ZUS: Od dzisiaj można skorzystać z porad doradcy emerytalnego w ZUS

Od dzisiaj, tj. od 3 lipca doradcy emerytalni w ZUS udzielą informacji klientom, którzy jeszcze w tym roku zechcą przejść na emeryturę i skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na podstawie informacji uzyskanych od doradcy, można będzie świadomie podjąć decyzję o tym kiedy z tego świadczenia skorzystać.

Doradca emerytalny wyjaśni od czego zależy wysokość emerytury, pomoże wypełnić wniosek i formularze oraz sprawdzi dokumentację dołączoną do wniosku.

Przede wszystkim jednak doradca obliczy przy użyciu specjalnego narzędzia, jakim jest kalkulator emerytalny, prognozowaną wysokość emerytury. Wyliczenia na kalkulatorze dotyczyć mogą różnych okresów zakończenia aktywności zawodowej. Obliczyć będzie można prognozowaną wysokość świadczenia w chwili uzyskania powszechnego wieku emerytalnego, ale także sprawdzić jaka byłaby ta wysokość, gdybyśmy zdecydowali się pracować dłużej.

Należy pamiętać, że obniżenie wieku emerytalnego daje prawo do przejścia na emeryturę, ale nie stanowi takiego obowiązku. Schemat obliczania emerytury jest tak skonstruowany, że im później przechodzi się na emeryturę, tym powinna być ona wyższa. Im dłużej pracujemy, tym większą mamy podstawę obliczenia emerytury, a do tego skraca się średnie dalsze trwanie życia, przez które ta podstawa jest dzielona.

Aby spotkać się z doradcą emerytalnym, należy przyjść na salę informacyjną ZUS, na dyspenserze/biletomacie wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie wybrać usługę „Doradca emerytalny”. Posiadacze profili na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS mogą zamówić obsługę u doradcy na konkretny dzień i godzinę.

Już pierwszego dnia, zainteresowanie nową usługą doradcy emerytalnego, okazało się bardzo duże. Z tego też powodu warto zaplanować sobie wizytę w ZUS-ie i umówić się poprzez PUE na konkretny dzień i godzinę, aby niepotrzebnie nie czekać w kolejce.

 

Marlena Nowicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w Wielkopolsce

Foto: ZUS

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *