Avaaz: Dość zaśmiecania plastikiem!

avaaz

Publikujemy petycję, którą każdy z nas może podpisać. Apel wystosowała organizacja Avaaz, adresowany jest do ludzi na całym świecie. Także do nas. 

Oto ten apel:

To nie do wiary: rządy krajów Zachodu wyrzucają miliony ton plastikowych odpadów w krajach rozwijających się, zaśmiecając ich malownicze wybrzeża – zamiast poddawać je recyklingowi!

Wszyscy znamy szokujące zdjęcia cudownych plaż duszących się pod masą plastikowych śmieci. Ale pewnie mało kto wie, że te śmieci często pochodzą z Europy, USA i Kanady!

Politycy próbują temu zaradzić. Właśnie w tej chwili na szczycie w Genewie decydują, czy zabronić eksportu plastikowych odpadów do krajów, które nie mogą ich przetworzyć.

Ta propozycja ma szerokie poparcie, ale wielkie koncerny i rządy największych krajów Zachodu – w tym USA – starają się ją zablokować. Zwolennicy nowego przepisu mówią nam, że masowe poparcie opinii publicznej może pomóc wygrać tę sprawę – i właśnie teraz przedstawiają nasze głosy na sali obrad. Zaapelujmy więc głośno i wyraźnie: przestańmy zaśmiecać raje!

Kliknij w lik i podpisz petycję:

Dość zaśmiecania plastikiem!

Oceany dosłownie duszą się pod masą plastikowych śmieci. Gdzie nie spojrzeć, umierają zwierzęta – wyrzucone na brzeg, martwe wieloryby z żołądkami pełnymi plastiku, uduszone ptaki morskie, żółwie zaplątane w plastikowe sieci. A większość tego plastiku trafia do morza w krajach rozwijających się, które nie są w stanie przetworzyć go jako surowca wtórnego.

Dlatego zakrawa na szaleństwo, że najbogatsze kraje świata eksportują plastikowe śmieci właśnie do tych, o wiele biedniejszych krajów!

Dziś mamy szansę to zmienić. Koalicja krajów pod wodzą Norwegii domaga się dopisania plastiku do listy odpadów niebezpiecznych. Oznacza to, eksport tych odpadów byłby zakazany, jeśli kraje przyjmujące nie mają możliwości ich prawidłowego zutylizowania, a biedniejsze kraje mogłyby odmówić przyjmowania takich śmieci.

Nie rozwiążemy kryzysu zaśmiecania oceanów plastikiem, dopóki Zachód będzie traktować dziewicze wybrzeża jak wysypisko śmieci. Decyzja zostanie podjęta w tym tygodniu. Podpisz apel i powiedz politykom: przestańmy zaśmiecać raje!

Podpisz: Dość zaśmiecania plastikiem!

Nasz ruch już nieraz stawał do walki z plagą plastikowych odpadów. Pomogliśmy zakazać używania jednorazowych torebek foliowych, sfinansowaliśmy oczyszczanie zaśmieconych i wystosowaliśmy masowy apel do ONZ za zakazem stosowania jednorazowych wyrobów z plastiku. Dziś znów stajemy w obronie oceanów.

Z nadzieją i determinacją,

Risalat, Rewan, Bert, Iain, Spyro, Alex i Rosa wraz z całym zespołem Avaaz

Dowiedz się więcej:

Do oceanów trafia 8 mln ton plastiku rocznie. To tak, jakby co minutę wrzucano do wody wywrotkę ciężarówki z syntetykiem
http://wyborcza.pl/osiemdziewiec/7,159012,22635626,do-oceanow-trafia-8-mln-ton-plastiku-rocznie-to-tak-jakby.html

Eksport amerykańskich odpadów z plastiku trafia do Azji Południowo-Wschodniej
http://dlaplanety.pl/ekoedukacja/107-eksport-amerykanskich-odpadow-z-plastiku-trafia-do-azji-poludniowo-wschodniej

W języku angielskim:

Wired: W gospodarce odpadami panuje bałagan. Oto co musi zostać zrobione
https://www.wired.com/story/the-worlds-recycling-is-in-chaos-heres-what-has-to-happen/

Resource: Norwegia proponuje objęcie plastikowych odpadów przepisami o kontroli handluhttps://resource.co/article/norwegian-proposal-place-trade-controls-waste-plastics-gains-support-12823

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *