Era Jazzu – Czas Komedy nadciąga

Konsekwentnie realizowany, wieloletni Czas Komedy także w tegorocznej, festiwalowej edycji (8-10 kwietnia) zaprezentuje projekty dedykowane Krzysztofowi Komedzie. Gościem specjalnym projektu „Komeda” jest argentyński gitarzysta Danilo Amboage Perez.

– Koncert wpisuje się w przyjętą przed laty koncepcję prezentacji muzyki Krzysztofa Komedy przez wybitnych muzyków, którzy do swoich projektów zapraszają także muzyków z Poznania – wyjaśnia pomysł na wspólny koncert Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. Choć kompozycje Komedy doskonale znane są polskiej publiczności i wielu naszych muzyków często korzysta z tej spuścizny, to nieczęsto po muzykę wybitnego Wielkopolanina sięgają twórcy spoza Polski. W ramach projektu Czas Komedy” zaprezentowaliśmy już kilka takich koncertów: komedowskie impresje norweskiego trio Espena Eriksena czy Komeda grany przez wiedeńskich kameralistów Radio String Quartet. Teraz nastrój komedowskich brzmień zagrywamy z oryginalnym, jazzowym trio oraz gościnnym udziałem naszego znakomitego saksofonisty, Dawida Tokłowicza. To premiera i jedyny koncert w Polsce!

Argentyński gitarzysta Dani Perez jest jednym z najbardziej wpływowych artystów jazzowych i należy do grona najciekawszych i niezwykle aktywnym muzyków, którzy realizując własne, nonkonformistyczne projekty stają się liderami ważnych, artystycznych wydarzeń. Tak było w czerwcu 2002 roku gdy w ramach prezentacji na prestiżowym San Sebastian Plaza Festival gitarzysta zaprezentował swój nowy zespół i ciekawy pomysł estradowy. Sensacją  oraz zaskoczeniem okazał się bowiem  interesująco dobrany repertuar koncertu, który zawierał… interpretacje filmowych kompozycji Krzysztofa Komedy. –

– To, co najbardziej mnie pociągało w jego ścieżkach dźwiękowych – wyjaśniał genezę sesji Dani Perez – to improwizacja, by osiągnąć coś innego, w atmosferze budowanej przez każdą sekwencję. To właśnie zainspirowało mnie do aranżacji jego muzyki na sekstet i zaproszenie do projektu najwybitniejszych muzyków Hiszpanii. Odtwarzamy zatem klimat filmów z muzyką Komedy, ale dodajemy własną, impresyjną i autentyczną kreację

Nigdy dotąd artysta festiwalu nie zaproponował tak zwartego, repertuarowo spójnego i stylistycznie dobranego zestawu obejmującego – jakby nie było – utwory, mało znanego w Hiszpanii, polskiego, kultowego muzyka. To ważne wydarzenie artystyczne zostało zarejestrowane i wydane na płycie „The Komeda Project Live”. Teraz odbędzie się polska premiera unikalnego projektu a gościem trio  argentyńskiego gitarzysty będzie poznański saksofonista Dawid Tokłowicz.

Dawid Tokłowicz laureatem  Nagrody Ery Jazzu

Zainicjowane w 2015 roku Nagrody Ery Jazzu uhonorowały młodych –  a dzisiaj znanych i poważanych –  poznańskich muzyków. Laureatami Nagród Ery Jazzu zostali wcześniej : kwartet Kuby Skowrońskiego i Adama Zagórskiego ( 2015), gitarzysta Dawid Kostka ( 2016), kompozytor Piotr Scholz ( 2017) oraz  harmonijkarz Kacper Smoliński ( 2019). „ Dawid Tokłowicz jest niezwykle kreatywnym artystą  – rekomenduje młodego saksofonistę  Dionizy Piątkowski. Jest także otwarty na nowe pomysły, zarówno te wpisujące się w koloryt nowoczesnego jazzu, jak i te łączące różne nurty i nastroje nowoczesnej muzyki rozrywkowej”.

Dawid Tokłowicz jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem najlepszych polskich i zagranicznych wykładowców. Jesienią 2017 roku przebywał w Nowym Jorki i pobierał lekcje u najlepszych muzyków amerykańskich takich, jak Lucas Pino, Chad Lefkowitz-Brown, Will Vinson czy Tivon  Pennicott. Uznawany za sensację młodego polskiego jazzu jest także laureatem wielu prestiżowych  konkursów : od  finalisty festiwalu Jazz nad Odrą , Novum Jazz Festival, Rock Pro Jazz Festival czy Blue Note Poznań Competition po Grand Prix School & Jazz Festival, główną nagrodę (wraz ze swoim kwintetem) Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych Sax Clubu oraz hiszpańskiego konkursu Online Wave Competition. W kręgu jego nauczycieli znajdują się wybitni saksofoniści Maciej Kociński, Piotr Baron, Greg Osby, Achille Succi, Miguel Zenon oraz Andrzej Olejniczak. Poznański saksofonista jest liderem i współtwórcą także autorskich zespołów  Dawid Tokłowicz Quintet, Robin/Tokłowicz International Project ( z francuskim wibrafonistą Felixem Robinem)  czy  Tokłowicz & Strings. Ciekawy projekt saksofonisty z kwartetem kameralistów zrodził się w połowie 2020. Zespół – złożony ze studentów i absolwentów wyższych uczelni muzycznych – swój repertuar zbudował z popularnych przebojów wybitnych polskich kompozytorów (Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Wasowski &  Przybora, Krzysztof Komeda) wpinając do charakterystycznego brzmienie także światowe standardy jazzu i muzyki rozrywkowej. Repertuar zespołu zawiera także ciekawe kompozycje autorskie w doskonałym opracowaniu, podanym w oryginalnych i nowoczesnych aranżacjach, które każde dzięki  jazzowej improwizacji  czynią z muzyki Dawida Tokłowicza & Strings niezwykle ciekawe brzmienia i nastroje. Pomysł połączenia klasycznego brzmienia kwartetu smyczkowego i jazzowego saksofonu, gdzie „klasyka”  współbrzmi z jazzową improwizacją jest tutaj niezwykle ujmujący. Premiera na koncercie galowym Ery Jazzu ( CK Zamek Poznań – 9 kwietnia)

 

Era Jazzu – Aquanet Jazz Festival                  

  • ESKAUBER & TOMEK NOWAK Quartet

Rap Jazz Band

8 kwietnia 2022 godz.19.oo

CK Zamek –Poznań

  • DANI PEREZ Trio             

Czas Komedy

9 kwietnia 2022 godz.19.oo

CK Zamek –Poznań

  • DAWID TOKŁOWICZ & STRINGS                             

Era Jazzu Prize 2022

9 kwietnia 2022 godz.19.oo

CK Zamek –Poznań

  • ANDREA MOTIS              

Singing & Swinging

10 kwietnia 2022 godz.19.oo

Aula UAM –Poznań

 

Więcej: www.jazz.pl

Dionizy Piątkowski

Biuro Prasowe Ery Jazzu

Projekt Era Jazzu realizowany jest przy współpracy  Miasta Poznań oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Projekt KOMEDA realizowany jest przy współpracy  Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest  Aquanet S.A.

02_komeda-03 08_festival_NEW2!-pion

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *