Winogrady: Ze stacji PST do… muzeum

Z przystanków PST sukcesywnie znikają zegary cyfrowe, które pokazywały także temperaturę. O ile działały – bo to był ich największy problem. Teraz będzie można sobie jeszcze na nie popatrzeć, ale już nie na przystankach PST, ale… w muzeum. A konkretnie – przyszłym obiekcie muzealnym na terenie dawnej zajezdni przy ul. Madalińskiego. 

 

O powód likwidacji tych zegarów spytaliśmy ZTM. Zegary nie zawsze działały, ale jeśli już tak – to były duże i wyraźne. Z nowymi tarczowymi zegarami jest ten problem, że są słabo widoczne i wchodząc na przystanek nie widać wyraźnie godziny.

 

– W odpowiedzi na Pani pytania uprzejmie informuję, że stary system pomiaru czasu oraz nagłośnienia na przystankach PST był mocno wyeksploatowany i charakteryzował się dużą awaryjnością. Dlatego został zastąpiony nowoczesnymi tablicami dynamicznej informacji pasażerskiej. Dzięki prezentowanym na nowych tablicach rzeczywistym godzinom przyjazdów, pasażer wie, za ile minut na przystanku pojawi się najbliższy środek transportu. Układ tablicy jest tak dobrany, aby jak najbardziej uwypuklić tę informację – zegar tarczowy stanowi jedynie informację dodatkową, przydatną m.in. w sytuacji jeżeli dany kurs jest pokazywany według danych rozkładowych. Pasażerowie mogą również „wywołać” – przy użyciu specjalnych przycisków – informację głosową: Odczytywane są wówczas dane dotyczące najbliższych kursów (numer linii, kierunek jazdy, czas pozostały do przyjazdu pojazdu), co jest szczególnie przydatne dla osób niewidomych. Udogodnieniem, zwłaszcza dla  osób starszych i niepełnosprawnych, jest wyświetlana informacja o kursach wykonywanych pojazdami niskopodłogowym (kursy te oznaczone są piktogramem wózka inwalidzkiego). Tablice informacji pasażerskiej umożliwiają również wyświetlanie komunikatów o awariach, przerwach w ruchu, zbliżających się remontach itp. Będą również informowały, gdy – w związku z przekroczeniem poziomu zanieczyszczenia powietrza – wprowadzona zostanie darmowa komunikacja w strefie A: http://ztm.poznan.pl/pl/aktualnosci/w-czasie-smogu-darmowa-komunikacja-w-strefie-a Jednocześnie informuję, że demontowany sprzęt (zegary i głośniki) będzie można oglądać w muzeum na terenie zajezdni Głogowska oraz przyszłym obiekcie muzealnym na terenie dawnej zajezdni przy ul. Madalińskiego – poinformowała Agnieszka Smogulecka, Zespół Komunikacji Społecznej, Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

(wal)

Na zdjęciu: Zegary cyfrowe na przystankach PST wciąż się psuły. I za karę zostały zlikwidowane.

zeg

 

 

Pierwotna publikacja na stronie: winogrady.org

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *