Kultura: Operetka nie dla osób na wózkach inwalidzkich

Niepełnosprawna poznanianka wraz z mężem udała się w piątkowy wieczór na przedstawienie. Elegancko ubrani, nastawieni na miły i kulturalny wieczór przyjechali spod Poznania do teatru. Niestety, Teatr Muzyczny okazał się niedostępny dla osób niepełnosprawnych i mimo posiadanego biletu, małżeństwo było zmuszone do zrezygnowania ze spektaklu. Jedyne, co pracownicy Teatru mieli do zaoferowania osobie na wózku inwalidzkim, to zniesienie wózka po schodach i wniesienie na widownię przez pracowników Teatru. Brakuje podjazdów czy windy, co w XXI wieku oraz przy powszechnych i publicznych deklaracjach dostępności kultury dla niepełnosprawnych, nie powinno mieć miejsca.

Dlaczego Teatr Muzyczny jest miejscem niedostępnym dla osób na wózkach inwalidzkich? – spytaliśmy u źródła.

Stanowisko Teatru Muzycznego

– Ogromnie nam przykro, że w miniony piątek nie udało się dwojgu widzów obejrzeć naszego spektaklu. Teatr Muzyczny w Poznaniu działa od 1956 roku w wynajmowanych od Ligi Obrony Kraju pomieszczeniach przy ul. Niezłomnych 1e. Z uwagi na brak formy własności oraz architekturę budynku Teatr Muzyczny jest trudno dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Główną przyczyną tej sytuacji są biegi schodowe, zarówno te zewnętrzne, jak wewnętrzne. Z myślą o tych osobach, w Teatrze wymieniono poręcze i podchwyty, mające w swoim zamierzeniu poprawić stopień bezpieczeństwa. W Teatrze funkcjonuje także toaleta dla widzów z niepełnosprawnościami. Znając niedoskonałość przestrzeni, w której pracujemy, zawsze informujemy widzów z niepełnosprawnościami o tym, że nie mamy windy i oferujemy im pomoc w zajęciu miejsca. Możemy zagwarantować, że nasza obsługa, a także zawsze obecny na miejscu strażak, są przeszkoleni i gotowi udzielić wszechstronnej pomocy w przemieszczaniu się w przestrzeni Teatru, znieść wózek  oraz otoczyć opieką. Wiemy, że i tym razem nasi pracownicy oferowali różne rozwiązania, nawet zaproponowali inne miejsca, mimo, że wspomniana para widzów spóźniła się na spektakl. Przykro nam, że mimo to, zrezygnowali z obejrzenia „Virtuoso”. Zależy nam na tym, by każdy widz miał możliwość obejrzenia naszych spektakli, dlatego w ostatnim czasie zorganizowaliśmy specjalny pokaz dramatu muzycznego „Irena” z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Takie pokazy pragniemy organizować dla każdego tytułu. Ciasnota i brak odpowiednich warunków jest najważniejszym powodem, dla którego od lat walczymy o nową siedzibę naszego Teatru. Możemy zagwarantować, że budynek, który powstanie u zbiegu ulic Święty Marcin i Skośnej, będzie posiadał wszelkie udogodnienia i najnowocześniejsze rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku, dzięki umowie zawartej przez Miasto Poznań i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mamy już zagwarantowanych w sumie 260 mln złotych na tę inwestycję. Będzie to największy i najnowocześniejszy teatr muzyczny w Polsce, a naszych widzów planujemy zaprosić do niego w 2026 roku – wyjaśnia SONIA KOBYLAŃSKA-JÓŹWIK, RZECZNICZKA PRASOWA Teatru Muzycznego.

Pani rzecznik ujmuje w swoich wyjaśnieniach wszelkiego rodzaje niepełnosprawności, a nam wyłącznie chodziło o konkretny przypadek osoby na wózku inwalidzkim, audiodeskrypcja, aczkolwiek bardzo słuszna i potrzebna, tutaj nie pomoże w przemieszczaniu się. Uwaga, że para się nieco spóźniła, nijak się ma do poruszanego tematu niedostępności architektonicznej. Spytaliśmy, czy nie ma możliwości zbudowania pochylni dla wózków? Bo to była dla tej pani bardzo przykra sytuacja… Tym bardziej, że oboje państwo przyjechali spod Poznania, wyszykowali się i tu takie rozczarowanie…

– Niestety nie mamy możliwości zbudowania pochylni dla wózków w budynku Teatru ze względów technicznych. Kąt takiej pochylni byłby zbyt niebezpieczny do poruszania się na wózkach oraz blokowałby drogi ewakuacyjne. Wykonywaliśmy audyty i sprawdzaliśmy taką możliwość na wszelkie możliwe sposoby. Analizowaliśmy również z producentami wind dla osób z niepełnosprawnością możliwość jej zainstalowania w Teatrze. Niestety ze względu na architekturę budynku, lokalizację schodów oraz ich wykonanie, taka opcja również nie jest możliwa do realizacji w budynku przy ul. Niezłomnych 1e. Musimy również dodać, że znajdujący się przed Teatrem parking wynajmowany jest przez firmę prywatną bezpośrednio od właściciela budynku, co uniemożliwia instalację stałej platformy od strony schodów. Dodatkowo instalacja takiej platformy ułatwiłaby jedynie dojazd do Teatru od strony balkonu, pozostawiając nadal nierozwiązany problem przemieszczania się wewnątrz budynku. W pełni zgadzamy się z Państwem, że obecna siedziba Teatru jest trudno dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Pragniemy jednak podkreślić, że jest to efektem czynników od nas niezależnych, na które nie mamy wpływu. Z naszej strony czynimy wszelkie starania, żeby ułatwić pobyt w Teatrze wszystkim naszym widzom, w tym osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Mając świadomość niedoskonałości tej przestrzeni, zapewniamy wsparcie ze strony naszej obsługi, gotowej otoczyć opieką osoby z niepełnosprawnością ruchową i udzielić wszelkiej pomocy w przemieszczaniu się po przestrzeni Teatru – napisała nam w odpowiedzi rzecznik  SONIA KOBYLAŃSKA-JÓŹWIK

Deklaracja dostępności

Na stronie www Teatru Muzycznego istnieje w górnym menu niewielka, niczym niewyróżniająca się zakładka pt. Deklaracja dostępności. Zawiera informacje m.in. o barierach architektonicznych, ale te treści są bardzo zawoalowane, tak jakby stylizacja brzmienia i ukrycie istoty rzeczy zaczarowało realia, a przynajmniej spowodowało lepsze samopoczucie niepełnosprawnych ruchowo. Autorzy strony www zapewne mieli przekonanie, że osoby na wózkach inwalidzkich, które ewentualnie dotrą do ukrytych w zakładce treści, do tego będą potrafiły je rozszyfrować. Oto treść zakładki informacyjnej /fragment dotyczący braku windy dla inwalidów/:

“Teatr Muzyczny w Poznaniu działa od 1956 roku w wynajmowanych od Ligi Obrony Kraju pomieszczeniach przy ul. Niezłomnych 1e. Z uwagi na brak formy własności oraz architekturę budynku Teatr Muzyczny jest trudno dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Główną przyczyną tej sytuacji są biegi schodowe, zarówno te zewnętrzne, jak wewnętrzne. Z myślą o tych osobach, w Teatrze wymieniono poręcze i podchwyty, mające w swoim zamierzeniu poprawić stopień bezpieczeństwa. W celu umożliwienia odbioru naszych spektakli przez tych widzów, wszechstronnej pomocy w przemieszczaniu się w przestrzeni Teatru oraz podczas odbioru przez nie naszych spektakli, otaczają opieką i udzielają wszechstronnej pomocy pracownicy Biura Obsługi Klienta. W Teatrze funkcjonuje toaleta dla widzów niepełnosprawnych. Dla osób niepełnosprawnych na wózkach, pod filarami z prawej i lewej strony jesteśmy w stanie przygotować dwa miejsca. Jest to wysokość 8-9 rzędu na parterze.”

Zwrot “trudno dostępny” brzmi jednak lepiej niż “niedostępny” dla osób na wózkach, którzy samodzielnie nie dotrą na widownię… Brakuje też wpisu wprost – że dla wózków inwalidzkich nie ma żadnych podjazdów oraz że nie istnieje winda. A nie każdy niepełnosprawny na wózku byłby skłonny oddać się w ręce osób z obsługi Teatru… Autorzy strony www wzięli zapewne pod uwagę wskazania z zakresu komunikacji społecznej o nieużywaniu zwrotów i wyrażeń kategorycznych oraz wykluczających, jako budzących negatywne konotacje. Zatem słowa NIE oraz NIEDOSTĘPNOŚĆ zostały wykluczone z informacji o nazwie Deklaracja dostępności /a znowu nie – niedostępności/.

Schodołazy i mobilne platformy jako alternatywa

Istnieją możliwości pokonania schodów wózkiem inwalidzkim za pomocą urządzenia o nazwie schodołaz, na rynku dostępne są różne rodzaje, np. typ kroczący czy gąsienicowy. Nie jest do tego potrzebna żadna przebudowa i w ten sposób można zlikwidować bariery architektoniczne. Na rynku istnieje też wiele firm zajmujących się tzw. schodowymi windami dla niepełnosprawnych bądź platformami schodowymi. Platformy stanowią rodzaj windy, montowanej na samych schodach, składanych po użyciu, zatem nie przeszkadzają sprawnym osobom, dla których pokonanie stopni nie stanowi problemu. Możliwość składania takiej platformy powoduje również, że schody nie są zblokowane na stałe, a tylko na czas wjazdu czy zjazdu osoby na wózku. Tego jednak w Teatrze Muzycznym nie zapewniono. A jest wiele rodzajów wind schodowych i platform. Odnośnie podjazdów zewnętrznych, na schodach do budynku, istnieje obecnie wiele możliwości technicznych, podjazdy takie łatwo też zdemontować. Ale nawet jeśli montaż tego typu urządzeń nie jest możliwy, pozostaje właściwa polityka informacyjna.

Nasz komentarz

Uważamy, że bezpośrednio, nie poprzez zakładki, na stronie Teatru Muzycznego powinny widnieć informacje o braku dostępności dla osób poruszających się na wózkach. Gdyby takie ostrzeżenie było wyraziste i niebudzące wątpliwości – małżeństwu, które z biletami pojawiło się przed schodami teatralnego budynku, a potem usiłowało rozwiązać problem, który rozwiązania nie miał, oszczędzono by kłopotów i rozczarowań. Niepełnosprawnym na wózkach miłośnikom przedstawień muzycznych nie pozostaje na razie nic innego jak zrezygnować z ich osobistego odbioru. Przykre…

(wal)

Na zdjęciu – zrzut ekranu ze strony www Teatru Muzycznego w Poznaniu

Przechwytywanie

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *