Szpital Lutycka: Polowanie na ławki w przyszpitalnym parku

IMG_20150614_205149 Przy Szpitalu Wojewódzkim usytuowanym w Poznaniu przy ul. Juraszów, popularnie zwanym “szpitalem Lutycka”, funkcjonuje obszerny park. Pacjenci bardzo chętnie spacerują po nim w ciepłe, pogodne dni. Park jest zaniedbany, zapomniany, ku wielkiemu żalowi pacjentów i odwiedzających ich rodzin. 

Najbardziej brakuje ławek. Jest ich w tym rozległym parku jak na – nomen omen – lekarstwo. W ciepłe dni są też zwykle pozajmowane przez pacjentów oraz ich bliskich. Komu nie udało się takiej wolnej ławki “upolować”, może sobie albo pospacerować, jeśli jest w stanie, albo też poszukać innego miejsca do posiedzenia na dworze. Chorzy najczęściej przysiadają na betonowych schodkach i podestach przy szpitalnym budynku, bo też i wybór mają niewielki.

W parku rośnie sporo pięknych i dużych drzew, jednak teren ten jest zdziczały, brakuje też opiekuńczej ręki ogrodnika, brakuje kwiatów, ozdobnych roślin, przytulnych altanek i zielonych zakątków, w których można by odpocząć i oderwać się od myślenia o chorobie.

Sytuacja taka ma jeszcze potrwać.

– Departament Zdrowia naszego urzędu informuje, że docelowe zagospodarowanie parku przy Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, ul. Juraszów 7/19 nastąpi po zakończeniu budowy Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego, na przełomie lat 2017/2018. Budowa Zakładu zlokalizowana będzie na terenie parku, co wyklucza obecnie wykonanie prac renowacyjnych – poinformowało Biuro Prasowe, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Należy jedynie uzbroić się w cierpliwość i ufać, że pozostała część parku, której nie zajmie planowany budynek, wypięknieje i posłuży przebywającym tu chorym oraz ich bliskim. Urząd Marszałkowski nie wyjaśnił jednak, dlaczego do tego czasu nie można postawić przynajmniej nieco więcej ławek. Pacjenci, chcąc pobyć trochę na świeżym powietrzu, nie musieliby siedzieć na betonowych schodkach i podestach wokół budynku szpitala. A jak powszechnie wiadomo, siedzenie na betonie nie służy zdrowiu, i tak już mocno nadwyrężonemu. 

(paw)

O ławkowym problemie czytaj także tutaj: http://my50plus.pl/polowanie-na-przyszpitalna-lawke/

Na zdjęciach poniżej – teren parku przy szpitalu Lutycka w Poznaniu.

IMG_20150614_161337 IMG_20150610_195616 IMG_20150610_195625

You may also like...

1 Response

  1. 22 czerwca 2016

    […] O planach budowy oraz o zaniedbanym parku przyszpitalnym czytaj tutaj: http://interwencjepoznanskie.pl/szpital-lutycka-park-musi-poczekac/ […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *