Winogrady: Remontujesz? Sprzątaj po sobie!

Na drzwiach jednego z remontowanych winogradzkich mieszkań ktoś powiesił kartkę o treści: “Proszę sprzątnąć korytarz!” Po jakimś czasie ktoś inny się dopisał: “Koniecznie!” Jednak jak był bałagan, tak jest. Jak zmusić właścicieli mieszkań, by sprzątali po przeprowadzanych remontach? Są wprawdzie regulamin i także zwykła ludzka przyzwoitość. Ale co wtedy, kiedy ani jedno, ani drugie nie działają? No, wtedy jest problem. I wielka poznańska “gemyla”…

Około połowy winogradzkich mieszkań służy wynajmowaniu. Lokale też często zmieniają właścicieli. A każdy nowy rozpoczyna wielki remont. Nie dość, że trzeba wytrzymać kucie, walenie, wiercenie, przybijanie, to jeszcze wszędzie pełno kurzu i pyłu, którego nikt nie sprząta. Panowie od remontu zwykle uważają, że oni są od remontowania, a nie zamiatania. A właściciel rzadko bywa, albo wcale. Własnym brudem się nie interesuje, no bo skoro nie mieszka?… Także nie przeszkadza mu hałas i mało takiego właściciela interesuje fakt, że np. na piętrze czy w pionie remontowane jest trzecie czy czwarte mieszkanie w ostatnich miesiącach. Administracja także uprzejmie co jakiś przypomina o kulturze zachowania w domu wielorodzinnym. Czyni to reagując na skargi innych mieszkańców, które regularnie docierają do kierownictwa osiedla.

– Zapisy paragrafu 9 Regulaminu porządku domowego i współżycia mieszkańców Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Winogrady” w Poznaniu w sposób jasny precyzują, że naprawy powodujące zakłócenia ciszy mogą być wykonywane wyłącznie w dni powszednie w godzinach od 8:00 do 20:00. Z uwagi na fakt, że Administracja Osiedla Zwycięstwa otrzymuje średnio 3-5 skarg miesięcznie (zwłaszcza w okresie wiosna-lato) od współmieszkańców o nie przestrzeganiu postanowień w/w Regulaminu, dlatego Administracja pozwala sobie na przypomnienie co jakiś czas Mieszkańcom (nie ostrzeżenie) o powyższym m.in. poprzez np. wywieszanie komunikatów na tablicach ogłoszeń – wyjaśnia Jolanta Jazic, Kierownik Osiedla Zwycięstwa. – Co do sprzątania korytarzy i klatek schodowych, wyjaśniamy, że w tym zakresie od dnia 01.01.2017 r. uległ zmianie Regulamin porządku domowego i współżycia mieszkańców Poznańskiej Spółdzielni mieszkaniowej „Winogrady” w Poznaniu. Zmiany były spowodowane niemal corocznymi  wnioskami Członków Spółdzielni w dużej mierze składanym na walnym Zgromadzeniu o przejęcie sprzątania korytarzy i klatek schodowych przez Spółdzielnię, skutkiem czego przeprowadzono w ubiegłym roku ankietę wśród wszystkich Mieszkańców osiedli winogradzkich. Spółdzielni też zależało na uregulowaniu sprawy sprzątania, z uwagi na fakt, że sporo mieszkań jest wynajmowanych i sprzątanie stanowiło faktycznie w tych przypadkach problem, choć nie był to jedyny powód. W wyniku ankiety, na Osiedlu Zwycięstwa Mieszkańcy 21 budynków (z 28 ogółem) opowiedzieli się w większości za sprzątaniem korytarzy i klatek schodowych przez podmiot zewnętrzny. Od dnia 01.01.2017 r. sprzątanie w 21 budynkach Osiedla Zwycięstwa odbywa się z częstotliwością 2 razy w miesiącu i realizowane jest albo przez Gospodarzy Domów albo przez firmę zewnętrzną. W pozostałych 7 budynkach Mieszkańcy zobowiązani są do utrzymania czystości na klatkach schodowych i korytarzach, polegającej na solidarnym, kolejnym, cotygodniowym sprzątaniu według ustalonego harmonogramu. W przypadku prowadzonego remontu w danym lokalu mieszkalnym sprzątanie powinno być wykonywane w miarę potrzeb przez właściciela remontowanego lokalu. Taka nadzwyczajna sytuacja nie jest unormowana regulaminowo, ale powinna wynikać z poszanowania i szacunku dla najbliższych sąsiadów, którzy w przypadku niesprzątnięcia cały bałagan wnoszą do swoich mieszkań – podkreśla Jolanta Jazic, Kierownik Osiedla Zwycięstwa.

(pewu, wal)

 

Fot. Ogłoszenie administracji osiedla, odwołujące się do kultury mieszkańców oraz wzmiankowana kartka na drzwiach niesprzątającego po swoim remoncie właściciela mieszkania, na którą kolejno wpisywali się niezadowoleni sąsiedzi.

IMG_20170411_134147 IMG_20170426_162801 IMG_20170427_215708

Pierwotna publikacja na stronie: winogrady.org

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *