Duet Friend n’Fellow nie zawiódł jazzowej publiczności. Energiczne i porywające brzmienie gitary i kuszący tembr głosu wokalistki – to największe atuty zespołu. Między artystami wyczuwało się też niesamowite wibracje, wynikające ze wspaniałej współpracy. Muzycy potrafili wyzwolić w publiczności entuzjazm, a werbalne przerywniki dodawały całości uroku. Constanze Friend wygłosiła też kilka ciepłych zdań po polsku. Potem już zwracała się do publiczności po angielsku, ujawniając, jak bardzo artystom brakowało takiego bezpośredniego kontaktu ze słuchaczami. Wiele osób wstawało, bijąc entuzjastycznie brawa w podziękowaniu za wspaniały występ.
– Kto choć raz widział duet Friend n’Fellow wie, jak emocjonujące są ich występy – rekomendował przed występem jedyny w Polsce koncert Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. – Magiczny głos Constanze Friend i wirtuozerska gra na gitarze Thomasa Fellowa to gwarancja wielkiego wydarzenie artystycznego. Bo Friend’ n Fellow to jeden z najważniejszych zespołów akustycznego jazzu wokalnego, który obok kanadyjskiego duetu Tuck & Patti jest najpopularniejszym i najchętniej prezentowanym na najważniejszych estradach i festiwalach Europy. Wokalistka Constanze Friend określana jest często jako “śpiewająca Josephine Baker” a w jej muzyce doszukać można się oczywistych odniesień do stylistyki Sarah Vaughn, Elli Fitzgerald oraz Cassandry Wilson. Gitarzysta Thomas Fellow to muzyk o niewyczerpanej inwencji twórczej. Jest wybitnym gitarzystą akustycznym, uważanym jest za jednego z najlepszych akompaniatorów. Jako wirtuoz gitary doskonale odnajduje się zarówno w klasycznej muzyce koncertowej, jak i w jazzie, world-music oraz muzyce rozrywkowej. Od 1991 roku, w duecie Friend n‘ Fellow tworzą niezwykły nastrój i charakterystyczną stylistykę. Artyści często zapraszani są do udziału w koncertach takich gwiazd, jak Dee Dee Bridgewater, Marianne Faithful czy Simpy Red oraz funkowego jazzmana Maceo Parkera. Wielkim sukcesem był także ich wspólny festiwalowy koncert z Ray‘em Charlesem na słynnym Jazzrally Dusseldorf Festival. Koncert ukazał ogromne możliwości interpretacyjne i repertuarowe zespołu i stał się okazją licznych zaproszeń duetu na najważniejsze festiwale i estrady świata. Entuzjastycznie przyjęto recitale w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Pekinie, Wiedniu, Zurichu i Lucernie. Także premierowe koncerty Ery Jazzu w 2006 roku (w Poznaniu, Krakowie, Gdyni i Wrocławiu) zgromadziły komplety publiczności. Były rzewne jazzowe ballady i covery popowych przebojów.
Jesienna edycja prestiżowej imprezy odbywa się w Poznaniu w dniach 14-21 listopada. W programie: Aquanet Jazz Gala z gwiazdorskim udziałem duetu Friend ‘n Fellow, zestaw komedowskich koncertów norweskiego Espen Eriksen Trio, kwartetu Piotra Schmidta, formacji Grit Ensemble, recitalu Aresa Chadzinikolau oraz premierowa prezentacja słynnego dzieła „Moja słodka, europejska ojczyzna” Krzysztofa Komedy w wykonaniu sekstetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
Era Jazzu – Aquanet Jazz Festival/ FRIEND ‘N FELLOW – Aquanet Jazz Gala/ 14.11.2021 g.19.00 Aula UAM – Poznań
Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.
Projekt Era Jazzu realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Projekt KOMEDA realizowany jest przy współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego
(pewu)
Fot: koncert w Auli UAM – zapowiada niezawodny Dioni Piątkowski, a potem występ magicznego duetu Friend n’Fellow w różnych odcieniach muzycznej tęczy