Poznańskie drzewa pokryte są przez jemioły. Zarząd Zieleni Miejskiej nie przeprowadza żadnych planowanych działań usuwania jemioł z koron drzew, gdyż uważa to za bezcelowe.
Jemioła pospolita, jemioła biała, strzęśla (Viscum album L.) to gatunek rośliny z rodziny sandałowcowatych. Występuje na terenie niemal całej Europy oraz w Azji. Jest to roślina półpasożytnicza, sama syntetyzuje substancje odżywcze, podczas gdy wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela. System korzenny zastępuje rozbudowany układ ssawek rozrastający się w gałęziach drzewa dostarcza roślinie wody i soli mineralnych. Jemioła jest rośliną leczniczą, a jej owoce służą jako pokarm dla ptaków. Jemioły zwykle rozprzestrzeniają się na starszych lub osłabionych drzewach, a o to ostatnie w warunkach miejskich nietrudno.
Spytaliśmy poznański Zarząd Zieleni Miejskiej o to, czy na terenie miasta przeprowadzane są prace związane z usuwaniem tej pasożytniczej rośliny, jednak ZZM nie walczy z jemiołami. Oto, co nam odpisano:
Wszystko wskazuje zatem na to, że widok drzew, na których rośnie więcej jemioł niż liści, będzie całkiem pospolity. Tak jak jemioła pospolita.
(wal)