Poznań: Odnotowano wzrost zachorowań na odrę

Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu, w okresie od 18.09.2017 r. do 20.10.2017 r. na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego zarejestrowano 24 przypadki zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę, z czego 23 przypadki odnotowano na terenie miasta Poznania, a jeden na terenie powiatu poznańskiego. Sześć przypadków zostało potwierdzonych laboratoryjne (badania wykonane w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie). Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, zachorowania lub podejrzenia zachorowań dotyczą w szczególności osób społeczności romskiej, gdzie odnotowano ogółem 17 zachorowań czy podejrzeń zachorowań na odrę (16 dzieci w wieku od 3 lat do 17 lat oraz 1 osoba dorosła).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny podaje, iż zachorowania lub podejrzenia zachorowania na odrę odnotowano także u 7 osób narodowości polskiej w wieku od 18 miesięcy do 43 lat, Istotny jest tu fakt albo całkowitego nieszczepienia przeciw odrze lub też zaniechania podawania kolejnych dawek i zakończenia procesu szczepienia na pierwszej dawce. Jak podaje portal pediatra.mp.pl, około 5–10% dzieci nie wytwarza odporności przeciwko odrze po pierwszej dawce, dlatego zaleca się podanie drugiej, uzupełniającej dawki. Wszystkie szczepionki dostępne w Polsce są równie skuteczne. Rzadko się zdarza, aby dzieci chorowały mimo szczepienia. Jeśli jednak do tego dojdzie, choroba przebiega znacznie łagodniej. Wśród osób, które zachorowały na odrę w Poznaniu i powiecie było jedno dziecko nieszczepione przeciw odrze, a inne osoby – tylko jedną dawką lub w ogóle brakuje informacji o szczepieniu, podaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Według przeprowadzonego dochodzenia epidemiologicznego stwierdzono, iż 4 osoby narodowości polskiej, u których stwierdzono podejrzenie zachorowań na odrę miały domniemany kontakt z osobami społeczności romskiej, u których stwierdzono zachorowania lub podejrzenia zachorowania na odrę, 1 osoba miała kontakt domowy z osobą podejrzaną o zachorowanie na odrę, 2 osoby miały kontakt w miejscu pracy z osobą podejrzaną o zachorowanie na odrę.

Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, 16.10.2017 r. zostały przeprowadzone przy współpracy Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, szczepienia ochronne przeciw odrze dla osób społeczności romskiej zamieszkującej na terenie miasta Poznania. Ogółem zaszczepiono szczepionką M-M-RVAXPRO przeciw odrze, śwince i różyczce 29 osób społeczności romskiej (dzieci i dorosłych do 58 lat). Oddział Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu nadzorem epidemiologicznym objął ogółem 149 osób, narażonych na zachorowanie na odrę, informuje Anna Stejakowska z PPSSE.

Czym jest odra?

Odra jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną, charakteryzującą się wysypką, zapaleniem błon śluzowych dróg oddechowych i spojówek z towarzyszącą gorączką.  Jak podaje portal pediatra.mp.pl, chory na odrę jest zakaźny dla otoczenia 3–5 dni przed wysypką i przez pierwsze 3 dni wysypki. Wirusy odry przenoszą się drogą powietrzno-kropelkową. Okres wylęgania wynosi 9–11 dni. Przebieg kliniczny odry dzieli się na okres nieżytowy (zwiastunów), wysypkowy i zdrowienia. Okres nieżytowy trwa 3–4 dni i obejmuje: wysoką gorączkę, kaszel suchy, męczący, zapalenie gardła, katar, zapalenie spojówek ze światłowstrętem. Po 3–4 dniach okresu nieżytowego pojawiają się na błonie śluzowej policzków białe plamki otoczone czerwoną obwódką.

Więcej czytaj: https://pediatria.mp.pl/choroby/chorobyzakazne/74620,odra

(wal)

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *