Winogrady: Uroki lata w Parku Szelągowskim

IMG_20170714_185653Mamy lato, choć pogoda nie końca jest taka wymarzona, ale kiedy tylko nie pada, to kuszą atrakcje, zwłaszcza te nadwarciańskie, na świeżym powietrzu, no i koniecznie nad wodą. 

Plaża czynna jest codziennie od 9:00 do 22:00. Plaża Miejska na Szelągu finansowana ze środków Miasta Poznania.

Plaża miejska na Szelągu

Od początków czerwca zaczyna się w Poznaniu nad Wartą sezon plażowy. Piasek, trawa, leżaki, hamaki – po prostu wakacje. Poznaniacy uwielbiają tę formę relaksu na świeżym powietrzu. Można leżeć i patrzeć w neibo, czytać na leżaku albo wziąć udział w warsztatach i imprezach.

Joga w soboty

Na stronie plaży miejskiej na Szelągu do udziału w jodze zachęcają animatorzy: “Zapraszamy w każdą sobotę wakacji o 10.00 na jogę na Szelągu! Spotykamy się w pięknych okolicznościach natury, otoczeni zielenią i drzewami.
Zabierzcie matę do ćwiczeń i wodę! Paski i pianki jogowe również się przydadzą, choć radzimy sobie również bez nich :-) Do zobaczenia! Karolina :-)”. I jak tu nie przyjść?…

Tańce w niedziele
W każdą niedzielę w godzinach 18:00 – 21:00 można sobie potańczyć jak za dawnych dobrych, międzywojennych czasów.
Na Plaży Szeląg w sobotę 14.07 zagra zespół Royber Buda którego muzyka łączy słowiańską tradycję i śródziemnomorskie rytmy.

Ale w każdą sobotę na imprezowiczów czekają nowe atrakcje i ożywcze rytmy.

Park Szelągowski i jego historia

Park Szelągowski to, jak można przeczytać w Wikipedii, zabytkowy park, położony na Szelągu, na skarpie doliny Warty, na północ od centrum miasta niedaleko Cytadeli. Stanowi fragment północnego klina zieleni. Nazwa tego terenu pochodzi od kupieckiej rodziny Szylingów. Mikołaj Szyling był burmistrzem Poznania, złotnikiem, humanistą, przyjacielem Krzysztofa Hegendorfera i właścicielem kamienicy przy Starym Rynku 54.

W Wikipedii dalej napisano: “W 1922 restaurację i tutejszy ogród zakupiło Bractwo Kurkowe Strzeleckie, a ogród zaczęto nazywać Strzeleckim (nazwa ta używana była jeszcze w latach 50. XXw.). Mieściła się tutaj m.in. największa w Polsce kryta strzelnica (37 stanowisk) i tarasy restauracyjne na łącznie pięć tysięcy gości. Po wojnie teren podupadł, mimo że w 1957 były projekty urządzenia tutaj obiektów sportowych, a 23 czerwca 1945 urządzono pierwsze po wojnie Wianki (Noc Świętojańską) pod patronatem generała Karola Świerczewskiego. Tego dnia odwołano nawet godzinę milicyjną. 5 września 1945 uruchomiono z tutejszej przystani regularne kursy statkiem do Gorzowa Wielkopolskiego (przez Oborniki, Obrzycko, Wronki, Sieraków, Międzychód i Skwierzynę). Jednostka odpływała w dni nieparzyste o 8.00, a pasażerowie mogli zabierać dowolną ilość bagaży (oferowano nawet przeprowadzki). W 2009 ogród uporządkowano. Planowane jest urządzenie terenów rekreacyjnych i promenady nad Wartą. Pozostałością dawnych czasów są ruiny monumentalnych schodów, prowadzących w dolinę rzeki. Na terenie parku znajduje się Dom Weterana – dobry przykład późnego modernizmu.
Park posiada duże walory przyrodnicze. Rośnie tu kilka bardzo okazałych topól czarnych (obwody sięgają 6 metrów). Istnieje także platan klonolistny i aleja kasztanowców. W centrum założenia wycieka niewielkie, ujęte w krąg, źródełko wody żelazistej. Woda ta zabarwia podłoże na silny, rdzawy kolor. Występują także: derkacz (zalatujący zza Warty), słowik szary i rdzawy. Pojawiają się też bobry”.

Szeląg sprzed 10 tysięcy lat

Jak podaje Wikipedia, na Szelągu odnaleziono najstarsze ślady pobytu człowieka na obszarze dzisiejszego Poznania sprzed około 10 tysięcy lat. Są to wyroby krzemienne tak zwanych kultur mazowszańskich. Znaleziono tu także pozostałości kultur: ceramiki wstęgowej, sznurowej, amfor kulistych i pucharów lejkowatych (4000-1700 lat p.n.e.). W XIII wieku funkcjonowała na terenie Szeląga wieś książęca Szydłów, wymieniona w dokumencie lokacyjnym Poznania z 1253 roku. W 1760, podczas wojny siedmioletniej, Szeląg został zniszczony przez armię rosyjską.

W końcu XIX i na początku XX wieku był miejscem spacerów i majówek. Od czasu budowy Fortu Winiary w 1. połowie XIX w. nad brzegiem Warty istniał park-ogród, później powstała restauracja Szeląg. W 1895 na torze szelągowskim zorganizowano (z inicjatywy Radfahrer-Verein Posen) pierwsze w mieście wyścigi kolarskie. Po odzyskaniu niepodległości na Szeląg przeniosło (z Sołacza) swoją siedzibę poznańskie Bractwo Kurkowe. W roku 1923 uruchomiono strzelnicę Bractwa. Do okresu międzywojennego funkcjonowała wojskowa kolej wąskotorowa, która łączyła Szeląg (Fort Winiary) z osadą wojskową w Biedrusku.

(wal)

Przydatne linki:

Na zdjęciach: plaża na Szelągu, nadwarciańskie pejzaże

IMG_20170714_185617 IMG_20170714_185625 IMG_20170714_192545 IMG_20170714_192414

Pierwotna publikacja na stronie: winogrady.org

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *