Książka jest efektem współpracy – lekarza weterynarii i kryminalistyka, obie autorki pasjonują się pracą psów na służbie. Wydawnictwo planuje, że za ok. dwa tygodnie ukaże się drukiem i będzie dostępna w stacjonarnych i wysyłkowych księgarniach w całym kraju.
– Czas na to, by książka wreszcie ukazała się drukiem. Wprowadziłyśmy dużo poprawek w stosunku do wersji pierwotnej, dołożyłyśmy zdjęć, nadal otrzymujemy komentarze od osób, które poprosiłyśmy o wsparcie merytoryczne. Bardzo dziękujemy przewodnikom psów służbowych za podzielenie się historiami, kiedy psy doznały urazu i potrzebowały pomocy. Co chwilę słyszymy o kolejnym przypadku medycznym, który warto rozważyć w kontekście pierwszej pomocy. Czas jednak zakończyć prace redakcyjne, pomimo iż wiemy, że wątków dodatkowych jest wiele – nowe leki, specjalistyczne bandaże, frapujące przypadki urazów i chorób. Podkreślamy, że konsultacja weterynaryjna jest częstokroć niezbędna, ale z doświadczenia wiemy, że często nagły wypadek pojawia się w nocy albo w miejscu bez dostępu do weterynarza na miejscu czy w pobliżu. Wtedy trzeba sobie poradzić dysponując tym, co przygotowaliśmy wcześniej i z wiedzą, którą mamy jako opiekunowie i przewodnicy psów – podkreśla dr Joanna Stojer-Polańska, współautorka.
Jeszcze trochę cierpliwości, autorki proszą wszystkich zainteresowanych.
(pewu)
Na zdjęciach: Rysunki pomocne przy udzielaniu psu pierwszej pomocy /bandażowanie/ oraz w sytuacjach nagłych – jak zrobić kaganiec z tego, co jest pod ręką?
Rys. Ela Krenz