Zwróciliśmy się z prośbą zarówno do Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady i administracji osiedla Zwycięstwa, jak i Urzędu Miasta o informację, czy udało się odnaleźć warunki zabudowy zezwalające na pełną zabudowę balkonów na osiedlu Zwycięstwa w budynkach wysokich. Zezwolenie, do którego dotarliśmy i o którym informowaliśmy na naszych łamach nie dotyczy pełnej zabudowy ścian balkonu. Z informacji uzyskanych przez nas wynika, że wprawdzie spółdzielnia realizuje inwestycję balkonową, jednak po swojemu, a nie zgodnie z uzyskanymi zezwoleniami, na które się powołuje.
Napisaliśmy do rzecznika Prezydenta Miasta oraz Urzędu Miasta z pytaniem, że warunki zabudowy i akceptacja projektu budowlanego, które zostały nam przesłane z ramienia Urzędu Miasta nie dotyczą bowiem zabudowy pełnej ścianek bocznych, tylko metalowych szczebli po bokach balkonu oraz płyty klejonej ściany przedniej.
Oto otrzymana odpowiedź, którą cytujemy w pełnym brzmieniu:
“Na wniosek Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej “WINOGRADY”, w WUiA:
1. przyjęte zostało zgłoszenie z dnia 20.01.2014 r. zamiaru wykonania robót budowlanych polegających na remoncie balkonów budynków XVI kondygnacyjnych w Poznaniu przy os. Zwycięstwa 6, 7,8,13,14,15,16,17,18,19, 19 a, 20,28.
2. wydana została decyzja nr 2314 z dnia 27.10.2014 r. pozwolenia na budowę inwestycji polegającej na przebudowie balkonów w budynku mieszkalnym XVI kondygnacyjnym na os. Zwycięstwa 20 w Poznaniu (dz. nr 135/2, ark. 36, obręb Winiary). Budynek na os. Zwycięstwa 20 w Poznaniu, którego dotyczyło ww. pozwolenie na budowę, powstał przed wejściem w życie przepisu § 303 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z którego wynika, iż w budynku na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem zabrania się stosowania balkonów, a można stosować loggie wyłącznie z balustradami pełnymi. Po uzyskaniu upoważnienia Ministra Infrastruktury i Rozwoju, Prezydent Miasta Poznania na wydał postanowienie z dnia 6.10.2014 r. o wyrażeniu zgody na odstępstwo od ww. przepisu, umożliwiające zastosowanie balkonów położonych powyżej 25 m nad terenem, pod warunkiem wykonania pełnych ścian bocznych w balkonach położonych powyżej 25 m nad terenem. Pozwolenie na budowę z dnia 27.10.2014 r. jednak uchylone zostało decyzją z dnia 26.05.2015 r. na wniosek ww. Spółdzielni. Zatem prawdą jest, że uzyskano odstępstwo, ale dotyczyło ono uchylonego później pozwolenia na budowę. Ponadto, nie było w nim mowy o wykonaniu w balkonach pełnych ścian przednich. Wymagane były pełne ściany boczne.
Wobec tego, powoływanie się przez Spółdzielnię na ww. odstępstwo, nie ma związku z wyjaśnieniem robót polegających na remoncie, których dotyczyło zgłoszenie” – napisała Hanna Surma, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.
Postanowiliśmy się upewnić, że dobrze rozumiemy odpowiedź, z której wynika, że spółdzielnia realizuje coś, na co nie ma zgody. A to, na co zgodę ma, nie. Bo wydaje się to teoretycznie niemożliwe, by spółdzielnia łamała prawo budowlane. Napisaliśmy ponownie, że z uzyskanych wyjaśnień wynika, że spółdzielnia mieszkaniowa nie ma zezwolenia na ten konkretny projekt, który obecnie realizuje? Dodaliśmy, ze upewniamy się, czy dobrze zrozumieliśmy treść uzyskanych wyjaśnień.
– Pozwolenie na budowę z dnia 27.10.2014r. obejmowało przebudowę balkonów w budynku mieszkalnym na os. Zwycięstwa 20 w Poznaniu. Zostało uchylone decyzją decyzją z dnia 26.05.2015r. na wniosek inwestora tj. Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej “Winogrady”. Zatem po dacie, w której decyzja ta stała się ostateczna, pozwolenie na wykonanie robót budowlanych na powyższą przebudowę wypadło z obrotu prawnego. Dla budynków na os. Zwycięstwa 6,7,8,13,14,15,16,17,18,19,19a,20,28 w Poznaniu w dniu 22.01.2014r. tut. organ poinformował o przyjęciu zgłoszenia na remont balkonów – z którego wynika, iż front balustrady przewidziany jest ze szkła klejonego, a boki z prętów fi 20 – napisała Hanna Surma, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.
Zwróciliśmy się zatem z pytaniem, dlaczego Spółdzielnia przeprowadza remonty niezgodnie z uzyskanym pozwoleniem i do tego wbrew oczekiwaniom mieszkańców, którym nie podobają się pełne balkony. Mieszkańcy wskazują też na ich niefunkcjonalność i zagrożenia, które stwarzają. Oto, co nam odpisano:
– W sprawie balkonów odsyłam do komunikatu Zarządu PSM Winogrady w Poznaniu umieszczonego na naszej stronie, poniżej przesyłam link – http://www.psmwinogrady.pl/news/5553-komunikatprasowy11102018 – napisał Jarosław Jarysz z administracji osiedla Zwycięstwa.
– Zarząd PSM “Winogrady” w Poznaniu wydał w sprawie, skierowany do Mieszkańców, komunikat prasowy wyjaśniający zagadnienia, które pozostają w Pani zainteresowaniu. Komunikat zamieszczony jest na stronie internetowej Spółdzielni – napisała Jolanta Jazic, kierowniczka administracji osiedla Zwycięstwa.
Nasz komentarz
Z uzyskanych informacji wynika przedziwna sytuacja – spółdzielnia ma zezwolenie na realizację remontu w kształcie, którego nie realizuje, czyli – cytujemy słowa H. Surmy z Urzędu Miasta – ” front balustrady przewidziany jest ze szkła klejonego a boki z prętów fi 20″. A to, co widać gołym okiem, zupełnie nie przypomina tego, co w wydanym zezwoleniu. A jednocześnie spółdzielnia mieszkaniowa w swoim komunikacie podkreśla, że jej działania są słuszne i że remonty balkonów przeprowadzane są zgodnie z prawem, ponieważ ściany boczne z prętów byłyby niezgodne z prawem. A takie właśnie balkony wyremontowano niedawno na Piątkowie. Ku zadowoleniu mieszkańców i – zgodnie z prawem budowlanym. To, co niemożliwe i “niezgodne z prawem” na Winogradach, zrealizowano bez problemów na Piątkowie, co prezentujemy na zdjęciach poniżej.
(wal)
Pierwotna publikacja na stronie: winogrady.org