Życie w czasie pandemii – dr J. Stojer-Polańska, matka, wykładowca, autorka ujawnia kulisy codzienności

Dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyk, wykładowca akademicki, autorka książek naukowych oraz edukacyjnych, twórczyni serii kryminalistycznej dla dzieci i młodzieży, ale też matka dwóch dorastających córek, ujawnia kulisy zupełnie nowej codzienności. Próbuje pracować, pisać książki, prowadzić zajęcia, działać, prowadzić dom i żyć normalnie. Oto, co napisała. 

Dużo się zmieniło.
Najpierw zawieszenie zajęć w szkołach i na uczelni. Stopniowo przeszliśmy na zajęcia online. Wiele osób nauczyło się korzystania z narzędzi do pracy zdalnej, o których 4 tygodnie temu nie mieliśmy pojęcia. Na szczęście na uczelni udaje się pracować w ten sposób. O ile oczywiście ktoś ma swój komputer i odpowiednio duży limit Internetu do wykorzystania. Niestety, nie wszyscy są w tak dobrej sytuacji, że mają dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi. Dzieci szybko się nauczyły, jak zalogować się do wirtualnych sal zajęciowych. Fajnie, że mają swoje laptopy, bo bez nich nie wyobrażam sobie uczestnictwa w zajęciach przez córki i prowadzenia zajęć przeze mnie dla studentów w tym samym czasie. Mamy to szczęście, że nasi nauczyciele szybko przygotowali się do pracy online i dzieci uczestniczą w lekcjach. Uniwersytet SWPS w Katowicach szybko przeszkolił wykładowców, jak prowadzić zajęcia z domu. Na bieżąco pracujemy.
Ograniczenia przemieszczania się uniemożliwiły nam uczestnictwo w wielu „psiejskich” wydarzeniach. Tak naprawdę to nic nas nie ominęło, bo te spotkania i tak zostały odwołane. Nie prowadzi się obecnie szkoleń dla psów, odwołano konferencje poświęcone tematyce kynologicznej, pokazy także przeniesione zostały na lepsze czasy.
Stąd książkę, nad którą obecnie pracujemy – „Psy na tropie i w akcji” – będziemy ilustrowały tym, co udało się zdobyć wcześniej. Na szczęście trochę tego jest. Pomagają także przewodnicy psów, przesyłając zdjęcia swoich podopiecznych. Jesteśmy w kontakcie telefonicznym i „zdjęciowym”, więc wiemy, co u psiaków słychać.
Szkoda, że stajnie zostały zamknięte. Bardzo brakuje nam możliwości odwiedzenia koni. Galopy po lesie musimy odłożyć na lepsze czasy.
Moja córka i zarazem współautorka Lena pracuje intensywnie nad obrazkami do książki „Psy na tropie i w akcji”. Maja, jej siostra, pomaga w pisaniu tekstu. Teksty powstają, bo da się to zrobić telefonicznie i mailem. Dobrze, że nigdy nie odkładam wyjazdów na później i zdążyłam odwiedzić wiele jednostek służbowych z psami przed wybuchem pandemii. Teraz o wiele prościej dograć szczegóły online.
Z „Zakątkiem Weteranów” jesteśmy w kontakcie telefonicznym i „zdjęciowym”. Zwierzęta mają się dobrze, zobaczcie sami. Załączamy fotografie wykonane przez Joannę i Agnieszkę, opiekunki zwierząt w Zakątku. „Zakątek Weteranów” pomimo trudnych czasów i braku możliwości wsparcia ze strony wolontariuszy, nadal opiekuje się psami i końmi na emeryturze. Zwierzaki nie zdają sobie sprawy z nowych regulacji prawnych, które wprowadzono. Dalej oczekują kontaktu z opiekunami i oczywiście jedzonka. Słoneczko pięknie świeci, więc i trawy więcej się pojawi dla koni, a psy będą mogły radośnie pobiegać.
Warto pomagać zwierzakom, szczególnie w trudnej sytuacji, jak obecna.
Trzeba też pomagać wszystkim, którzy tego obecnie najbardziej potrzebują! Nauczmy doceniać się ludzi pracujących w zawodach, które dzisiaj są najbardziej narażone na działanie wirusa.

Na pewno obecnie trudno wszystkim, którzy i wcześniej byli bezbronni. Dlatego takie wątki pojawią się w publikacji, którą przygotowujemy na listopad: „Przypadki kryminalne. Przestępstwa przeciwko bezbronnym”. Przestępczość zmienia swoje oblicze w trudnych społecznie momentach i na pewno ciemna liczba przestępstw, niestety, rośnie. Oby w listopadzie 2020 już udało się zorganizować konferencję, i to wcale nie online, na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Na szczęście Wydawnictwo działa i mamy nadzieję, że nasze publikacje zdążymy przygotować na lepsze czasy.

 

dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyk i autorka oraz współautorka edukacyjnej serii kryminalistycznej dla dzieci i młodzieży, redaktor naukowy serii „Przypadki kryminalne”
Wszystkie pozycje dostępne są w naszej e-księgarni oraz innych księgarniach, także w wersji elektronicznej

***

Przypominamy też o petycji na rzecz wprowadzenia emerytur płatnych dla psów i koni służbowych – czasy teraz są ciężkie, ale na służbowe zwierzęta nigdy jakoś nie było dobrych czasów, nawet wtedy, kiedy były… Jest 4200 podpisów, autorzy petycji podpisy zbierają dalej!

Link do petycji: https://www.petycjeonline.com/walczymy_o_przyznanie_pastwowych_emerytur_dla_wszystkich_psow_i_koni_subowych

 

Fot. Joanna i Agnieszka, opiekunki zwierząt wycofanych ze służby.

ulotka-a5_4aIMG-20200331-WA0004IMG-20200406-WA0012IMG-20200406-WA0011IMG-20200405-WA0030IMG-20200405-WA0015IMG-20200405-WA0029IMG-20200405-WA0037IMG-20200406-WA0008IMG-20200406-WA0010IMG-20200406-WA0014IMG-20200406-WA0013

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *