Winogrady: OZ: Hałas i spaliny przy blokach. Udogodnienia “do realizacji w planie na 2019 r.”

11756587_10204788767096099_854223008_n

Napisał do nas mieszkaniec osiedla Zwycięstwa, zbulwersowany sytuacją w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Przekazał nam pismo, skierowane wcześniej do Rady Osiedla, na które jednak nie otrzymał odpowiedzi od radnych. 

 

“Nie jestem jedyną osobą której przeszkadza ten problem-ale być może jedyną która pisze w tej sprawie. Jak wszystkim wiadomo-osiedle Zwycięstwa jest objęte “strefą zamieszkania” (znak D-40 początek, D-41 koniec). http://www.brd.org.pl/2,146,Strefa_zamieszkania__bezpieczna_strefa_dla_pieszych.htm

Jak to wygląda w praktyce-wszyscy widzą i słyszą. Szczególnie na odcinku drogi od ul. Połabskiej obok kościoła w stronę bloku 20 oraz na ul. Bitwy pod Siekierkami (od bloku 1 w kierunku Połabskiej). Chciałbym skupić się na ostatnim z wymienionych odcinków, gdyż tutaj mieszkam i tutaj również dochodzi do znacznych przekroczeń prędkości (ograniczonej w “strefie zamieszkania” do 20km/h). https://goo.gl/maps/2NKEw1ESY4C2
A problem może wkrótce się jeszcze bardziej nasilić po otwarciu budynku handlowo-usługowego, bo samochodów szukających miejsca do zaparkowania w tym rejonie niestety przybędzie…
Oprócz nadmiernej prędkości wzrasta również znacznie poziom hałasu – z czym również powinno się walczyć. Ważna jest też kwestia bezpieczeństwa pieszych-którzy mają teoretycznie  pierwszeństwo na tym obszarze, ale pierwszeństwo nie jest gwarantowane nawet na przejściach dla pieszych – które de facto nie powinny w “strefie zamieszkania” istnieć.
W rozmowie z Administracją padło stwierdzenie, że oni nic nie mogą zrobić sami na tym osiedlu i mam skierować zapytanie do Państwa – co niniejszym czynię.

Kiedy można spodziewać się montażu przeszkód fizycznych na ww. drogach (szykany, donice, wysepki itp, ograniczające prędkość pojazdów? Oczywiście na obu wymienionych odcinkach dróg osiedlowych. Poniżej publikacja na ten temat z wyszczególnieniem elementów wymuszających obniżenie prędkości- od str. 52.
http://www.ek-kom.pl/wp-content/uploads/2015/10/zasady_uspokajania_ruchu-EKKOM.pdf

Nadmieniam, że progi spowalniające w obecnym kształcie nie spełniają swego zadania – wielu kierowców nawet nie zwalnia przed nimi. Wnioskuję o montaż przeszkód fizycznych rzeczywiście ograniczających prędkość pojazdów – co wpłynie na bezpieczeństwo oraz zmniejszy poziom hałasu. Uwierzcie mi Państwo-kostka betonowa przed blokami 5GHJK naprawdę wydaje głośny dźwięk, co w połączeniu z dźwiękiem silnika na wysokich obrotach od rana do wieczora jest naprawdę uciążliwe. Jeśli trzeba będzie zebrać jakieś podpisy – zrobię to. Ale myślę, że
powinno Państwu zależeć na poprawie warunków życia mieszkańców osiedla bez takich zabiegów.

Łączę pozdrowienia z nadzieją, że jako Rada Osiedla zrobicie Państwo w tym kierunku znaczący krok, by naprawić patową obecnie sytuację”.

 

Głos mieszkańca przekazaliśmy władzom Osiedla Zwycięstwa.

Oto ich stanowisko w tej sprawie, które udało się uzyskać naszej redakcji.

– Problem był omawiany już z Radą Osiedla, w przypadku drogi przy kościele to obecnie występują tam progi zwalniające. Droga ta będzie przynajmniej częściowo przebudowywana przy okazji budowy pływalni oraz parkingów i wtedy będzie możliwość zastosowania dodatkowych elementów uspokojenia ruchu. Na przedstawionym odcinku ul. Bitwy pod Siekierkami zaproponujemy rozwiązania uspakajające ruch do realizacji w planie na 2019 r. – wyjaśnił Jarosław Jarysz  z Rady Osiedla.

 

Wcześniej na maila mieszkańca odpowiedzi udzielił pracownik administracji osiedlowej, Roman Podolski, ADM Os. Zwycięstwa.

– Odpowiadając na Pana e-maila Administracja Os. Zwycięstwa informuje, że od roku 2018 rozpocznie się na terenie działki nr 126 realizacja inwestycji  związanej z budową  pływalni. W związku z tym droga przy kościele ulegnie częściowej przebudowie. Powstaną wzdłuż drogi nowe miejsca postojowe. Zgłoszone przez Pana propozycje będą analizowane przy projekcie przebudowy układu drogowego w tym rejonie.

 

Zatem na wszelkie zmiany trzeba poczekać do czasu budowy basenu. Już legendarnej budowy…

(wal)

Fot. Pan Sebastian

Pierwotna publikacja na stronie: winogrady.org

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *