Aglomeracja poznańska: Od kwietnia 2018 r. na liniach podmiejskich kupisz tylko bilety na 10 lub 40 minut za odliczoną kwotę

Monety-na-dloni

Zmieniają się zasady sprzedaży biletów przez kierowców. Sprzedaż nadal będzie prowadzona wyłącznie na liniach podmiejskich, jednak od kwietnia u kierowcy będzie można kupić jedynie bilety (normalne i ulgowe) na 10 lub 40 minut za odliczoną kwotę. Wprowadzane zmiany to element działań na rzecz zwiększenia sprawności przejazdów i punktualności autobusów podmiejskich.

Na liniach organizowanych przez ZTM istnieje możliwość zakupu biletu u kierowcy tylko na liniach podmiejskich (z wyłączeniem linii obsługiwanych przez MPK Poznań). Możliwość ta pozostanie, jednak od kwietnia 2018 roku kierowca będzie sprzedawał jedynie najpopularniejsze bilety: na 10 minut oraz na 40 minut lub jeden przejazd (zarówno normalne, jak i ulgowe). Pozostałe rodzaje biletów nie będą dostępne u kierowcy.

Co istotne, od 1 kwietnia bilet będzie można kupić posiadając odliczoną kwotę – jeśli pasażer nie będzie miał drobnych, kierowca sprzeda bilet tylko wówczas, gdy będzie miał gotówkę pozwalającą na wydanie reszty, w przeciwnym razie – będzie mógł odmówić sprzedaży.

Czy wiesz, że średni czas postoju autobusu na przystanku wynosi około 20 sekund? Sprzedaż jednego biletu przez kierowcę to dodatkowe 20 sekund postoju na przystanku. Masz wpływ na punktualność kursowania swojego autobusu!

Sieć sprzedaży biletów ZTM obejmuje obecnie m.in.:

  • 11 Punktów Obsługi Klienta ZTM w Poznaniu oraz punkty w Kleszczewie i Tarnowie Podgórnym,
  • Internet – peka.poznan.pl,
  • 297 Punktów Sprzedaży Biletów,
  • 86 biletomatów stacjonarnych,
  • bilet w telefonie komórkowym (5 aplikacji).

Warto więc – zamiast kupować bilet u kierowcy – nabyć go wcześniej albo skorzystać z karty PEKA, na którą można wgrać bilet okresowy (na sieć i trasowany), a także doładować tPortmonetkę.

Korzystając z biletu na karcie PEKA oszczędzasz pieniądze (korzystając z tPortmonetki płacisz tylko za przejechane przystanki) i czas (nie musisz za każdym razem kupować biletu tradycyjnego, czasowego).

Tradycyjny bilet normalny na 10 minut kosztuje 3 zł – za taką kwotę można przejechać (opłacając podróż z tPortmonetki) 12 przystanków. Natomiast 36 przystanków można przejechać na podstawie tPortmonetki za kwotę 4,60 zł (równowartość biletu 40-minutowego). Warto pamiętać, że w przypadku tPortmonetki korzystne naliczanie przystankowe jest kontynuowane po przesiadce (jeżeli przerwa między zbliżeniem karty do czytnika przy wyjściu z jednego pojazdu, a zbliżeniem karty do czytnika przy wejściu do kolejnego pojazdu wyniesie nie więcej niż 20 minut). Zasada ta obowiązuje podczas trzech takich przesiadek podczas jednej podróży.

 

Agnieszka Smogulecka

Zespół Komunikacji Społecznej

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu

You may also like...

1 Response

  1. A ja się z Panem nie zgadzam. Może i śnieg pojawia się rzadko i ale bywa i wtedy jest ogromna radość dzieci.Wszystko da się pogodzić ale trzeba pomyśleć a jak widać z tym były problemy. Rozstawienie słupów do tyrolki jest niebezpieczne i bezmyślne, dzieci nie są w stanie samodzielnie zjechać na sankach bo tragedia gotowa. Moze niema co sie klocic ktore dzieci sa ważniejsze tylko zastanowić się aby był wilk syty i owca cała. Odrobina dobrej woli i chęci. Niestety mam wrażenie że w tej sytuacji zamysł był czysto biznesowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *