Jak się okazuje, projekty balkonów w budynkach wysokich muszą brać pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, estetyki, ale prawo budowlane nie nakazuje, by były to całkowicie zabetonowane “pudełka”. Dlaczego więc spółdzielnia upiera się, by były?
Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady w Poznaniu przeprowadza remonty balkonów w budynkach wysokich /15-piętrowych/. Inwestycja ta jest realizowana z całkowicie zabudowanymi ściankami bocznymi balkonów. Mieszkańcy protestują, gdyż zabudowane ścianki nie pozwalają niczego zobaczyć dzieciom, stwarza to zagrożenie, gdyż dzieci usiłują wspiąć się, by zobaczyć coś na zewnątrz owych ścianek betonowych. Podobnie – seniorzy, którzy lubią siedzieć i obserwować życie toczące się pod ich balkonami. Dotyczy to także zwierząt domowych, mogących dotychczas obserwować poprzez metalowe pręty, co dzieje się na zewnątrz. Spółdzielnia argumentuje to prawem budowlanym.
Zwróciliśmy się z pytaniem do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, czy możliwe jest zrealizowanie tych inwestycji z elementami umożliwiającymi obserwację otoczenia, np. z metalową siatką, prętami, pleksiglasem, otworami itp. Obecne balkony posiadają barierki z metalowych prętów, co bardzo odpowiada mieszkańcom.
Mieszkańcy zredagowali protest do władz spółdzielni i osiedla. Nasza redakcja usiłuje wyjaśnić, czy ma on szansę na sukces.
A oto odpowiedź, którą uzyskaliśmy.
– Na pytania o uzasadnienie szczegółowych rozwiązań projektowych rzeczywiście może odpowiedzieć inwestor – w tym wypadku Spółdzielnia Mieszkaniowa. Warunki techniczne dla budynków nie wskazują konkretnej technologii lub materiałów z jakich należy wykonać opisaną w pytaniu balustradę. Przekazujemy ogólne informacje dotyczące tej problematyki wynikające z przepisów prawa. Projektant opracowuje projekt budowlany w sposób zgodny z wymaganiami ustawy prawo budowlane, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego, obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej (art. 20 ustawy Prawo budowlane). Projektowanie stanowi jedną z działalności polegającej na wykonywaniu samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, czyli obejmującej dokonywanie fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielne rozwiązywanie zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych. Dlatego też, tam gdzie norma prawna nie zawiera precyzyjnych wytycznych, to projektant uwzględniając specyfikę projektowanego obiektu budowlanego w oparciu o wiedzę techniczną oraz posiadane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe dokonuje fachowej oceny i proponuje najlepsze, w swojej ocenie, rozwiązania. Balustrady przy balkonach i loggiach nie powinny mieć ostro zakończonych elementów, a ich konstrukcja powinna zapewniać przeniesienie sił poziomych, określonych w Polskiej Normie dotyczącej podstawowych obciążeń technologicznych i montażowych. Wysokość i wypełnienie płaszczyzn pionowych powinny zapewniać skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób. Szklane elementy balustrad powinny być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre odłamki (§ 298 ust 1 warunków technicznych dla budynków). Maksymalny prześwit lub wymiar otworu pomiędzy elementami wypełnienia balustrady w budynkach wielorodzinnych wynosi 12 cm (§ 298 ust 2 warunków technicznych dla budynków). Zabrania się stosowania balkonów w budynku na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem. W budynku na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem można stosować loggie wyłącznie z balustradami pełnymi (§ 303 ust 1 i 2 warunków technicznych dla budynków) – wyjaśniło Biuro Komunikacji, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Pozwalamy sobie na powtórzenie najważniejszego elementu treści – “tam gdzie norma prawna nie zawiera precyzyjnych wytycznych, to projektant uwzględniając specyfikę projektowanego obiektu budowlanego w oparciu o wiedzę techniczną oraz posiadane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe dokonuje fachowej oceny i proponuje najlepsze, w swojej ocenie, rozwiązania“. Zatem – wszystko w rękach władz spółdzielni mieszkaniowej – która albo przychyli się do woli mieszkańców, albo nie.
Władze osiedla Zwycięstwa milczą nadal
Przypominamy też pytania skierowane do władz osiedla Zwycięstwa, na które do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Możemy znowu jedynie zacytować nasze pytania, co też ponownie czynimy.
Mail pierwszy “Do administracji został złożony w imieniu mieszkańców OZ wniosek w sprawie balkonów. Mieszkańcy nie chcą balkonów zabudowanych, powołując się na względy bezpieczeństwa oraz komfort użytkowania owych balkonów. Czy ich wniosek ma szansę na realizację i czy administracja weźmie pod uwagę głos mieszkańców? Pytanie drugie – też mieszkańca – skoro prawo budowlane zaleca balkony zabudowane powyżej 7. piętra, to dlaczego realizowane remonty balkonów dotyczą wszystkich pięter? Dlaczego do 7 piętra nie są montowane ścianki innego typu, niezabudowane?”
Mail drugi “W prawie budowlanym nie ma precyzyjnie określonego sposobu zabudowy balkonów w budynkach wysokich. Są ogólne sformułowania o bezpieczeństwie. Proszę zatem podać konkretny przepis prawa budowlanego, który stanowi podstawę do realizacji takich właśnie betonowych zabudowanych balkonów wbrew woli mieszkańców. Prawo budowlane określa natomiast konieczność dostosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, a ten wymóg w wieżowcach na OZ spełniony jest tylko w niewielu obiektach. Dlaczego?”
Czekamy na te odpowiedzi, gdy tylko je otrzymamy – opublikujemy.
Dziś też skierujemy pytanie do władz spółdzielni mieszkaniowej odnośnie projektu balkonów z elementami umożliwiającymi obserwację otoczenia. Bo skoro wszystko zależy od projektu budowlanego, to dlaczego władze spółdzielni oraz osiedla nie wzięły pod uwagę głosu mieszkańców?…
(pewu, wal)
Pierwotna publikacja na stronie: winogrady.org