Bankomat: Opłata 80 zł za podjęcie 2 tysięcy. To nie pomyłka!

W hali Makro w Poznaniu ustawiony jest bankomat sieci PlanetCash. Jeden z klientów Makro po wyjściu z hali dokonał wypłaty z bankomatu w wysokości 2 tys. zł. Jakież było jego zdumienie, gdy okazało się, że bankomat pobrał mu z konta za tę usługę 80 zł. Mężczyzna uznał, że to na pewno jakaś pomyłka, jak się jednak okazało – mylił się. Opłata była zgodna z umową. 

Spytaliśmy operatora bankomatów PlanetCash o przyczyny tak wysokiej prowizji za wypłatę z tego bankomatu.

– Żaden operator bankomatów nie pobiera prowizji od wypłat. Prowizje zawsze nalicza bank, wydawca karty, której dotyczy rachunek, w tym przypadku PKO BP. Operatorzy bankomatów nie mają wpływu na decyzje i ustalenia bankowe. Ze swojej strony mogę zapewnić, że opłaty za wypłaty gotówki naliczane przez Bank PKO BP dokonywane z bankomatów Planet Cash są identyczne w przypadku wypłat z bankomatów pozostałych sieci czy innych banków niż PKO BP. Jest mi bardzo przykro w związku z zaistniała sytuacją, tym niemniej jeszcze raz podkreślę, że zgodnie z prawym bankowym i na podstawie obowiązujących regulacji my – jako sieć bankomatów Planet Cash – nigdy nie pobieramy prowizji od wypłat z naszych urządzeń. W celu wyjaśnienia kwestii dotyczących zasad prowadzenia rachunków w Banku PKO BP bardzo proszę o kontakt z Biurem Prasowym Banku – poinformowała Żaneta Najda, Main Consulting z firmy obsługującej bankomat PlanetCash.

Zwróciliśmy się zatem do banku owego klienta, który wypłacał pieniądze w bankomacie PlanetCash, czyli do PKO BP, z pytaniem, czy prowizja 80 zł nie została naliczona pomyłkowo.

– Wysokość prowizji za wypłatę gotówki z bankomatu, jest uzależniona od typu konta i karty, jakie posiada klient. Osoby posiadające rachunek oraz kartę debetową w PKO Banku Polskim mogą wypłacać gotówkę z naszych bankomatów bez żadnej prowizji. Wypłaty z bankomatów innych sieci bezpłatne są dla posiadaczy Konta bez Granic, Konta Pierwszego i Konta dla Młodych. W przedstawionej sytuacji, klient prawdopodobnie użył karty kredytowej, a nie debetowej do wypłaty gotówki. W takim przypadku opłata wynosi 4% od wysokości operacji. Karty kredytowe pozwalają korzystać z dodatkowych środków, kredytu udostępnionego przesz bank, jednak transakcje gotówkowe obciążone są prowizją. Polecamy więc, aby dokonywać wypłat z bankomatów kartami debetowymi lub naszą aplikacją mobilną IKO. Informację o wysokości prowizji za poszczególne usługi banku klienci otrzymują w czasie składania wniosku, podpisywania umowy, widnieją one też na naszej stronie internetowej. W momencie zmiany którejkolwiek pozycji przesyłamy klientom stosowną informację – wyjaśniła Magdalena Lejman, Kierownik Zespołu, Departament Komunikacji Korporacyjnej PKP BP.

Na swej stronie www firma obsługująca sieć bankomatów PlanetCash zamieszcza listę banków z darmowym prowizjami za wypłaty. Obwieszcza to nagłówek: “Darmowe wypłaty. Korzystaj z preferencyjnych warunków i darmowych wypłat przygotowanych przez Twój bank! Wybierz bank, aby poznać szczegóły”. Na tej liście jednak nie figuruje PKO BP.

(wal)

Na zdjęciu: zrzut ekranu ze strony www PlanetCash, źródło: http://www.planetcash.pl/

bankomat

You may also like...

1 Response

  1. ja pisze:

    PKO BP kłamie. Również wypłaciłem pieniądze w bankomacie Planet Cash i bank pobrał prowizję w wysokości 30 złotych. Wypłaty dokonałem przy użyciu zwykłej karty debetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *