Konferencja „Mediacja Prawem Obywatelskim” – podsumowanie

Czy wiemy dlaczego mediacja jest naszym obywatelskim prawem? Czy potrafimy z niej korzystać tak, jak z innych instrumentów prawa? Dlaczego nie jest wykorzystywana powszechnie? Na te pytania odpowiedzi szukali prelegenci naszej konferencji i publiczność, która wchodziła w polemiki z prelegentami, dyskutowała i miała własne koncepcje idei mediacji. 

O mediacji w Norwegii i kręgach naprawczych realizowanych w ramach koncepcji Sprawiedliwości Naprawczej mówił Lars Justad, mediator norweskiej Krajowej Rady Mediatorów . Jak się okazuje, także w Norwegii, będącej ojczyzną współczesnych mediacji, dyskutuje się nad procesem edukacji mediatorów, ich miejscem w systemie prawnym, jakością ich pracy i potrzebą profesjonalizacji. Ale jak na razie – za ich pracę płaci państwo.
Warsztaty z Larsem Justadem były okazją do przekonania się, jak w praktyce realizowana jest idea kręgów sprawiedliwości naprawczej, w jakich sprawach można i warto ją stosować i dlaczego. Lars opisał także sposób działania i funkcjonowania Europejskiego Forum Sprawiedliwości Naprawczej, organizacji propagującej te idee w Europie na świecie.
Dyrektor Instytutu Prawa SWPS, dr Tomasz Antoszek, skupił się przede wszystkim na umocowaniu mediacji w polskim prawie i konsekwencjach (nie tylko procesowych) z tego wynikających. Wtórowała mu prof. Magdalena Olczyk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przyglądając się mediacji jako prawo wywiedzionemu z konstytucji. Przekazała też uwagi dotyczące zmian w zakresie ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej, w ramach której znajdzie się także od nowego roku mediacja.
Witold Solski, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Wielkopolska wzbudził swym kontrowersyjnym wystąpieniem wśród części odbiorców postawy polemiczne, co znakomicie zbudowało atmosferę dyskusji i wymiany poglądów będących przecież celami konferencji. Ważny sygnał z tej dyskusji płynął do mediatorów, którzy zdaniem prezesa, nie dostrzegają podstawowej grupy odbiorców mediacji jakimi są przedsiębiorcy i nie potrafią ich przekonać do mediacyjnego sposobu rozwiązywania konfliktów.
Mediatorka Elżbieta Kopińska poruszała kwestie mediacji w wypadku błędów lekarskich i ogólnie – konfliktów na linii pacjent – służba zdrowia. Niestety wnioski z tej dyskusji nie były optymistyczne i prowadziły przede wszystkim do konstatacji, że mediacje w medycynie nie powinny być wyłącznie domeną wewnętrzną, gdzie mediatorem jest lekarz.
Andrzej Szpor z warszawskiego Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów zastanawiał się nad tym, jak dalece mediacje mogą wspierać mieszkańców i władze w rozwiązywaniu konfliktów miejskich. Czy administracja powinna i potrafi skutecznie stosować model mediacyjny, czy też lepszą drogą jest budowa rozwiązań poprzez konsultacje, w których element postępowania mediacyjnego jest wykorzystywany i obecny? Do tych koncepcji nawiązywał też warsztat Kingi Markert i Katarzyny Kamińskiej, podczas którego dyskutowaliśmy o konkretnych przypadkach działań mediacyjno-konsultacyjnych w stolicy. I to nie dlatego, że akurat stolica, tylko dlatego, że tam wprowadzono interesujące rozwiązania.

 
„Mediation as Civil Right” is behind us now. Plenty of facts, knowledge, discussion, important conclusions. We thank our speakers and participants, it was a pleasure to met you all.
We asked if we know that mediation is a civil right? Aer we capable of using it as other legal instruments? Why is it not very common and popular?
The audience lively reacted discussing with speakers hot issues.
Lars Otto Justad spoke on Restorative Justice system, European Forum of Restorative Justice and Norwegian mediation circles system. Lars also shared his knowledge with the participants of his workhop, which was a good occasion to experience restorative justice in practice.
Director of Institute of Law at SWPS, Tomasz Antoszek stressed the strength of mediation agreement obligations in Polish law, Magdalena Olczyk from Ombudsman Office in Warsaw linked the right to mediate with the constitution and mediator Andrzej Szpor discussed the issue of mediation power in city conflicts. Later on Witold Solski, entrepreneur, spoke on importance of mediation for business. We also discussed the issue of medical mediation in Poland with mediator Elżbieta Kopińska. Two workshops accompanied the conference: Lars Otto Justad’s on Restorative Justice and Kinga Markert’s activity on City Mediation.
We would like to thank both speakers and participants for attention, discussions and new ideas.

 

Elżbieta Jeczmionka-Kopińska

2 3 4 1

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *