Era Jazzu gra dla Ukrainy!

Szczególny charakter będzie miała festiwalowa Era Jazzu (8-10 kwietnia): prestiżowa poznańska Impreza swoimi koncertami oraz projektami składa hołd bohaterskiej Ukrainie. Gwiazdorska gala katalońskiej trębaczki i wokalistki Andrei Motis, komedowski projekt argentyńskiego gitarzysty Dani Pereza, koncert laureata Nagrody Ery Jazzu – Dawida Tokłowicza oraz premiera rap-jazzowej formacji Eskaubei & Tomek Nowak Quartet  (podczas której pojawią się poszukiwane, limitowane i kolekcjonerskie LPs oraz CDs Ery Jazzu). Kwoty pozyskane ze sprzedaży  wydawnictw i biletów koncertu otwarcia festiwalu przekazane zostaną organizacji wspierającej ukraińskich uchodźców.

 

ESKAUBER & TOMEK NOWAK Quartet

Rap Jazz Band

8 kwietnia 2022 godz.19.oo

CK Zamek –Poznań

 

DANI PEREZ Trio             

Czas Komedy

9 kwietnia 2022 godz.19.oo

CK Zamek –Poznań

 

DAWID TOKŁOWICZ & STRINGS                             

Era Jazzu Prize 2022

9 kwietnia 2022 godz.19.oo

CK Zamek –Poznań

 

ANDREA MOTIS              

Singing & Swinging

10 kwietnia 2022 godz.19.oo

Aula UAM –Poznań

 

Andrea Motis – największe odkrycie sezonu wśród europejskich artystów. “Cudowne dziecko jazzu” to komplement, którym talent, muzykę, grę i śpiew  katalońskiej wokalistki oraz trębaczki skwitował legendarny Quincy Jones. Z taką rekomendacją Andrea Motis znalazła się w kręgu najważniejszych protegowanych wybitnego kompozytora, aranżera i producenta. Młoda artystka podpisała kontrakt z prestiżową, jazzową  oficyną Impulse/Verve Records, tą samą, dla której nagrywała m.in. Ella Fitzgerald, Billie Holiday i Sarah Vaughn. Do elitarnego grona geniuszy nowoczesnego jazzu dołączyła piękna, subtelna  Andrea Motis. „  Jej debiutancki album „Emotional Dance” – rekomenduje artystkę Dionizy Piątkowski –  był sporym wydarzeniem a śpiewająca trębaczka stała się sensacją i atrakcją  światowych festiwali i sal koncertowych. I robi to w brawurowy sposób: z jednej strony bawi się śpiewem i stylistyką  zawieszona gdzieś między Norah Jones i Chet Bakerem, z drugiej strony wspaniale improwizuje grając na trąbce”.

Mieszkająca w Barcelonie trębaczka, wokalistka i kompozytorka Andrea Motis  ma dopiero 25 lat, ale  jej muzyczna dojrzałość imponuje  a mistrzowska gra na trąbce zachwyca. Naukę gry na tym instrumencie rozpoczęła mając zaledwie 7 lat, dzisiaj doskonale odnajduje się nie tylko w pogodnych  smooth-jazzowych frazach, ale także w skomplikowanych  wybiegach improwizacyjnych. Faktycznym odkrywcą talentu wokalistki-trębaczki jest kataloński basista Joan Chamorro, który zwrócił uwagę na nastoletnią Andreę w szkole Sant Andreu, na przedmieściach Barcelony. To on zauroczył młodą artystkę stylistyką jazzu i jest teraz jej głównym mentorem.  W 2010 roku, jako wokalistka, nagrała solowy album „ Joan Chamorro Presents Andrea Motis” zawierający ciekawe interpretacje standardów jazzowych. W 2011 roku Andrea Motis otrzymała ważną nagrodę  “Català de l’any” – Katalończyk Roku , przyznawaną przez El Periódico de Catalunya,  dla wybitnych osobowości  społeczności katalońskiej. Na profesjonalnej estradzie zaistniała wraz z albumem „ Emotional Dance”, zestawem wspaniałych piosenek, w których  śpiewem raz bliższa jest Norah Jones ( do której ją coraz częściej porównują), raz jest bluesowo nostalgicznej Billie Holiday, innym razem bawi się latynoską bossa-novą jak Astrud Gilberto. To zauroczenie latynoskimi rytmami , sambą i bossa-novą stało się inspiracją do nagrania albumu Do Outro Lado Do Azul”, który nie unikając jazzowej maniery artystki, jest dojrzałą synteza portugalskich, brazylijskich nut i nastrojów. Dobór repertuaru na nowej płycie to  wybór ciekawych, melodyjnych „klasyków”  latynoskiego jazzu, samby i bossa-novy. Do Outro Lado Do Azul” to dla młodej artystki album przełomowy, bo z „ cudownego  dziecka  jazzu”  staje się „rasową”, wielką i dojrzałą artystką.

Nagroda Ery Jazzu jest częścią imprezy Era Jazzu oraz prezentacją utalentowanych muzyków  poznańskiego środowiska jazzowego. Zainicjowane w 2015 roku Nagrody Ery Jazzu uhonorowały młodych –  a dzisiaj znanych i poważanych –  poznańskich muzyków. Laureatami Nagród Ery Jazzu zostali : kwartet Kuby Skowrońskiego i Adama Zagórskiego ( 2015), gitarzysta Dawid Kostka ( 2016), kompozytor Piotr Scholz ( 2017) oraz  harmonijkarz Kacper Smoliński ( 2019).

Tegorocznym laureatem jest poznański saksofonista Dawid Tokłowicz. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem najlepszych polskich i zagranicznych wykładowców. Jesienią 2017 roku przebywał w Nowym Jorki i pobierał lekcje u najlepszych muzyków amerykańskich takich, jak Lucas Pino, Chad Lefkowitz-Brown, Will Vinson czy Tivon  Pennicott. Uznawany za sensację młodego polskiego jazzu jest także laureatem wielu prestiżowych  konkursów : od  finalisty festiwalu Jazz nad Odrą , Novum Jazz Festival, Rock Pro Jazz Festival czy Blue Note Poznań Competition po Grand Prix School & Jazz Festival, główną nagrodę (wraz ze swoim kwintetem) Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych Sax Clubu oraz hiszpańskiego konkursu Online Wave Competition. W kręgu jego nauczycieli znajdują się wybitni saksofoniści Maciej Kociński, Piotr Baron, Greg Osby, Achille Succi, Miguel Zenon oraz Andrzej Olejniczak. Poznański saksofonista jest liderem i współtwórcą także autorskich zespołów  Dawid Tokłowicz Quintet, Robin/Tokłowicz International Project czy  Tokłowicz & Strings. Ciekawy projekt saksofonisty z kwartetem kameralistów zrodził się w połowie 2020. Zespół – złożony ze studentów i absolwentów wyższych uczelni muzycznych – swój repertuar zbudował z popularnych przebojów wybitnych polskich kompozytorów (Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Wasowski &  Przybora, Krzysztof Komeda) wpinając do charakterystycznego brzmienie także światowe standardy jazzu i muzyki rozrywkowej. Repertuar zespołu zawiera także ciekawe kompozycje autorskie w doskonałym opracowaniu, podanym w oryginalnych i nowoczesnych aranżacjach, które każde dzięki  jazzowej improwizacji  czynią z muzyki Dawida Tokłowicza & Strings niezwykle ciekawe brzmienia i nastroje. Pomysł połączenia klasycznego brzmienia kwartetu smyczkowego i jazzowego saksofonu, gdzie „klasyka”  współbrzmi z jazzową improwizacją jest tutaj niezwykle ujmujący.

Motywem w jego pracy jest nieustanny rozwój, chęć ciągłego doskonalenia swoich umiejętności – rekomenduje młodego saksofonistę Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. Poprzez nabyte doświadczenie pragnie w sposób profesjonalny inspirować adeptów sztuki i dzielić się zamiłowaniem do muzyki. Jest także niezwykle otwarty na nowe pomysły, zarówno te wpisujące się w koloryt nowoczesnego jazzu, jak i te łączące różne nurty i nastroje nowoczesnej muzyki rozrywkowej. Cieszę się, że wraz z argentyńskim gitarzystą Dani Perezem realizuje także arcyciekawy projekt komedowski”.

W poszukiwaniu nowych brzmień oraz muzycznych zaskoczeń z pewnością propozycje formacji Eskaubei & Tomek Nowak Quartet są nowatorskie – mówi Dionizy Piątkowski. Nie tylko w warstwie artystycznej, ale także w odniesieniu do współczesnej kultury muzycznej. Połączenie jazzu i hip hopu nie jest dzisiaj czymś odkrywczym. Prekursorem był już dekady wcześniej Miles Davis, za którym podążyły tabuny artystów”. Filarami kultury hip hopu są: graffiti, rap, break  oraz dance. Rap, zasadniczy filar, to przede wszystkim styl muzyczny wykorzystujący rytmiczną muzykę i charakterystyczne wykorzystanie głosu. Ów specyficzny „flow” rapu jest charakterystycznym elementem budowania rytmicznych, muzycznych brzmień oraz skojarzeń. Michał Urbaniak – bodaj największy entuzjasta rytmu i takich brzmień  twierdzi, że „this is jazz of today”.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to jedyny w kraju band regularnie łączący ze sobą świat jazzu i hip hopu. Zespół wydał cztery doskonale przyjęte przez publiczność i krytyków albumy a swoim koncertami  łączy kilka pokoleń słuchaczy, prezentując nowe połączenie jazzu, muzyki improwizowanej i rapu.  Frontmanem zespołu jest charyzmatyczny raper –wokalista  Bartłomiej Skubisz “Eskaubei”- artysta  z 20-letnim stażem, pionier łączenia rapu z elementami jazzu; trębacz Tomek Nowak to ceniony muzyk studyjny oraz  współpracownik zespołów Nigela Kennedy, zespołu Amy Winehouse; Kuba Płużek​ to  jeden z najbardziej kreatywnych polskich pianistów jazzowych; basista Alan Wykpisz koncertował z takimi osobistościami jak, Dave Liebman, Randy Brecker, Aga Zaryan, Grzegorz Karnas, Michał Tokaj; perkusista Maksymilian Olszewski to współtwórca oryginalnych zespołów The Flash i 3Kings i Sophia Grand Club. Członkiem  zespołu  jest  także Wojciech Długosz (Mr Krime), polski DJ i producent muzyczny, odpowiedzialny w projekcie Eskaubei & Tomek Nowak Quartet za cuty, scratche oraz partie syntezatorów. Mr Krime jest pionier polskiego turntablismu, traktującego i wykorzystującego gramofon jako instrument.

Sukcesem projektu Eskaubei i Tomek Nowak Quartet okazały się albumy „Będzie dobrze” i „Tego Chciałem” zrealizowane dla promującej nowoczesne brzmienia oficyny For Tune Records. To już nie monotonna raperska melorecytacja, ale pokład ciekawych muzycznych skojarzeń oraz ważnych tekstów. „Sweet Spot” – trzecia w dyskografii formacji płyta jest ciekawą propozycją, jak zgrabnie połączyć to, co nowoczesne ( rap, hip- hop, impulsywny jazz) z określoną formułą, która nie może wymykać się muzyce improwizowanej. Stąd w nagraniach funk i groove spotyka się ze swingiem i jazz- tradycją  oraz z nowymi stylistykami muzyki improwizowanej i melodyjnym, wręcz  soulowym, zaśpiewem oraz impulsywnością  jazzu. „Tyrmand to Jazz” to czwarty album zainspirowany twórczością pisarza i propagatora jazzu – Leopolda Tyrmanda. Premiera na festiwalowej Erze Jazzu przyniesie także kompozycję dedykowaną Zbigniewowi Namysłowskiemu.

Bohaterem kolejnego projektu „Komeda” jest argentyński gitarzysta Danilo Amboage Perez. Gościem trio gitarzysty będzie poznański saksofonista Dawid Tokłowicz. „ Koncert wpisuje się w przyjętą przed laty koncepcję prezentacji muzyki Krzysztofa Komedy przez wybitnych muzyków, którzy do swoich projektów zapraszają także muzyków z Poznania – wyjaśnia pomysł na wspólny koncert Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. Choć kompozycje Komedy doskonale znane są polskiej publiczności i wielu naszych muzyków często korzysta z tej spuścizny, to nieczęsto po muzykę wybitnego Wielkopolanina sięgają twórcy spoza Polski. W ramach projektu Czas Komedy” zaprezentowaliśmy już kilka takich koncertów: komedowskie impresje norweskiego trio Espena Eriksena czy Komeda grany przez wiedeńskich kameralistów Radio String Quartet. Teraz nastrój komedowskich brzmień zagrywamy z oryginalnym, jazzowym trio oraz gościnnym udziałem naszego znakomitego saksofonisty, Dawida Tokłowicza. To premiera i jedyny koncert w Polsce !”.

Argentyński gitarzysta Dani Perez jest jednym z najbardziej wpływowych artystów jazzowych i należy do grona najciekawszych i niezwykle aktywnym muzyków, którzy realizując własne, nonkonformistyczne projekty stają się liderami ważnych, artystycznych wydarzeń. Tak było w czerwcu 2002 roku gdy w ramach prezentacji na prestiżowym San Sebastian Plaza Festival gitarzysta zaprezentował swój nowy zespół i ciekawy pomysł estradowy. Sensacją  oraz zaskoczeniem okazał się bowiem  interesująco dobrany repertuar koncertu, który zawierał… interpretacje filmowych kompozycji  Krzysztofa Komedy. „To, co najbardziej mnie pociągało w jego ścieżkach dźwiękowych – wyjaśniał genezę sesji Dani Perez-  to improwizacja, by osiągnąć coś innego, w atmosferze budowanej przez każdą sekwencję. To właśnie zainspirowało mnie do aranżacji jego muzyki na sekstet i zaproszenie do projektu najwybitniejszych muzyków Hiszpanii. Odtwarzamy zatem klimat filmów z muzyką Komedy, ale dodajemy własną, impresyjną i autentyczną kreację”. Nigdy dotąd artysta festiwalu nie zaproponował tak zwartego, repertuarowo spójnego i stylistycznie dobranego zestawu obejmującego – jakby nie było – utwory, mało znanego w Hiszpanii, polskiego, kultowego muzyka. To ważne wydarzenie artystyczne zostało zarejestrowane i wydane na płycie „The Komeda Project Live”, która premierę będzie miała w Poznaniu.

 

Era Jazzu – Aquanet Jazz Festival 2022

ESKAUBER & TOMEK NOWAK Quartet

Rap Jazz Band

8 kwietnia 2022 godz.19.oo

CK Zamek –Poznań

 

DANI PEREZ Trio             

Czas Komedy

9 kwietnia 2022 godz.19.oo

CK Zamek –Poznań

 

DAWID TOKŁOWICZ & STRINGS                             

Era Jazzu Prize 2022

9 kwietnia 2022 godz.19.oo

CK Zamek –Poznań

 

ANDREA MOTIS              

Singing & Swinging

10 kwietnia 2022 godz.19.oo

Aula UAM –Poznań

 

Więcej: www.jazz.pl

Projekt Era Jazzu realizowany jest przy współpracy  Miasta Poznań oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Projekt KOMEDA realizowany jest przy współpracy  Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest  Aquanet S.A. 

Dionizy Piątkowski

12_eskaubei-poziom 02_andrea-07 02_dawid-08 02_komeda-06 UKRAINA_11_festival_NEW2!-poziom UKRAINA_logo poziom

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *