Jazz: Wiosenna Era Jazzu zagra już w kwietniu!

Niezwykle ciekawie i różnorodnie przedstawia się wiosenna, festiwalowa Era Jazzu (8-10 kwietnia). Legendarny Zbigniew Namysłowski, katalońska trębaczka i wokalistka Andrea Motis, argentyński gitarzysta Dani Perez (z programem komedowskim) oraz laureat Nagrody Ery Jazzu 2022 – saksofonista Dawid Tokłowicz. „Wracamy do typowego rytmu Ery jazzu  – mówi Dionizy Piątkowski, szef festiwalu. Choć w dalszym ciągu ograniczeni rygorami pandemii, staramy się przedstawić niezwykle ciekawe i niepowtarzalne projekty:  galę giganta polskiego jazzu – Zbigniewa Namysłowskiego, komedowską premierę albumu „The Komeda Project Live” argentyńskiego gitarzysty Danilo Pereza z gościnnym udziałem poznańskiego saksofonisty Dawida Tokłowicza. Dawid jest tegorocznym laureatem Nagrody Ery Jazzu i zaprezentuję się także z kwartetem kameralistów. Nareszcie, wielokrotnie przekładana, pojawi się w Poznaniu uwielbiana na wszystkich estradach świata trębaczka i wokalistka Andrea Motis”.

Zbigniew Namysłowski jest jednym z najważniejszych saksofonistów jazzowej Europy i niezwykle znanym i popularnym muzykiem jazzowym. Z wykształcenia wiolonczelista, z wyboru puzonista, saksofonista ( alt, sopranino i sopran), flecista a także wyśmienity kompozytor i aranżer. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy, nagrał za granicą płytę: w 1964 roku londyńska wytwórnia Decca Records zarejestrowała  płytę  „Zbigniew Namysłowski Modern Jazz Group: Lola”. Wziął udział w realizacji historycznego filmu „Kalatówki’ 59”. W 1965 roku niemiecki producent i promotor jazzu Joachim Ernst Berendt zaprosił go do udziału w swoim dokumentalnym obrazie kręconym na zlecenie telewizji zachodnioniemieckiej „Jazz aus Polen”. Był muzykiem zespołów Krzysztofa Komedy realizując z nim wiele sesji oraz nagrań w tym kultowy album „Astigmatic”. Przez wiele lat Zbigniew Namysłowski był artystą, który nie tylko kreował nowe jazzowe stylistyki, ale promował muzyków, którzy w jego zespołach zdobywali największe, muzyczne doświadczenie (np. Czesław Bartkowski, Leszek Możdżer, Sławomir Kulpowicz). Namysłowski otaczając się najlepszymi polskimi muzykami miał łatwość budowania nowych zespołów, w których dawał innym muzykom możliwość własnej autokreacji. Najlepszymi przykładami są grupy Air Condition, The Q  czy Namysłowski-Śmietana Band oraz jego liczne mutacje autorskich kwintetów. „ Choć jazz Namysłowskiego poddawany jest nieustannym zmianom  to jego charakterystyczny styl, jazzowo-słowiańskie kompozycje i perfekcja wykonawcza doskonale precyzują „jazz Namysłowskiego” – mówi Dionizy Piątkowski. Saksofonista w imponujący sposób demonstruje niesłabnącą kreatywność i potencjał twórczy. Zamysł artystyczny jazzu Namysłowskiego polega przecież na tym, że mimo złożonych i wyrafinowanych i karkołomnych  środków ekspresji, kompozycje Namysłowskiego brzmią soczyście, toczą się wartko, z wyraźnym tanecznym pulsem, z nieodzowną dawką humoru i folkloryzującym przytupem”.

Bohaterem kolejnego projektu „Komeda” jest argentyński gitarzysta Danilo Amboage Perez a gościem trio gitarzysty będzie poznański saksofonista Dawid Tokłowicz. Argentyński gitarzysta jest jednym z najbardziej wpływowych artystów jazzowych i należy do grona najciekawszych i niezwykle aktywnym muzyków, którzy realizując własne projekty stają się liderami ważnych, artystycznych wydarzeń. „Koncert wpisuje się w przyjętą przed laty koncepcję prezentacji muzyki Krzysztofa Komedy przez wybitnych muzyków, którzy do swoich projektów zapraszają także muzyków z Poznania – wyjaśnia pomysł na wspólny koncert Dionizy Piątkowski. Choć kompozycje Komedy doskonale znane są polskiej publiczności i wielu naszych muzyków często korzysta z tej spuścizny, to nieczęsto po muzykę wybitnego Wielkopolanina sięgają twórcy spoza Polski. W ramach projektu Czas Komedy zaprezentowaliśmy już kilka takich koncertów: komedowskie impresje norweskiego trio Espena Eriksena czy Komeda grany przez wiedeńskich kameralistów Radio String Quartet. Teraz nastrój komedowskich brzmień zagramy z oryginalnym, jazzowym trio oraz gościnnym udziałem naszego znakomitego saksofonisty, Dawida Tokłowicza. To premiera i jedyny koncert w Polsce !”.

Dawid Tokłowicz jest także tegorocznym laureatem  Nagrody Ery Jazzu. Zainicjowane w 2015 roku Nagrody Ery Jazzu uhonorowały młodych –  a dzisiaj znanych i poważanych –  poznańskich muzyków. Laureatami Nagród Ery Jazzu zostali wcześniej : kwartet Kuby Skowrońskiego i Adama Zagórskiego ( 2015), gitarzysta Dawid Kostka ( 2016), kompozytor Piotr Scholz ( 2017) oraz  harmonijkarz Kacper Smoliński ( 2019). „ Dawid Tokłowicz jest niezwykle kreatywnym artystą  – rekomenduje młodego saksofonistę  Dionizy Piątkowski. Jest także otwarty na nowe pomysły, zarówno te wpisujące się w koloryt nowoczesnego jazzu, jak i te łączące różne nurty i nastroje nowoczesnej muzyki rozrywkowej”. Dawid Tokłowicz przedstawi ciekawy projekt  z kwartetem kameralistów i repertuarem zbudowanym z popularnych przebojów polskich kompozytorów, ale także kompozycje autorskie, które dzięki  jazzowej improwizacji  czynią z muzyki Dawida Tokłowicza & Strings niezwykle ciekawe brzmienia i nastroje..

Gwiazdą festiwalowej gali będzie Andrea Motis – największe odkrycie sezonu wśród europejskich artystów. “Cudowne dziecko jazzu” to komplement, którym talent, muzykę, grę i śpiew  katalońskiej wokalistki oraz trębaczki skwitował legendarny Quincy Jones. Z taką rekomendacją Andrea Motis znalazła się w kręgu najważniejszych protegowanych wybitnego kompozytora, aranżera i producenta. Młoda artystka podpisała kontrakt z prestiżową, jazzową  oficyną Impulse/Verve Records, tą samą, dla której nagrywała m.in. Ella Fitzgerald i Billie Holiday. Do elitarnego grona geniuszy nowoczesnego jazzu dołączyła piękna, subtelna  Andrea Motis. „Jej debiutancki album „Emotional Dance” – rekomenduje artystkę Dionizy Piątkowski –  był sporym wydarzeniem a śpiewająca trębaczka stała się sensacją i atrakcją  światowych festiwali i sal koncertowych. I robi to w brawurowy sposób: z jednej strony bawi się śpiewem i stylistyką  zawieszona gdzieś między Norah Jones i Chet Bakerem, z drugiej strony wspaniale improwizuje grając na trąbce”.

Projekt Era Jazzu realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Projekt KOMEDA realizowany jest przy współpracy  Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest  Aquanet S.A.

***

Era Jazzu – Aquanet Jazz Festival           

  • ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

Kujaviak & Funky

8 kwietnia 2022 godz.19.oo

CK Zamek –Poznań

  • DANI PEREZ Trio             

Czas Komedy

9 kwietnia 2022 godz.19.oo

CK Zamek –Poznań

  • DAWID TOKŁOWICZ & STRINGS             

Era Jazzu Prize 2022

9 kwietnia 2022 godz.19.oo

CK Zamek –Poznań

  • ANDREA MOTIS              

Singing & Swinging

10 kwietnia 2022 godz.19.oo

Aula UAM –Poznań

 

Więcej: www.jazz.pl

Dionizy Piątkowski

02_fest3

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *