Muzyka o ziemi, wodzie, lesie, zieleni i innych cudach natury

Przed kilkoma miesiącami aktywiści z Jeżyc dokonali pomalowania muralu ekologicznego, który teraz stal się miejscem spotkań i wymiany myśli. Organizatorzy muzycznych działań z Muzycznej Prochowni i Jeżyckiego Centrum Kultury wykorzystali światowe Sprzątanie Ziemi i zaprosili melomanów do przyjścia na ulicę Wawrzyniaka i podzielenia się osobistymi narracjami na rzeczony temat. Grupa entuzjastów muzyki etnicznej przy dźwiękach sekcji dętej Bandu Michała Szóstka (Jerzy Konopa saksofon, Jacek Kaniewski trąbka i Remigiusz Kosmalski puzon) w rytmie utworu Jana Pietrzaka Pamiętajcie o ogrodach wydobyła z siebie kulturalny hałas.

Grupa szła w kierunku ul. Jackowskiego do pomieszczeń Jeżyckiego Centrum Kultury, przemarsz trwał ok. 30 minut. Dołączył do nas także były przewodniczący Zarządu Głównego organizacji młodzieżowej Bogdan Waligórski. To z jego inicjatywy dokonywano ogólnopolskiej akcji Rozśpiewanie młodzieży.

Po przyjściu sekcji dętej i melomanów spod muralu ekologicznego Ryszard Malecki zagrał przed wejściem do Prochowni na harmonice ustnej utwór Sen o Poznaniu. Potem pojawili się na scenie Karol Wybrębski i Krzysztof Wodniczak, zapowiedzieli koncert ETNO EKO FEST, który miał wieloznaczeniowy charakter.

Grupa Szóstka rozpoczęła swój występ akompaniując Jerzemu Konopie grającemu na trąbce instrumentalną wersję Cisza. Dlaczego cisza jest ekologiczna wyjaśnił profesor Andrzej Brzeg z Wydziału Biologii UAM w Poznaniu. Prowadzący koncert zaprosił na estradę Annę Hetmańska (1/2 duetu Anna Dominik), która zaśpiewała trzy utwory m.in. Tyle słońca w całym mieście.

Ponownie pojawił się Krzysztof Wodniczak i przytoczył swoją recenzję sprzed 22 lat dotyczącą płyty Czesława Niemena Terra Deflorata. Po tej wypowiedzi Wojciech Wardejn recytował słowa tego utworu, a Michał Szóstek na organach Hammonda dobrał odpowiednie dźwięki, aby nadać improwizowany charakter. Na scenę zaproszono Małgorzatę Głowacką, która w pierwszym przekazie zaśpiewała takie przygotowane piosenki jak Biedroneczki są w kropeczki, Goniąc Kormorany, Gdzie strumyk płynie z wolna, Ach jak przyjemnie.

Oklaski i zapowiedź, że wykładowa akademicki z wydziału biologii UAM stworzył własny, autorski program i go nam przekazał. To Andrzej Brzeg zaśpiewał cztery utwory, do których napisał oryginalną muzykę i słowa. Kolejna zapowiedz. Duet gitarowo-wokalny Janusz Musielak, Wojtek Wino-Winiarski wykonał cztery utwory kompozycje Krzysztofa Klenczona i toruńskiej grupy Bez Jacka.

Ponownie na estradzie pojawiła się Małgorzata Głowacka i w tym bloku zaśpiewała m.in. Czterdzieści kasztanów, Deszcz, a Szóstek Band zagrał Wiosnę Andrzeja Zielińskiego i Wspaniały świat znany z interpretacji Louisa Armstronga What a wonderful world, Sumertime / lato /Earth song/ Michael Jackson/.

Finał, czyli ostatni akord to zaproszenie wszystkich wykonawców, którzy zaintonowali Pamiętajcie o ogrodach, udzieliło się to także publiczności, która dołączyła do chóru śpiewając refren.

Podziękowanie i zaproszenie na małe co nieco oraz za miesiąc na Muzyczne Zaduszki.

Tekst i zdjęcia Krzysztof Wodniczak

f- Stanisław Wróblewski (6) f- Stanisław Wróblewski (16) f- Stanisław Wróblewski (24) f- Stanisław Wróblewski (27) f- Stanisław Wróblewski (31) f- Stanisław Wróblewski (34) f- Stanisław Wróblewski (46) f- Stanisław Wróblewski (47)

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *