Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej (e-ZLA) można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. Od 1 lipca br. jedyną formą w jakiej lekarze mogliby wystawić zwolnienie lekarskie miały być zwolnienia elektroniczne. Tradycyjne zielone druki od 1 lipca 2018 r. miały przejść do historii, jednak Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o planowanym przesunięciu terminu na 1 grudnia 2018 r. W tym celu wprowadzone muszą zostać odpowiednie zmiany w przepisach. Do czasu ich wprowadzenia, terminem obowiązującym pozostaje 1 lipca 2018 r.
Biorąc pod uwagę apele środowisk lekarskich, a także dobro pacjentów, zdecydowano o przesunięciu terminu wejścia w życie obligatoryjnych e-zwolnień z 1 lipca na 1 grudnia 2018 r. Przygotowane zostały także rozwiązania ułatwiające wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich, polegające na wprowadzeniu asystentów medycznych. Asystenci upoważnieni przez lekarzy, byliby pomocni przy wprowadzaniu zwolnień do systemu.
W Wielkopolsce 11262 lekarzy posiada uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich. Prawie 5,5 tys. z nich, tj. ok. 50 % ma założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, a 1,4 tys. wystawia zwolnienia w formie elektronicznej.
Wszystkie Oddziały ZUS podejmowały wiele działań by pomóc lekarzom we wdrożeniu zmian
w wystawianiu zwolnień. W województwie wielkopolskim zorganizowaliśmy 587 szkoleń dotyczących elektronicznych zwolnień lekarskich, w tym 412 dla lekarzy i placówek medycznych oraz 175 dla płatników. Łącznie przeszkoliliśmy 5053 osób w tym 2968 lekarzy. Nawiązaliśmy kontakt z 2770 placówkami medycznymi i uczelniami medycznymi, a także zawarliśmy 20 porozumień z placówkami medycznymi w zakresie ich zobowiązania do wystawiania e-ZLA.
Pracownicy ZUS w szpitalach i przychodniach zakładali lekarzom profil na PUE ZUS, pomagali wystawić wniosek o certyfikat ZUS, dzięki któremu lekarze mogą szybko i łatwo podpisać elektroniczne zwolnienia. Pokazywali jak krok po kroku wystawić zwolnienie lekarskie. Mimo planowanego przesunięcia terminu z 1 lipca na 1 grudnia, ZUS nie zamierza zwalniać tempa i nadal działa tak, jakby obligatoryjne e-ZLA miało wejść w życie w lipcu. Już od 2 maja na salach obsługi klientów zaczną funkcjonować doradcy e-ZLA, których zadaniem będzie udzielanie pomocy lekarzom przy wdrażaniu elektronicznej formy wystawiania zwolnień. Natomiast 19 maja w sobotę, w Oddziałach ZUS organizujemy Dzień Otwarty dla tych lekarzy, którzy w trakcie tygodnia nie mają czasu na to, by zapoznać się z e-ZLA.
25 kwietnia w sali konferencyjnej Szpitala MSWiA w Poznaniu odbył się briefing prasowy nt. zmiany terminu obowiązku wystawiania zaświadczeń lekarskich wyłącznie w formie elektronicznej. W spotkaniu udział wzięli: Marlena Maląg – wicewojewoda wielkopolski, Dobrochna Bubnowska – dyrektor I Oddziału ZUS w Poznaniu, Agnieszka Pachciarz – dyrektor Wielkopolskiego OW NFZ oraz Witold Pstrąg-Bieleński – dyrektor szpitala MSWiA w Poznaniu.
Marlena Nowicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce