E-składka po nowemu. Nie wolno wyrzucać listu od ZUS!

Przedsiębiorcy otrzymują obecnie od ZUS korespondencję z bardzo ważnymi informacjami dotyczącymi nowych zasad opłacania składek ZUS. Dotarły do nas informacje od pracowników biur rachunkowych oraz księgowych, że adresaci tej jakże ważnej wiadomości po prostu wyrzucają kopertę, sądząc, że to nic istotnego lub też upomnienie o zaleganiu składek “zusowskich”. Nic bardziej błędnego. W kopercie jest nowy rachunek, indywidualny dla każdego biznesmena czy bizneswomen, bez względu na wielkość firmy. Jeżeli ktoś jednak taką kopertę wyrzucił – musi udać się do właściwego oddziału ZUS po swój nowy numer do przelewów składek. Te stare będą bowiem zamknięte. 

– Informację o numerze swojego rachunku składkowego osoba prowadząca działalność gospodarczą otrzyma pocztą. Jeśli jego dane teleadresowe w ZUS są nieaktualne, przedsiębiorca powinien je jak najszybciej skorygować. Jeżeli prowadzący działalność nie będzie znać numeru swojego rachunku składkowego, począwszy od 2018 r. nie opłaci składek. Dotychczasowe rachunki do wpłat będą bowiem zamknięte. Osoby, które mają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, po zmianie znajdą swój numer rachunku składkowego w zakładce „Płatnik”. Jeśli do końca grudnia br. przedsiębiorca nie dostanie informacji o numerze rachunku, koniecznie powinien skontaktować się z ZUS – stwierdza Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

E-składka – nowe zasady opłacania składek

Jak przypomina Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce, od 1 stycznia 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy, które ułatwią przedsiębiorcom opłacanie składek. Zamiast kilku wpłat na różne rachunki bankowe, wystarczy jeden zwykły przelew. Zadłużeni przedsiębiorcy muszą jednak uważać, aby zachować prawo do świadczeń.

– Od 1 stycznia przyszłego roku przedsiębiorca opłaci jednym przelewem, na jeden rachunek składkowy składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), ubezpieczenie zdrowotne i fundusze (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych). Informację o numerze swojego rachunku składkowego osoba prowadząca działalność gospodarczą otrzyma pocztą. Jeśli jego dane teleadresowe w ZUS są nieaktualne, przedsiębiorca powinien je jak najszybciej skorygować.Jeżeli prowadzący działalność nie będzie znać numeru swojego rachunku składkowego, począwszy od 2018 r. nie opłaci składek. Dotychczasowe rachunki do wpłat będą bowiem zamknięte. Osoby, które mają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, po zmianie znajdą swój numer rachunku składkowego w zakładce „Płatnik”. Jeśli do końca grudnia br. przedsiębiorca nie dostanie informacji o numerze rachunku, koniecznie powinien skontaktować się z ZUS. Aby w 2018 r.  opłacić składki, osoba prowadząca firmę wypełni tylko jeden zwykły przelew, zamiast trzech albo czterech. W przelewie nie będzie podawać dodatkowych informacji, m.in.: NIP, numeru REGON czy PESEL. Uniknie więc błędów, jakie może popełnić obecnie – wyjaśnia M. Nowicka z ZUS.

Ważne

– Jeśli osoba prowadząca działalność ma zadłużenie na koncie, ZUS rozliczy wpłaty składek na najstarsze zaległości. Dzięki temu nie będą narastały odsetki za zwłokę. Przedsiębiorca nie będzie mógł jednak opłacić tylko bieżących składek, bez uregulowania zaległości, np. aby korzystać ze świadczeń chorobowych, czy zdrowotnych. Jego wpłata najpierw pokryje zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. Jeśli prowadzący działalność ma długi składkowe, może skorzystać z układu ratalnego w ZUS. Gdy go podpisze, ZUS wpłaty rozliczy chronologicznie zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Dzięki układowi ratalnemu, przedsiębiorca będzie mógł spłacać dług i jednocześnie mieć ubezpieczenia, czyli prawo do świadczeń. W zawarciu układu pomogą mu doradcy, którzy są w placówkach ZUS – radzi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

(wal)

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *