Winogrady: Poznańska Lista Nieobecnych

20181113_174307
Chciałoby się strawestować tekst jednej z popularnej piosenki, że trzynastego nawet w listopadzie jest pogodna wiosna. Listopad jest miesiącem, w którym odkrywamy różne kartki z kalendarza. W Jeżyckim Centrum Kultury w stałym miejscu GNIEŹDZIE PTAKA odbyła się audycja radiowa, podczas której wspominaliśmy TYCH, którzy odeszli w mijającym roku. Audycja nosi tytuł LISTA NIEOBECNYCH i emitowana będzie w internetowym radiu PTAK.
Nieobecni, ale nadal wśród nas… W szczególny sposób tworzyli historię Poznania, kreowali rzeczywistość miasta, kontynuowali tradycję byli mistrzami dla swoich uczniów, tworzyli wokół siebie niezapomnianą atmosferę. Tego wtorkowego wieczoru wrócili do nas we wspomnieniach swoich bliskich i przyjaciół. Nie odczytaliśmy ich życiorysów, ale wspomnieliśmy w okruchu pamięci, w serdecznym wzruszeniu, w anegdocie. Znając ich oficjalne działania posłuchaliśmy o ich pasjach, nawykach, stosunku do życia. Obecność w tej zaduszkowej niemal scenerii świec, i przy muzyce to ukłon dla TYCH, których pożegnaliśmy w mijającym roku.
WSPOMINANI byli: wybitna skrzypaczka, jurorka konkursów światowych – Wanda Wiłkomirska (mówił o Niej prezes honorowy Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego, b. prezydent Poznania Andrzej Wituski), założyciel i rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznej oraz konsul honorowy Estonii prof. Michał Iwaszkiewicz (wspominał Go prof. Jan Grad), ppłk Tadeusz Topolewski prezes Związku Weteranów i Rezerwistów W.P. im. generała Franciszka Gawora( mówił o Nim Edward Skrzypczak), Wojciech Mueller – artysta plastyk, współtwórca Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu, scenograf wielu przestrzennych działań artystycznych, wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu ( Jego nie tylko artystyczne dokonania zaprezentował mieszkaniec Osiedla Pod Lipami, Witold Zakrzewski), piłkarz Orła Wysocko, Ostrovii Ostrów i Lecha Poznań Andrzej Karbowiak (Antoni Karwacki zamieszkały na os. Przyjaźni przedstawił Jego sylwetkę), redaktor i dyrektor poznańskiego ośrodka Telewizji Polskiej, dyrektor programowy TVP Polonia, założyciel Telewizji Silesia w Katowicach, Jarosław Hasiński (Lesław Kuba Ciesiółka doczekał się, aby Go wspomnieć), Jacek Hałasik to popularyzator gwary poznańskiej oraz redaktor sportowy w Radiu Merkury i Poznań (Waldemar Kurowski wspomniał Go jako jednego z najważniejszych “gwarowiczów”, a Lechosław Lerczak omówił Jego dokonania w dziennikarstwie sportowym), dziennikarze Barbara Sadłowska, Seweryn Biegański, Tadeusz Golenia, Zbigniew Kubiak (Ich sylwetki i zaprezentował mieszkaniec Winograd, red. Marek Zaradniak), mistrz Polski na żużlu, wychowanek Iskry Ostrów Wielkopolski Tomasz Jędrzejak (mówił o Nim Andrzej Eckardt), redaktor radiowy i telewizyjny, felietonista i autor aforyzmów Ryszard Podlewski (Stefan Mroczkowski i córka Barbara przedstawili Jego niebanalny życiorys).
Każdy z wypowiadających się po tzw. laudacji zapalił symboliczną świeczkę, dając też wyraz przedłużenia chociaż na chwilę przywiązanie i zobowiązanie do pamięci o tym, któremu poświęcił kilka minut wypowiadając sakramentalne słowa “Będziemy Pamiętali”.Przy fortepianie zasiadł autor oprawy muzycznej, laureat Stypendium Artystycznego miasta Poznania w 2018 roku, Jakub Królikowski. W artystyczny sposób prezentowane przez niego miniatury muzyczne jakże komponowały się z wypowiedziami o TYCH, których wspominaliśmy, wspominaliśmy, wspominaliśmy…

Krzysztof Wodniczak

Pierwotna publikacja na stronie: winogrady.org

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *