Na swojej stronie poznańska Policja zamieściła apel w trosce o starszych ludzi, tak chętnie wykorzystywanych przez oszustów. Publikujemy go w całości, ze względu na wagę sprawy i nieustannie powtarzające się kradzieże, będące wynikiem naiwności i bezbronności osób starszych. Pozytywne jest to, że niekiedy pracownicy banku uniemożliwiają kradzież oszustom i tym samym stają w obronie seniorów i ich oszczędności.
– Po raz kolejny apelujemy do osób starszych o nieprzekazywanie pod żadnym pozorem pieniędzy osobom, które podają się za funkcjonariusza Policji, CBŚP, a także pracownika banku. Jeżeli podczas rozmowy telefonicznej z obcą osobą słyszymy sugestię, że musimy przekazać komuś nasze pieniądze, to na pewno mamy do czynienia z oszustem.
Co jakiś czas do policjantów docierają sygnały o powtarzających się próbach wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Przestępcy cały czas zmieniają sposób działania i wymyślają nowe historie, mające na celu skłonienie seniorów, do przekazania pieniędzy. W ostatnim czasie popularne stają się telefony od osób, które podając się za pracowników banku, straszą rozmówców, że ich pieniądze nie są bezpieczne. Należy je natychmiast wypłacić i przekazać obcej osobie do depozytu. Zdarza się, że oszuści wymyślają informacje o atakach hakerskich, które mają zagrozić naszym oszczędnościom.
Dwie takie sytuacje miały miejsce w ostatnich dniach w Poznaniu. W pierwszym przypadku w ostatniej chwili zorientowała się wnuczka seniorki, która była już w drodze do banku. W drugiej sytuacji, starsza kobieta dotarła do placówki bankowej i próbowała wypłacić dużą sumę pieniędzy. Wzorowo zachował się pracownik banku, który zapytał o powód tak dużej wypłaty gotówki. W odpowiedzi usłyszał, że przecież pieniądze w banku są zagrożone, w związku z atakami hakerskimi.
Pamiętajmy, że Policja oraz banki nigdy nie będą działały w ten sposób. Jakakolwiek próba nakłonienia nas do wypłaty naszych oszczędności i przekazania ich obcej osobie lub porzuceniu ich np. w śmietniku, to ewidentna próba oszustwa. Takie sytuacje powinny wzbudzić naszą czujność! Zadzwońmy do najbliższych, poinformujmy ich o każdej tego typu sytuacji, a przede wszystkim zadzwońmy pod numer 997 lub 112.
Maciej Święcichowski
Fot. Policja – zrzut strony www