E-składka w Wielkopolsce

e-skladka_logo

Jeden przelew składkowy zamiast trzech – a czasem nawet czterech – stał się faktem. Tylko w Wielkopolsce, w pierwszych trzech styczniowych terminach płatności składek, wpłat w nowej formule dokonało 199 674 przedsiębiorców na kwotę 1 446 992 254,49 zł. Pierwszy przelew w kraju wyszedł z Wielkopolski, dokładnie z Poznania.

Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorca nie opłaca już składek na trzy lub cztery różne rachunki. Dziś każdy płatnik ma do dyspozycji swój indywidualny numer rachunku składkowego, na który wpłaca składki łącznie, bez podziału na poszczególne fundusze. Przelewy nie muszą być, tak jak to było do tej pory, dodatkowo opisywane identyfikatorem płatnika (np. NIP) oraz wskazaniem, za który miesiąc jest opłata.

Indywidualny numer rachunku składkowego pozwala zidentyfikować każdego przedsiębiorcę i każdą jego wpłatę – informuje dyr. Mirosław Drjański – dyr. II Oddziału ZUS w Poznaniu –  Następnie ZUS każdy przelew od płatnika księguje na poszczególne fundusze, tj. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Zdrowia, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Już 2 stycznia przed godziną 8:00 wpłynęły przelewy na indywidualne numery rachunków składkowych. Pierwszy przelew w kraju wyszedł z Wielkopolski, dokładnie z Poznania.

– Nowa forma opłacania składek jest dla mnie znacznym uproszczeniem. Korzystam na co dzień z płatności elektronicznej i łatwo mogę ponowić płatność w kolejnych miesiącach. Ponadto obecny przelew elektroniczny jest dużo prostszy do wypełnienia, ponieważ nie wymaga wpisywania szczegółowych danych – mówi dr Roma Marczewska-Kuźma, która jako pierwsza w kraju przelała składki na swój indywidualny numer rachunku w ZUS.  

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina wszystkim klientom, którzy mają zaległości składkowe, by zwrócili uwagę na fakt, iż po wprowadzeniu indywidualnych numerów rachunków składkowych, bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego.

Przedsiębiorca, który ma zaległości składkowe może złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jeżeli natomiast nie może spłacić zadłużenia jednorazowo, powinien jak najszybciej skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń. Kontakt do doradców znajdziemy na stronie internetowej ZUS – wyjaśnia Anna Pankiewicz – Gałązka – z-ca dyr. ds. dochodów w II Oddziale ZUS w Poznaniu.

W związku ze zmianą sposobu płatności składek i możliwymi wątpliwościami klientów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza na swoich salach obsługi doradców płatników składek. Ich rolą będzie wsparcie płatników w ustaleniu sposobu rozliczenia wpłat na ich kontach.

 

Marlena Nowicka

regionalna rzeczniczka prasowa ZUS

w Wielkopolsce

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *