Na przystanku na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu 10 kwietnia 2018 r. kierowca linii 78 nie wpuścił do autobusu pasażera na rolkach, czy słusznie? Takie pytanie zadaliśmy rzecznikowi ZTM.
– Zgodnie z Regulaminem przewozów określającym warunki obsługi podróżnych oraz przewozu osób i rzeczy w komunikacji miejskiej (lokalnym transporcie zbiorowym) organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu pasażerom zabrania się przebywania w pojeździe na łyżworolkach, wrotkach lub podobnych urządzeniach. Osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi w pojeździe mogą być niedopuszczone do przewozu lub usunięte z pojazdu. Treść Regulaminu Przewozów: http://www.ztm.poznan.pl/pl/komunikacja/regulamin-przewozow/ – wyjaśniła rzecznik Agnieszka Smogulecka, Zespół Komunikacji Społecznej, Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Regulamin przewozów, określający warunki obsługi podróżnych oraz przewozu osób i rzeczy w komunikacji miejskiej (lokalnym transporcie zbiorowym) organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu (Załącznik do Zarządzenia nr 696/2016/P Prezydenta Miasta Poznania z dnia 28.09.2016r.) określa, czego nie wolno pasażerom.
Zgodnie z tym regulaminem, pasażerom zabrania się:
“1) podchodzenia do krawędzi platformy przystankowej w momencie podjeżdżania pojazdu na przystanek;
2) palenia tytoniu i używania e-papierosów w pojeździe, na przystankach i dworcach;
3) spożywania posiłków i napojów w pojeździe;
4) otwierania drzwi pojazdu podczas jazdy;
5) wyrzucania jakichkolwiek przedmiotów z pojazdu;
6) zanieczyszczania i zaśmiecania pojazdu oraz niszczenia jego urządzeń i wyposażenia;
7) siadania na barierkach ochronnych zamontowanych w pojazdach lub elementach łączących człony pojazdu;
8) przebywania w pojeździe na łyżworolkach, wrotkach lub podobnych urządzeniach;
9) przebywania w promieniu pracy skrzydeł drzwi w czasie ich uruchamiania oraz przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi sterowanych fotokomórką, w sposób uniemożliwiający ich zamknięcie;
10) przebywania w kabinie prowadzącego pojazd podczas jazdy;
11) przebywania na przednim pomoście, poza barierkami wyznaczającymi przestrzeń dla pasażerów i ograniczania widoczności prowadzącemu pojazd;
12) nieuzasadnionego używania hamulca bezpieczeństwa i sygnału alarmowego;
13) przewożenia zabranych ze sobą rzeczy w sposób utrudniający podróż innym pasażerom;
14) grania na instrumentach muzycznych;
15) rażącego zakłócania spokoju w pojeździe;
16) wychylania się z pojazdu;
17) opierania się o drzwi pojazdu podczas jazdy;
18) wykonywania czynności mogących narazić współpasażerów na szkody materialne lub obrażenia ciała;
19) wykonywania innych czynności niedozwolonych w miejscach publicznych.”
Nasz komentarz
Interesujący może się wydać zwłaszcza punkt 3, zakazujący spożywania posiłków w pojazdach komunikacji miejskiej. A to przecież bardzo częsta sytuacja. Regulamin jednak nie wskazuje, co powinno się stać w takiej sytuacji. Czy kierowca powinien się zatrzymać i wyprosić konsumującego pasażera?… I tak co kilka przystanków, ponieważ głodnych czy spragnionych pasażerów nie brakuje. I tu pojawia się pytanie zasadnicze, skoro kierowcy tolerują picie napojów, także alkoholu, przyzwalają na spożywanie posiłków w pojazdach, dlaczego akurat nie tolerują pasażerów na rolkach? Ci ostatni bywają o wiele mniej denerwujący od pasażera głośno chrupiącego chipsy na siedzeniu obok. Dowodzi też wybiórczego podejścia do zapisów regulaminu. Może zatem warto taki regulamin albo przestrzegać w całości, albo zmienić?
(wal)