Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

“Przesiadaj się i jedź” – to hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Od 15 do 22 września na mieszkańców czeka mnóstwo atrakcji: festyn rodzinny MPK w zajezdni na Franowie, eventy w miejskiej przestrzeni, darmowe przejazdy Poznańskim Rowerem Miejskim oraz – w piątek 21 września bezpłatne przejazdy na liniach ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu oraz pociągami Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w obrębie Wielkopolski także na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu.

Poznań po raz kolejny przyłącza się do europejskich działań w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Hasłem przewodnim tegorocznej kampanii jest “Multimodalność”. Już dziś zachęcamy do wypróbowania wielu różnych sposobów przemieszczania się z punktu A do B oraz do zastanowienia się nad tym, który środek transportu jest najbardziej odpowiedni w przypadku konkretnej podróży. Tramwaj? Autobus? A może da się pojechać na rowerze na siłownię, pociągiem do pracy lub wybrać się pieszo na zakupy? Multimodalność zakłada wykorzystywanie w czasie naszych podróży bardziej zrównoważonych środków transportu, swobodnego ich łączenia. W ten sposób nie tylko pozytywnie wpływamy na środowisko i ekologię, ale możemy wpłynąć także na własne zdrowie. Ma do tego zachęcać tegoroczny slogan przewodni kampanii, który brzmi: “Przesiadaj się i jedź”.

– W tym roku rozszerzamy działania związane z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu. Szczególnie chcemy zwrócić uwagę na możliwość korzystania z różnych środków transportu nie tylko po Poznaniu, ale i w całej aglomeracji. Można tak zaplanować podróż, żeby nie było potrzeby korzystania z samochodu. Zaczynając od najbliższej soboty, 15 września, a kończąc tydzień później, każdy z pewnością znajdzie dla siebie jakąś ciekawą imprezę. W piątek 21 września, zachęcamy do skorzystania z darmowych przejazdów na liniach ZTM Poznań na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu – mówiMaciej Wudarski, zastępca Prezydenta Poznania.

DSC 5659anet

W tym roku rozszerzamy działania związane z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu – mówi Maciej Wudarski, zastępca Prezydenta Poznania

Wspólnie z Miastem Poznań zrównoważony transport będzie także promować Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Oba samorządy z powodzeniem wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej. Z okazji ETZT 2018 wspólnie realizując ideę “Przesiądź się i jedź” na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu będzie można dojechać do Poznania pociągiem, a następnie przesiąść się na transport ZTM.

– Zachęcamy do przejazdów pociągami Kolei Wielkopolskich i POLREGIO – mówi Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. – Tego dnia, tak jak w Poznaniu, w obrębie Województwa Wielkopolskiego będzie obowiązywała możliwość przejazdu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Będzie można dojechać do stolicy Wielkopolski i przesiąść się na tramwaj lub autobus na liniach ZTM. Liczę, że wiele osób zostanie z nami na dłużej – dodaje Wojciech Jankowiak.

Osoby chcące podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w dłuższych relacjach tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg Taryfy Przewozowej danego Przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

Zrównoważony transport to nie tylko efektywna, korzystna ekonomicznie i minimalizująca szkodliwy wpływ pojazdów na środowisko komunikacja. Idea ta zakłada też m.in. tworzenie przyjaznej dla wszystkich mieszkańców przestrzeni publicznej – np. poprzez uwalnianie od samochodów chodników i innych miejsc przeznaczonych dla pieszych. Celem jest to, by zarówno piesi, rowerzyści, jak i kierowcy czuli się w miejskiej przestrzeni bezpiecznie i komfortowo.

Jak to wygląda w praktyce, będzie się można przekonać podczas organizowanego w sobotę – 15 września przez Fundację Malta wydarzenia “Parking Day Poznań”. – Zamiast rewolucji proponujemy równowagę między interesem każdego z użytkowników ulicy – mówi Joanna Pańczak z Fundacji Malta. – Wiemy, że samochody wciąż są ważnym środkiem transportu dla wielu osób, ale każdy z nas jest także pieszym i to właśnie ulice im przyjazne pełnią miastotwórczą rolę – dodaje przedstawiciel Malty.

W tym roku mija 75 lat od uruchomienia regularnej żeglugi pasażerskiej na Warcie. Z tej okazji będzie możliwość rejsów tramwajem wodnym podczas organizowanego przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami festiwalu ekologicznego “4 Żywioły nad Wartą”. – Od kilku lat Poznań sukcesywnie “wraca” nad Wartę, wprowadzając liczne atrakcje i udogodnienia dla mieszkańców, którzy w coraz większym stopniu wybierają odpoczynek i rekreację nad rzeką – mówi Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania.

Z kolei w niedzielę – 16 września – poznańskie MPK zaprasza na rodzinny festyn na terenie zajezdni tramwajowej na Franowie. – Zaprezentujemy transport miejski “od kuchni”, będzie można zobaczyć nasz najnowszy tabor, ale także przykłady alternatywnych pojazdów. Każdy będzie mógł dojechać na festyn bezpłatną linią F – wskazuje Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań.

Od poniedziałku do piątku (17-21 września) w godzinach od 14:00 do 17:00 w przestrzeni miasta zostaną zorganizowane eventy promujące zrównoważony transport. – Chcemy pokazać komunikację zbiorową z jak najlepszej strony, po to żeby jak najwięcej osób z niej korzystało. Będziemy także przypominać o wzajemnej życzliwości i uprzejmości, dzięki którym wszystkim przyjemniej się podróżuje – wyjaśnia Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Z okazji ETZT 2018 Miasto Poznań wraz z operatorem Poznańskiego Roweru Miejskiego, firmą Nextbike Polska, przygotowali dla użytkowników PRM miłą niespodziankę. W sobotę – 22 września nie będzie naliczana opłata przez całą pierwszą godzinę każdego wypożyczenia, a dodatkowo użytkownicy PRM będą mogli wziąć udział w zabawie na FB PRM przygotowanej przez operatora z nagrodami w postaci voucherów na wypożyczenia. Szczegóły będą dostępne na fanpage`u Poznańskiego Roweru Miejskiego: www.facebook.com/poznanskirowermiejski/

– Rower publiczny to jeden ze sposobów na zwiększenie konkurencyjności transportu publicznego wobec samochodów. To najtańszy, najzdrowszy, najprzyjemniejszy, a często i najszybszy środek transportu w mieście. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to okazja, by pokazać również rower jako alternatywę dla samochodu. Zachęcamy do korzystania Poznańskiego Roweru Miejskiego nie tylko od święta – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

Preferencyjny cennik będzie obowiązywał przez całą dobę od północy z piątku na sobotę do 23:59 w sobotę – 22 września. Zamiast bezpłatnych pierwszych 20 minut wypożyczenia, bezpłatna będzie cała godzina. Po jej przekroczeniu opłata będzie naliczana na zwykłych zasadach. Poznański Rower Miejski to jeden z najdynamiczniej rozwijających się systemów rowerowych w Polsce. Tylko w tym roku rowery wypożyczono już 1,33 mln razy, podczas gdy w całym sezonie 2017 wynajmów było milion.

– Podczas tygodnia zrównoważonego transportu zachęcamy także do korzystania z trwale wprowadzonych ułatwień, nowości czy usprawnień dla pasażerów, pieszych, kierowców czy rowerzystów – podsumowuje Maciej Wudarski. – W stolicy Wielkopolski zrealizowano bardzo dużo przedsięwzięć protransportowych, jako przykłady można wskazać pierwszy w Poznaniu parking Park & Ride, kolejne wypożyczalnie ekologicznych samochodów na minuty czy choćby rozwój roweru miejskiego, co przekłada się na rekordy wypożyczeń.

Przykładowe trwale wprowadzone usprawnienia służące multimodalności:

  • Od października do połowy grudnia 2017r. zamontowano 13 samoobsługowych stacji napraw rowerów. Osiem stacji powstało w pobliżu ważnych węzłów przesiadkowych. Samoobsługowe stacje napraw rowerów mają służyć rowerzystom, którzy nie posiadają własnych narzędzi albo których awaria zaskoczy w trakcie podróży.
  • Na początku listopada 2017r. zintegrowano transport zbiorowy Gminy Kleszczewo i Miasta Poznania. Uruchomiono nowe linie w ramach tej samej taryfy biletowej wraz ze zwiększeniem liczby kursów.
  • W lutym 2018r. w pobliżu przystanku PST Szymanowskiego został otwarty pierwszy w Poznaniu parking typu Park & Ride, który pozwala na sprawną i wygodną przesiadkę na szybki tramwaj. Do dyspozycji użytkowników jest: 130 miejsc parkingowych, 6 miejsc dla niepełnosprawnych użytkowników i 20 zadaszonych stanowisk do postoju rowerów.
  • W marcu 2018r. system Poznańskiego Roweru Miejskiego został ponownie rozszerzony przez ZTM aż o 22 nowe stacje. 26 lipca 2018r. PRM to jeden z najdynamiczniej rozwijających się systemów rowerowych w Polsce. Tylko w tym roku rowery wypożyczono już 1,33 mln razy, podczas gdy w całym sezonie 2017 wynajmów było milion.
  • Od początku roku szkolnego 2018/2019r. uczniowie aż ośmiu szkół podstawowych mogą parkować swoje jednoślady pod nowymi wiatami rowerowymi. Na terenie Poznania zamontowano 9 wiat rowerowych oraz 87 stojaków.
  • Od 3 września 2018r. mieszkańcy mają do dyspozycji autobusy linii nr 170 na Winogrady i do trasy PST. To całkowicie nowa linia komunikacyjna i znaczące usprawnienie komunikacji zbiorowej na tym osiedlu.

 

PROGRAM WYDARZEŃ Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU 2018

Sobota – 15 września od godz. 10.00

Parking Day – miejsca parkingowe na Starym Mieście, Wildzie, Jeżycach i Łazarzu; parking podziemny pod placem Wolności (Fundacja Malta)

Przed nami szósta edycja Park(ing) Day Poznań – ulicznego święta w mieście, podczas którego zamieniamy parkingi w kawiarnie, czytelnie, zielone ogródki, kino czy sale koncertowe. Od 2005 roku, na jeden dzień, mieszkańcy miast na całym świecie zmieniają miejsca parkingowe w przestrzeń aktywności sąsiedzkiej.

W całym mieście kilkadziesiąt knajpek, kawiarni czy cukierni włączy się w wspólne świętowanie. Przed witrynami wystawią stoliki, krzesła i doniczki z zielenią̨. Przygotują specjalne menu lub zaproponują zniżki dla chcących posiedzieć na powietrzu. Dobra ulica to miejsce pełne życia. Razem z restauratorami, barmankami, aktywistami i animatorkami kultury będziemy zmieniali miejsca parkingowe w ogródki do siedzenia, jedzenia, picia, rozmów – podkreślając ich kulturalno-towarzyską funkcję.

W Park(ing) Day wezmą udział także lokale z własnymi ogródkami – ambasadorzy akcji z Wildy – zaangażowanie w poprzednie edycje otworzyło je na uliczne funkcjonowanie. W akcję włączą się także m.in. aktywiści z Kina w Bramie 46 i studio graficzne Bękarty.

Nie zapominamy o potrzebie parkowania w mieście, ponownie zwracamy szczególną uwagę na zalety parkingów podziemnych i buforowych. Tradycją już stało się zejście na finał do miejskich podziemi. W tym roku na poziomie -3 parkingu pod placem Wolności AUTO-PARK pokażemy„Urodzonych morderców”, kultowy film z 1994 roku w reżyserii Olivera Stone’a oraz posłuchamy wyjątkowych aranżacji Maanamu podczas muzycznego performansu Grzegorza Krzyśko „Plac zabaw” – miłosnej historii opowiedzianej piosenkami Kory.

Każda ulica ma swój potencjał, który wciąż czeka na wydobycie. To przestrzeń, która może spełniać różne funkcje, od tranzytowej, przez zapewnianie cienia i czystego powietrza dzięki drzewom, umożliwianie seniorom przystanku na ławce, dzieciom zabawy na placu zabaw, aż po pracę oraz wymianę dóbr i idei w sklepach, knajpach, bibliotekach i teatrach. Park(ing) Day próbuje uwolnić wartość kultury miejskiej na powietrzu.

Szczegóły na stronie internetowej: http://malta-festival.pl/pl/program/parking-day-2018

Sobota – 15 września od godz. 11.00-20.30

„4 Żywioły nad Wartą” – Eko Event”
Cypel Warty – Przystań miejska (ul. Estkowskiego przy Moście Chrobrego) Godz. 11.00-19.00 strefa warsztatowo-koncertowo-pokazowa, godz. 19.30 – 20.30 strefa filmu
(Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania)

Podczas wydarzenia na uczestników czekać będą 4  strefy tematyczne nawiązujące do żywiołów (powietrze, woda, ziemia, ogień). Wszystkie strefy położone są obok siebie a w nich będzie można skorzystać z wielu niezwykle ciekawych atrakcji o tematyce ekologicznej.

Główne atrakcje to: pokaz ptaków drapieżnych, teatrzyk ekologiczny SmoG Wawelski, koncert i warsztaty gry na bębnach djembe, , strefa eko-warsztatów dla dzieci (m.in. warsztaty z Fundacją Ratuj Ryby, zajęcia manualne dla dzieci z recyklingu – tworzenie zabawek, budowa makiety miasta), energo rowery – sprawdzimy ile prądu można wytworzyć pedałując na rowerze, przejażdżki motorówką, kajaki, obozowisko z pokazem sprzętu i spotkaniem ze specjalistami turystyki aktywnej, poczęstunek w formie grilla, pokaz filmu „Mali Giganci” z serii BBC Earth. Nie można jednak zapomnieć o ostatniej szansie w tym roku na przepłynięcie się Tramwajem Wodnym. Na aktywnych uczestników wydarzenia czekają cztery, bezpłatne rejsy statkiem na podstawie wydanych przez organizatora talonów.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1916603288643128/

  Niedziela – 16 września od godz. 12.00-16.00

Festyn dla pasażerów w zajezdni tramwajowej na Franowie (MPK Poznań)

Podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu komunikacja miejska zostanie zaprezentowana „od kuchni”, ale także zostaną zaproponowane alternatywne formy przemieszczania się, które powodują, że do atmosfery przedostaje się mniej szkodliwych cząstek, a także przyczyniają się do zmniejszenia liczby aut na poznańskich ulicach.

Wśród atrakcji znajdą się: wystawa najnowszych pojazdów w poznańskim taborze liniowym oraz technicznym, stoiska firm promujących zrównoważony transport samochody na minuty Easyshare, samochody na minuty Click2Go CarSharing, blinkee.city – pierwsza sieć skuterów elektrycznych w Polsce, Zwinne Miasto – hulajnogi elektryczne i klasyczne, hybrydowe auta Toyota Poznań).

Będzie strefa zabaw dla dzieci, a w niej m.in.: dmuchańce, euro bungee, zabawy komunikacyjne, gra “Zjazd do zajezdni”, itp., animacje sportowe z Akademią Piłkarską Reissa.

Nie zabraknie tramwajowych wycieczek po terenie zajezdni, a o codziennej pracy w tym największym i najnowocześniejszym w Polsce obiekcie będą opowiadać jego pracownicy. Uruchomiona zostanie specjalna darmowa linia tramwajowa, dzięki której będzie można dotrzeć z centrum Poznania na teren imprezy.

LINIA NR F – bezpłatne przejazdy w godzinach od około 11.40 do około 16.00

ZAJEZDNIA FRANOWO – Szwedzka – Piaśnicka – Trasa Kórnicka – Kórnicka – most Św. Rocha – Podgórna – Marcinkowskiego – Plac Wolności – 27 grudnia – Fredry – most Teatralny – Roosevelta – RONDO KAPONIERA – Roosevelta – most Dworcowy – Matyi – Królowej Jadwigi – rondo Rataje – Jana Pawła II – Trasa Kórnicka – Piaśnicka – Szwedzka – ZAJEZDNIA FRANOWO.

Odjazdy z Ronda Kaponiera: 11.40, 12.15, 12.50, 13.25, 14.00, 14.35, 15.10

Odjazdy z zajezdni Franowo: 12.26, 13.01, 13.36, 14.11, 14.46, 15.30, 16.05

Tramwaje linii F zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach na trasie przejazdu. Przejazdy na linii F są bezpłatne.

Poniedziałek-piątek 17-21 września, godz. 14.00 do 17.00

Eventy z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ZTM)

Poniedziałek, 17 września: linia tramwajowa nr 14. Tematyka: Przesiadaj się i jedź. Pasażerowie zostaną zaskoczeni nietypową obsługą podczas trasy. Wsiadając do tramwaju nie będą się spodziewać, że tym razem o ich komfort i bezpieczeństwo zadbają… stewardessy! Niczym w prawdziwym samolocie.

Wtorek, 18 września: pl. Cyryla Ratajskiego. Tematyka: ekologia, dbałość o środowisko naturalne. Akcja popularno-naukowa z udziałem dwóch naukowców w stylu profesora z „Powrotu do przyszłości”. Zostaną m.in. podkreślone proekologiczne zalety transportu publicznego.

Środa, 19 września: przystanek rondo Kaponiera. Tematyka: oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy. Przystanek tramwajowy zostanie zmieniony w strefę relaksu i odpoczynku.

Czwartek, 20 września: most Teatralny. Tematyka: życzliwość. Na przystanku (w kierunku centrum) pojawi się grupa harcerzy tylko po to, aby ruszyć z pomocą: pomóc starszym osobom wsiadać do tramwaju, bezpiecznie przeprowadzać ludzi przez pasy, rozdawać opaski odblaskowe dla rowerzystów.

Piątek, 21 września: ulica Półwiejska/Stary Marych. Tematyka: zdrowy tryb życia. Przez większość dnia siedzimy, czyli zmuszamy nasze ciało do niezdrowej dla niego pozycji. Jak temu zaradzić? Wystarczy się… przesiąść! Dlatego opodal przystanku pl. Wiosny Ludów powstanie wyjątkowa przestrzeń, w której instruktorzy sportu miejskiego zaproszą na wyjątkowe zajęcia i nauczą jak przeprowadzić trening np. w drodze do pracy.

Piątek – 21 września

Bezpłatne przejazdy na ważny dowód rejestracyjny samochodu

Tego dnia można za darmo korzystać z transportu publicznego ZTM oraz pociągów Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w obrębie Województwa Wielkopolskiego na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Jeden ważny dowód rejestracyjny auta upoważnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

 

Agnieszka Smogulecka

Rzecznik prasowy

Zespół Komunikacji Społecznej

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu

ul.Matejki 59

60-770 Poznań

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *