Radom: Pacjent zmarł pod szpitalem, RPP wszczął postępowanie wyjaśniające

Rzecznik Praw Pacjenta, po zapoznaniu się z doniesieniami medialnymi dotyczącymi śmierci 93-letniego mężczyzny, który po wypisaniu ze szpitala po dwóch dniach został odnaleziony 100 metrów od oddziału, wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie naruszenia prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych, o którym mowa w art. 8 ustawy, przez Mazowiecki Szpital Specjalistyczny sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu.

Artykuł 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zapewnia pacjentowi prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością przez podmiot udzielający świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Celem prowadzonego postępowania jest ustalenie czy doszło do naruszenia praw pacjenta. Rzecznik zwrócił się o złożenie wyjaśnień w zakresie zastrzeżeń wskazanych w informacjach medialnych, w tym również wskazanie przyczyn niepoinformowania rodziny o wypisie pacjenta. Ponadto, wystąpiono o przekazanie kopii dokumentacji medycznej pacjenta celem dokonania szczegółowej analizy w zakresie postępowania z pacjentem po przewiezieniu do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Obecnie Rzecznik oczekuje na wyjaśnienia szpitala.

 

Linki do niektórych art. opisujących sprawę:

https://tvn24.pl/najnowsze/radom-staruszek-przywieziony-do-szpitala-dwa-dni-lezal-w-krzakach-przed-oddzialem-nie-zyje-4621442

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/radom-staruszek-dwa-dni-lezal-w-krzakach-przed-szpitalem/w7drvwx

https://wiadomosci.wp.pl/93-latek-lezal-w-krzakach-przez-dwie-noce-sto-metrow-od-szpitala-6526031022061185a

 

Rzecznik Praw Pacjenta – Bartłomiej Łukasz Chmielowiec

Departament Dialogu Społecznego i Komunikacji

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

 

Fot. Zrzut ekranu, źródło: https://tvn24.pl/najnowsze/radom-staruszek-przywieziony-do-szpitala-dwa-dni-lezal-w-krzakach-przed-oddzialem-nie-zyje-4621442

Przechwytywanie

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *