Tygodnik “Wprost” podlinkował nasz tekst o niedostatecznych działaniach policji w Szamotułach oraz o losie zaniedbanych tamtejszych psów. Pomógł im dziennikarz reprezentujący właśnie tę redakcję. W artykule podano konkretne porady dotyczące interweniowania w “psich” sprawach.
Ludzie bowiem często nawet chcieliby pomóc, ale nie wiedzą, co zrobić, do kogo się zwrócić. W przypadku kiedy funkcjonariusze lokalnych komend, a nie dotyczy to przecież tylko Szamotuł, zniechęcają do zgłoszenia zaniedbanych zwierząt, sami też nie kwapią się do podejmowania interwencji, warto się upierać i dobijać do kolejnych drzwi – ale usytuowanych nieco wyżej. Warto też zadbać o dokumentację sytuacji danego zwierzęcia oraz wszystkich podejmowanych działań. Kiedy rozmawia się z funkcjonariuszami służb mundurowych, czy to policją, czy strażą gminną lub miejską, warto zadbać o zapis rozmowy, datę i godzinę, nazwisko czy numer funkcjonariusza, a następnie dzwonić lub mailować, by dowiedzieć się, jakie są konkretne działania i co dalej stało się ze zwierzęciem. Sprawdzanie i dokumentowanie to podstawa. Wiara dobra jest w Pana Boga, ale niekoniecznie w urzędników czy funkcjonariuszy, bo nie ma gwarancji, że trafimy na osobę kompetentną, uczciwą i zaangażowaną, choć i tacy pracownicy tychże instytucji się mogą trafić.
I przede wszystkim, nie bójmy się interweniować, bo jak nie my, to kto? Pies sam siebie nie zgłosi i nigdzie nie zadzwoni po pomoc.
Pozwalamy sobie skopiować tekst porad dla osób chcących pomóc zwierzakowi w potrzebie.
Całość tekstu:
Jak reagować na złe traktowanie zwierząt?
Świadome i odpowiedzialne reagowanie na złe traktowanie zwierząt jest kluczowe, aby pomóc im w sytuacji kryzysowej. Oto kilka kroków, które można podjąć, gdy jest się świadkiem znęcania się nad zwierzętami:
1. Dokumentacja zdarzenia
- Fotografie i wideo: Jeśli to możliwe, zrób zdjęcia lub nagraj wideo dokumentujące złe traktowanie zwierzęcia.
- Szczegóły zdarzenia: Zanotuj datę, godzinę, miejsce oraz dokładny opis sytuacji.
2. Bezpieczne podejście do sprawcy
- Zachowaj spokój: Nie konfrontuj się agresywnie ze sprawcą.
- Rozmowa: Jeśli czujesz się bezpiecznie, możesz spróbować porozmawiać z osobą, która krzywdzi zwierzę, i wyjaśnić jej, dlaczego jej działania są nieodpowiednie.
3. Zgłoszenie incydentu
- Policja: Zgłoś incydent na policję. W Polsce znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem.
- Organizacje prozwierzęce: Skontaktuj się z lokalnymi organizacjami ochrony zwierząt, które mogą podjąć działania.
- Inspektorat weterynaryjny: Zgłoś zdarzenie do powiatowego inspektoratu weterynarii.
4. Świadectwo i wsparcie prawne
- Zeznania: Bądź gotowy do złożenia zeznań jako świadek zdarzenia.
- Wsparcie prawne: W razie potrzeby skorzystaj z pomocy prawnej, aby wspierać postępowanie przeciwko sprawcy.
Źródło: WPROST.pl