Nie marnuj surowców – międzynarodowa konferencja w Poznaniu

W Poznaniu odbyła się  Międzynarodowa Konferencja, pt. „Make it circular!  – Nie marnuj surowców”. Konferencja umożliwiła wymianę doświadczeń i stanowiła kolejny krok dla wypracowania modelu wykorzystania odpadów i zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych.

Organizatorem konferencji była poznańska firma AM Trans Progres sp. z o.o., partner projektu CIRCE2020, którego celem jest poprawa jakości środowiska i spowolnienie niekorzystnych zmian klimatu.

Jesteśmy małą poznańską firmą, która współpracuje z regionami z Włoch, Austrii, Chorwacji i Węgier, w celu wypracowania modelu, który będzie można powielać w każdym przedsiębiorstwie i gospodarce dla redukcji odpadów i zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych, takich jak węgiel, ropa, czy gaz – mówi Marcin Konopczyński, prezes AM Trans Progres sp. z o.o., organizator konferencji.

W wydarzeniu wzięli udział wszyscy partnerzy projektu CIRCE2020 oraz grono naukowców, którzy współpracują z projektem. Reprezentowane były uczelnie z Europy, takie jak: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet w Padwie, Uniwersytet w Innsbrucku, Uniwersytet w Splicie oraz Instytut Naukowy Bay Zoltan z Budapesztu.

Konferencję zorganizowano w ramach, trwającego właśnie w Unii Europejskiej, Tygodnia na Rzecz Środowiska. Cykl wydarzeń w całości poświęcony został zagadnieniom gospodarki obiegu zamkniętego.

Patronat Honorowy nad konferencją objął Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

 

Dodatkowe informacje:

CIRCE2020 jest współfinansowany z programuInterReg CENTRAL EUROPE. Program, wspiera międzyregionalną współpracę. Poprawia potencjał rozwoju regionalnego w zakresie innowacji, ochrony zasobów naturalnych i kulturowych, a także transportu i mobilności. Celem programu jest, aby wyniki i rezultaty docierały do jak najszerszego grona zainteresowanych w Unii Europejskiej.

Od 2017 roku partnerzy z Polski, Włoch, Austrii, Chorwacji i Węgier realizują projekt CIRCE2020. Prace prowadzone są równolegle przez wszystkich partnerów projektu w Regionie Venetto we Włoszech, w Regionie Tyrol w Austrii, w Regionie Dalmacja w Chorwacji w Tatabanya Industrial Park na Węgrzech oraz w Wielkopolsce. W projekt zaangażowani są naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz innych uniwersytetów europejskich.  

Projekt CIRCE2020:

  • bezpośrednio rozwija główny priorytet UE 2020 – przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym,
  • bezpośrednio wiąże się z Inteligentnymi Specjalizacjami dla Województwa Wielkopolskiego – Przemysł jutra – Materiały z recyklingu i odzysku,
  • jest szczególnie istotny dla środkowo-europejskich obszarów przemysłowych, ze względu na redukcję wykorzystania pierwotnych zasobów naturalnych na różnych etapach produkcji.

Celem gospodarki obiegu zamkniętego jest zmniejszenie ilości odpadów, które my wszyscy produkujemy. Odpady zamieniane są w surowce, które można po raz kolejny i kolejny… wykorzystać jako surowiec, aby zredukować ilość wyrzucanych odpadów i zminimalizować użycie surowców pierwotnych,.

AM Trans Progres sp. z o.o.  jest dwukrotnym laureatem konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości w kategorii mikro przedsiębiorca i mały przedsiębiorca.

AM Trans Progres sp. z o.o. -http://amtrans.pl/

CIRCE2020 – https://www.interreg-central.eu/Content.Node/CIRCE2020.html

https://circe2020.eu/

https://www.circe2020-wiki.eu/

 

Aldona Konopczyńska

IMG_20191015_113540 IMG_20191015_151836

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *