Red. Marek Zaradniak. Pożegnanie…

Kolejne 11 już z rzędu spotkanie z cyklu O Muzyce przy muzyce tym razem poświęcone pamięci zmarłego 15.08.2020 r. red. Marka Zaradniaka, dziennikarza „Gazety Poznańskiej” i „Głosu Wielkopolskiego” miało miejsce tradycyjnie w Jeżyckim Centrum Kultury w Starej Prochowni w Poznaniu przy ul. Jackowskiego 5/7.

 

wśród niezliczonych w życiu dróg

każdy go spotkać wszędzie mógł

przyjazny wszystkiemu co żywe

żył samotne niezbyt szczęśliwe

 

pracowity dokładny zorganizowany

wszędzie gdzie trzeba zapracowany

dusza artystyczna pięknie mu grała

z sercem na dłoni do innych go gnała

 

teraz red. Zaradniak w niebie redaguje

jego brak boleśnie każdy z nas czuje

 

Tradycyjnie zebranych powitał red. Krzysztof Wodniczak nakreślając tradycyjny już zarys tych spotkań. Całość zamykającą się w 3 częściach pierwsza wspomnieniowa, druga muzyczna, a wszystko zwieńczone smacznym obiadem serwowanym przez gospodarzy Klubu realizującego ten cykl pod patronatem Poznańskiej Akademii Senioralnej.

Jako pierwszy zabrał głos przedstawiciel Klubu, Karol Wyrębski, który w swoim wystąpieniu szczególnie serdecznie nakreślił sylwetkę red. Marka Zaradniaka, z uwagą śledził poczynania gospodarzy tego miejsca a jednocześnie promował zainicjowane wydarzenia kulturalne. Szczególnie cenna była aktywność red. Zaradniaka, który do ostatnich chwil swego życia intensywnie pracował. Ostatni kontakt na tydzień przed swoją śmiercią nawiązał z szefem Klubu od słów: „Cześć Karol, chciałbym zrobić o Waszej wystawie artykuł”. Jakże wzruszające, są takie wspomnienia, kiedy człowiek nieświadom swego losu jest kreatywny i zaangażowany w sprawy kultury w różnych jej dziedzinach od koncertu, po wystawy, wernisaże czy spotkania i panele dyskusyjne w sprawach kultury. Nomen omen nasze spotkania odbywają się zawsze w każdy poniedziałek o godz. 12:00. Spotkanie w sprawie tego artykułu miało miejsce na kilka dni przed odejściem na drugą stronę życia red. Marka również o godz. 12.00.

Jak wspomina p. Karol, spotkanie w ogródku, gdzie rozmowy przerywały co chwila telefony od różnych osób zapraszających śp. red. Marka na organizowane przez nich wydarzenia kulturalne. Karol Wyrębski z widocznym wzruszeniem kończąc swoje wspomnienia podkreślił, że zapamięta zmarłego redaktora, jako człowieka dobrego serca, wielkiego animatora kultury lokalnej i przyjaciela artystów, takim zostanie zapamiętany!!!

Kolejnym mówcą był nestor dziennikarzy poznańskich red. Zenon Bosacki, który współpracował z red. Zaradniakiem w redakcji Gazety Poznańskiej.Wywołany do wspomnień red. Z. Bosacki wyznał, że z red. M. Zaradniakiem znali się około 40 lat. Śp. Marka Zaradniaka określił jako wiernego i wzorowego ucznia mistrza jakim był redaktor Zdzisław Beryt. Redaktor Bosacki przyznał, że polem jego działania, były sprawy społeczne a nawet bardziej polityczne i dlatego nie miał ze zmarłym bliskich zawodowych kontaktów. Jednak podkreślił, że osobiście bardzo się lubili i jak to określił duchowo współgrali. Zdaniem red. Zenona Bosackiego, zmarły w jego ocenie był osobą niezastąpioną. Uprawiającą swoje rzemiosło w oparciu o fakty i żywy organizm kultury społecznej o masowym wydźwięku.

Rzetelność, fachowość i pełen profesjonalizm sprawiły, że red. M. Zaradniak był osobą bardzo rozchwytywaną przez różne środowiska kulturotwórcze. Wyjątkowym wspomnieniem podniesionym przez red. Zenona był fakt, że w ramach redakcji koledzy najczęściej dzwonili w sprawach odejścia na drugą stronę naszego życia różnych osób. Ponieważ on jeden potrafił zebrać w całość pełne kompendium wiedzy o tych, którzy byli być może widoczni w życiu publicznym, ale w gruncie rzeczy mało znanymi. A teraz los rozdając karty spowodował, że trzeba z bólem serca wspominać wspaniałego kolegę. Zdecydowanie wspominający zaliczył zmarłego do osób spokojnych, cichych, będącego samotnym w życiu osobistym, Miał jednak nie wszystkim znaną słabość do ruletki, w którą grał namiętnie, jednak nikt nigdy nie słyszał o negatywnych skutkach tej słabości. Kończąc swoje wspominanie red. Zenon Bosacki podkreślił, że był to wyjątkowy, dobry człowiek, taki „do serca przytul”.

Kolejnym mówcą był Przewodniczący Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Ryszard Bączkowski, który współpracował od lat z red. Markiem Zaradniakiem. Zauważył, że bohater naszego wspominkowego spotkania należał do tych cichych i spokojnych osób. Trudno jak stwierdził wyobrazić sobie brak śp. red. Marka, na koncertach w Filharmonii czy też na innym jakimś wspaniałym koncercie. Zawsze, jak powiedział, starał się wyszukać na widowni Marka, bo koncerty, bez jego udziału można uznać za nieodbyte. Niezwykły kontrast stanowiły jego recenzje zachwycając ogromem wiedzy w danym temacie, a jednocześnie ich autorem był człowiek, cichy, spokojny nie rzucający się w oczy. Był osobą mile widziana w towarzystwie, pozostaje więc nadzieją, że zawsze będzie mile wspominany i żyć będzie wiecznie w naszej pamięci, powiedział kończąc swoje wspomnienie red. Ryszard Bączkowski.

Kolejnym wywołanym do łańcuszka serdecznych wspomnień, przez prowadzącego red. Krzysztofa Wodniczaka był poznański autor, poeta i kompozytor Zbigniew Roth, który napisał specjalne epitafium na cześć red. M. Zaradniaka pt. Marku, Samotnej drogi to czas. Zbigniew Roth również jako animator kultury poznał red. M. Zaradniaka dzięki wieloletniej znajomości z szefową działu kultury Gazety Poznańskiej p. red. Kamilą Placko-Wozińska. Znajomość ta nie była wyłącznie prywatną, a zazębiała się wokół takich wydarzeń autorstwa Zbigniewa, jak Spotkania z Kulturą i Sztuką w ROD Wielkopolska czy Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Autorów Seniorów 60+ o Srebrny Laur Pegaza, który odbył się w Starej Prochowni w grudniu 2014 roku. Zdaniem Zbigniewa Rotha sposób podejścia do wydarzenia typu stricte klubowego jednoznacznie pokazywał rzetelność warsztatu dziennikarskiego, a przy okazji umiejętność zjednywania sobie osób z którymi miał kontakt zawodowy. Na zakończenie Zbigniew Roth odczytał wspomniane epitafium, nagrodzone przez zgromadzonych gromkimi brawami.

Następnymi mówcami wspominającymi śp. Marka byli red. naczelny Zbigniew Ostrowski (Aspekty Kulturalne) redaktor naczelny dwutygodnika Powiaty Gminy red. Franciszek Gwardzik, muzykolog Kazimierz Miler, muzyk i animator Irek Wojciechowski. Wszyscy oni wspominali red. Zaradniaka jako życzliwego i pełnego ciepła, jakie ofiarował bezinteresownie poznańskiemu środowisku artystycznemu. Zakończył pierwszą część naszego wspominkowego spotkania, ze śp. Red. Markiem Zaradniakiem red. Krzysztof Wodniczak.

Powiedział, że mieli wspólnego mentora, red. Beryta, jednak red. Zaradniak otrzymał już nagrodę Dziennikarskie Koziołki w kategorii kultura, a K. Wodniczak od dłuższego czasu z utęsknieniem na nagrodę im. Zdzisława Beryta czeka. Jak długo jeszcze? Oto pytanie bez odpowiedzi. Po krótkiej przerwie zostaliśmy zaproszeni na koncert, w którym wystąpili artyści mający ścisły i wielokrotny kontakt z red. Markiem Zaradniakiem.

Drugą cześć Koncertu otworzył duet bluesowy Piotr Kałużny i Ewelina Rajchel, który przedstawił kilka standardów tego gatunku muzycznego, oraz kompozycje Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, a co istotne, bardzo ciepło wspominając rolę red. M. Zaradniaka w ich życiu estradowym. Kolejnym wykonawcą był Włodzimierz Gricen. Wykonał Love me tender według własnej interpretacji wokalnej oraz dwa utwory z repertuaru The Beatles. Następny wokalista to Grzegorz Twaróg, zaśpiewał utwór Leonarda Cohena Alleluja, który wykonała cała sala wspólnymi siłami. Kolejny znany wykonawca to Wojciech Szopka, którego repertuar bardziej taneczny wprowadził w bardziej pogodny nastrój zebranych. Przecież i na stypie może być niezbyt serio. Później dołączył Waldemar Herczyński, grając na łyżkach jak na kastanietach i to był początek koncertowej „zadymy”, gdzie górę wzięły nastroje pełne wesołości, a co się działo, w pamięci na długo będzie mieszkało. Był też mini koncercik harmonijkowy w wykonaniu dwóch seniorów, Ryszarda Maleckiego i Waldemara Herczyńskiego, pełen barwy i kolorów zakończony melodią znanego utworu Sen o Poznaniu.

Ten muzyczny jam session dedykowany śp. Markowi pokazał, jak muzycy i muzykanci podeszli do tej inicjatywy, zaimprowizowanej, aczkolwiek od serca. Nie chodziło tutaj o wymiar perfekcyjnego koncertu tylko o przekazanie małej cząstki z oryginalnego zapisu nutowego.

Zbigniew Roth

Zdjęcia z archiwum Autora

Fot. Red. Marek Zaradniak oraz Międzynarodowy Festiwal Seniorów

Wspomnienia o red.Marku Zaradniaku MARKU  SAMOTNEJ   DROGI TO CZAS Zdjęcie pamiatkowe z pożegnania Marka Zaradniaka 3 zdjecie Zibi 3 Międzynarodowy Festiwal Seniorów śp.Marek Zaradniak 4 Międzynarodowy Festiwal Seniorów śp.Marek Zaradniak 3

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *