Brydż online. Rozmowa z Piotrem i Pawłem Jassemem

Brydż (124))1 Brydż (31)

W brydża sportowego gra się zwykle w realu. Teraz jednak w czasie pandemii stało się to niemożliwe. Ale i na to jest sposób. Może być e-learning również w zakresie brydża sportowego. O szczegóły pytamy Piotra i Pawła Jassema. 

·         Jesteście rodziną mistrzów brydża sportowego. Rodzina Jassemów – to w brydżu już wyrobiona marka. Jakie mieliście największe osiągnięcia brydżowe?

Kobiety w naszej rodzinie grają jedynie towarzysko. Regularnie ogrywają swoich znajomych. Tata gra sportowo od czasów juniorskich i dwukrotnie został Mistrzem Świata. Paweł jest kilkukrotnym Mistrzem Świata juniorów. Piotrek wielokrotnym Mistrzem Polski.

·         Prowadzicie rodzinną firmę – nauczanie brydża. Okazuje się, że pasję można przekuć w biznes. Wam się udało i chyba odnosicie spore sukcesy w propagowaniu brydża sportowego? 

W szkole Nauka Brydża zajęcia odbywają się codziennie w kilku grupach na różnych poziomach. Flagowym produktem jest kurs Od Dwójki do Asa adresowany do tych, którzy jeszcze grać w brydża nie umieją. Ale można też doskonalić brydżowe umiejętności w grupach eksperckich. Okazuje się, że nawet doświadczonym brydżystom zdarza się popełniać podstawowe błędy. Dlatego coraz więcej graczy zapisuje się na nasze kursy. Na tych spotkaniach systematyzujemy brydżową wiedzę, doskonalimy technikę gry i pokazujemy, jak się wyzbyć złych nawyków. Organizujemy również wyjazdy integracyjne, które cieszą się dużą popularnością wśród naszych uczestników zajęć i nie tylko.

·         W jakich miastach działacie i ilu macie obecnie kursantów? A ilu już nauczyliście gry w brydża sportowego?

Prowadzimy zajęcia w Poznaniu, Warszawie i Krakowie. Obecnie mamy łącznie około 300 kursantów, którzy uczęszczają na zajęcia regularnie. Z naszych zajęć w ciągu 8 lat skorzystało około 1000 osób.

·         Teraz prowadzicie zajęcia online – na czym one polegają, jak się odbywają?

Prowadzimy zajęcia indywidualne, jak i grupowe. Zajęcia grupowe online odbywają się od poniedziałku do czwartku na różnych poziomach zaawansowania. Podobnie jak na zajęciach stacjonarnych każde spotkanie rozpoczynamy półgodzinną teorią, następnie gramy około dwugodzinny turniej. W sobotnie wieczory można zagrać w dodatkowym turnieju. Głodni wiedzy korzystają dodatkowo z zajęć indywidualnych. Wówczas doskonalą grę w wybranym przez siebie obszarze.

·         Ilu brydżystów w nich uczestniczy, z jakich miast? Kim są Wasi brydżyści? 

Codziennie około 70-80 osób korzysta z naszych zajęć online. Są to głównie nasi uczestnicy z Poznania, Warszawy i Krakowa. Udało nam się również uruchomić kurs od podstaw dla kilkunastu osób. Większą część naszych uczestników stanowią kobiety. Nie pytamy ich o wiek 😉 Jeżeli chodzi o wykonywanie zawodów to jest tu duża różnorodność, aczkolwiek można powiedzieć, że brydżem są zainteresowane raczej umysły ścisłe.

·         Kto prowadzi wykłady?

Wykłady są prowadzone przez prowadzących zajęcia z Poznania, Warszawy i Krakowa. Również przez nas, czyli Piotra i Pawła. Raz w tygodniu zajęcia prowadzi zaproszony arcymistrz.

·         Czy po ustaniu pandemii będziecie dalej prowadzili zajęcia w Internecie?

To wszystko zależy od zainteresowania uczestników. Prawdopodobnie część osób będzie miała ochotę na zajęcia brydża w Internecie. Jeżeli czas nam na to pozwoli, dlaczego nie?

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Paulina Maria Wiśniewska

/wykładowca Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu/

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *