PSYCHE. Niezwykła książka o problemach psychicznych współczesnego społeczeństwa, pisana sercem, ale zarazem na podstawie specjalistycznej wiedzy i bogatego doświadczenia psychoterapeuty. Autorka, dr Małgorzata Talarczyk, poznańska psychoterapeutka, osoba o wielkiej wrażliwości, kreuje swój własny świat artystyczny, świat przesycony poruszającymi obrazami, wrażeniami, emocjami. Publikacja jest już dostępna na księgarskich półkach.
Brak śniegu zimą
wiosny nie czyni
Brak zła
nie jest dobrem
Przymknięcie powiek
nic nie zmienia
Lub inny wiersz:
Wybaczyć?
to co zrobiłeś
Niemożliwe
Nie wybaczyć
to tkwić w kleszczach
Twojej winy
/fragmenty wybrane/
Rekomendacja naukowa (dot. V rozdziału)
Autorka, psycholog kliniczny i psychoterapeuta, która swoim bogatym doświadczeniem klinicznym dzieliła się dotąd publikacjami naukowymi w postaci artykułów i opracowań książkowych, postanowiła dać wyraz bardziej osobistym odczuciom związanym z kontaktem z pacjentami. Cykl wierszy pt. Psyche zawiera bardzo empatyczną relację oddającą przeżycia chorobowe pacjentów z najczęściej spotykanymi problemami psychicznymi. Są one poetycką relacją przeżyć pacjenta związanych z konkretnym zaburzeniem. Oddają doskonale jego uczucia i niekiedy beznadziejność cierpienia, z którego nie potrafią się uwolnić. Oczywiście każde przeżywanie choroby jest tak indywidualne jak indywidualny jest każdy człowiek. Podręczniki z reguły podają „uśredniony” opis objawów chorób, często pomijając inne, równie ważne szczegóły. W psychiatrii i psychologii sztuka odzwierciedlająca bardziej osobiste i często ukryte emocje człowieka chorego zawsze była cennym uzupełnieniem wiedzy klinicznej. Psyche to według grackiej mitologii dusza, a jednocześnie bogini ze skrzydłami motyla.
Prezentowany cykl wierszy jest doskonałym uzupełnieniem podręcznikowej wiedzy o wybranych zaburzeniach klinicznych i można go polecić szerokiemu gronu czytelników, zarówno profesjonalistów, jak i interesujących się tak delikatnym zjawiskiem jak psychika człowieka.
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Rajewski
To nie jest poezja bawiąca się urodą języka, autorka nie flirtuje z czytelnikiem, nie próbuje go uwodzić, zabawić, rozśmieszyć. Stawia na powagę tematów i wolę ich rozumienia. Żadnych ozdobników, smaczków, wyszukanych metafor, zaskakujących porównań. Jeżeli melodia, to będąca jedynie dyskretnym akompaniamentem, jeżeli rymy, to z rzadka, dla podtrzymania melodii. Liczy się treść i ona odpowiada za formę. Poetka pyta: „Kto” więcej wie / o życiu / poezja czy proza? / Czy opis fikcji / lub rzeczywistości? / Czy myśli i uczucia / w metaforach i symbolach? / Czy więcej i jaśniej / czy mniej i bardziej? (fragm. wiersza nr 5 z rozdziału Wiersz o sobie)
Przyjemność czytania to bodźce do myślenia, refleksja w dosłownym tego słowa znaczeniu: złapanie myśli prowokuje do reakcji zwrotnej. Ten rodzaj ascetycznej, intelektualnej poezji stawia na czytelnika dojrzałego i to niekoniecznie wiekiem, a potrzebą samodzielnego zgłębiania tematów. Przypisy na końcu książki mają być w tym pomocne.
/fragment Wstępu/
Elżbieta Binswanger-Stefańska
Link do książki: https://wydawnictwo-silvarerum.eu/produkt/m-talarczyk-psyche-ksiazka-poetycka/