ZTM: „Akcja maseczka” – obowiązkowa w pojazdach komunikacji zbiorowej

zdjecie-przedstawia-autobus-lini-164-pasazera-w-maseczce

W celu zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu wspólnie z Komendą Miejską Policji w Poznaniu przeprowadzili w środę (15 lipca) akcję informacyjno-edukacyjną, której celem było przypominanie o obowiązku zasłaniania nosa i ust w pojazdach komunikacji miejskiej.

Podczas zainicjowanej przez ZTM akcji kontrolerzy biletów pracowali w towarzystwie policjantów. Pasażerom, którzy nie przestrzegali wciąż obowiązującego nakazu zasłaniania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki lub przyłbicy w pojazdach transportu publicznego zwracano uwagę i edukowano o takiej konieczności.

– Zależy nam na zdrowiu pasażerów, a docierają do nas głosy, że są osoby lekceważące obowiązek noszenia maseczek w tramwaju lub autobusie. Stąd pomysł wspólnej z Policją akcji uświadamiającej, której celem nie było karanie, lecz edukacja – mówi Małgorzata Pilichowska-Woźniak, zastępca dyrektora ZTM Poznań ds. sprzedaży i obsługi klientów. – Dzięki zasłanianiu ust i nosa wciąż wspólnie możemy zadbać o nasze zdrowie bezpieczeństwo sanitarne. Pamiętajmy, że troska o życie i zdrowie jest naszą wspólną sprawą – dodaje.

W trakcie całodniowej akcji na różnych liniach komunikacji miejskiej zaobserwowano, że zdecydowana większość pasażerów nosi maseczki. Byli jednak pasażerowie, którzy tego obowiązku nie przestrzegali i toczyła się wówczas rozmowa edukacyjna. Wiele osób stosujących się do obowiązku noszenia maseczek bardzo pozytywnie reagowało na akcję, podczas której także rozdawano ulotki informacyjne.

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu wspólnie z MPK Poznań od samego początku epidemii apelują i proszą o przestrzeganie zaleceń sanitarnych wprowadzanych przez władze państwowe. Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo pasażerów. Potrzebę i wagę zasłaniania ust i nosa podkreślamy w komunikatach głosowych emitowanych w pojazdach, przypominamy o nich w informacjach prasowych, na stronach internetowych i FB. Piktogramy informujące o obowiązku zasłaniania ust i nosa umieszczone są na każdych drzwiach pojazdu.

Przypominamy, że obecnie w tramwaju lub autobusie może być zajętych 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, ale połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Na autobusach i tramwajach umieszczone są informacje zawierające maksymalną liczbę pasażerów, którzy – zgodnie z rozporządzeniem rządowym – mogą podróżować danym pojazdem.

Rafał Wąsowicz
Dział Komunikacji Społecznej
Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *