Otwarte dane na stronie internetowej ztm.poznan.pl

grafika-skan-z-ekranu-komputeraNa stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego wprowadzona została zakładka, z której deweloperzy aplikacji mogą pobierać otwarte dane. Udostępnione zostały pliki rozkładów jazdy, a w kolejnym etapie zajętość parkingów buforowych i parkingu „Parkuj i Jedź” (P&R)

– Otwarte dane to zbiory, z których wszyscy mogą swobodnie korzystać. Treści udostępniane są bezpłatnie, na zasadach powszechnego dostępu. Takie informacje mogą nie tylko inspirować, ale także umożliwiać prowadzenie badań, a nawet tworzenie oprogramowania na potrzeby użytkowników publicznego transportu zbiorowego- wyjaśnia Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ds. technicznych Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Oznacza to, że użytkownicy mogą korzystać z otwartych danych dla własnych potrzeb, ale także po to, by móc stworzyć i zaoferować  alternatywny dostęp do informacji (na przykład poprzez aplikacje komercyjne lub serwisy zewnętrzne). Warunkami ponownego wykorzystania informacji są: poinformowanie o źródle danych, dacie ich ostatniej aktualizacji oraz o ich przetworzeniu.

W pierwszej kolejności udostępnione zostały rozkłady jazdy pojazdów miejskich jak i aglomeracji poznańskiej w formacie General Transit Feed Specification (GTFS), do których dostęp jest niezwykle prosty– pliki GTFS są ogólnodostępne.

Na portalu deweloperskim udostępnione zostaną także dane prezentujące zajętość parkingów buforowych jak i parkingów typu „Parkuj i Jedź” (Park & Ride). Obecnie trwają odbiory, po których otwarty zostanie pierwszy parking tego typu przy ulicy Szymanowskiego na poznańskim Piątkowie. W miarę rozbudowy systemu P&R dane będą rozbudowywane o kolejne lokalizacje.

– W miarę możliwości zakładka Dla Deweloperów na stronie internetowej ztm.poznan.pl będzie uzupełniana o kolejne pozycje związane z transportem publicznym – zapowiada Daniel Wawrzyniak. –  Otwieramy dane, aby ułatwić funkcjonowanie w mieście i dać możliwość współdecydowania o sposobie wykorzystania danych będących w posiadaniu Miasta. Tak się dzieje na całym świecie: dzięki otwartym danym powstaje coraz więcej nowoczesnych usług.

 

Otwarte dane ZTM dostępne są po kliknięciu zakładki Więcej -> Dla deweloperów

 

Warto zapoznać się także z materiałem i informacjami zawartymi na stronie internetowej Otwarty Poznań: http://www.poznan.pl/mim/api/aktualnosci,p,25877,38308.html

 

 

Jednocześnie informuję, że od 29 stycznia br., mając na uwadze poprawę dojazdu dzieci ze szkół w Koziegłowach i Kicinie, nastąpi zmiana rozkładu jazdy autobusów linii nr 398: http://www.ztm.poznan.pl/pl/komunikaty/zmiana-rozkladu-jazdy-linii-nr-398-od-29-stycznia-br

 

ZTM

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *