Z powodu wiosennej suszy nie przeżyła nawet połowa piskląt. W parkach nie wystawiano dla nich pojemników z wodą. Marny jest los także dorosłych ptaków w czasie wielu dni bez deszczu. A lato dopiero przed nami. ZZM jednak nie przewiduje instalacji specjalnych poidełek z wodą, co sugerowała mieszkanka poznańskiej dzielnicy Winogrady.
Na poznańskich skwerach brakuje nie tylko fontann, ale choćby poidełek dla ptaków. Mieszkanka Winograd na fanpagu tej poznańskiej dzielnicy wskazała park im. Czarneckiego /na górnym zdjęciu – trawnik w tym parku, 10.06.2018/ jako miejsce, gdzie powinny być albo fontanny, albo przynajmniej specjalne poidełka. Zarząd Zieleni Miejskiej jako administrator terenów zielonych w Poznaniu wydaje się być idealnym adresatem takiego pytania. Zadaliśmy je więc w imieniu mieszkanki Winograd, choć sam problem dotyczy wielu innych osiedli i miast. ZZM w nadesłanej odpowiedzi stwierdził, że we wskazanym parku brakuje przyłącza wody, wszystko więc w rękach mieszkańców. Ale ZZM popiera ekologiczne inicjatywy obywateli.
Oto ta odpowiedź w całości:
Nasz komentarz
Mieszkańcy tej dzielnicy często w upalne i suche dni wystawiają pojemniki z wodą. Zwykle robią to starsze panie. To z kolei nie podoba się innym mieszkańcom, którzy te pojemniki wyrzucają albo niszczą, a panie, jeśli je spotkają – obrzucają wyzwiskami. Stronę przeciwników pojenia ptaków zdaje się trzymać spółdzielcza administracja, gdyż wszędzie pełno tabliczek z napisami o zakazie dokarmiania ptaków. Tablice wprawdzie nie są podpisane, ale skoro terenem administruje spółdzielnia, to wszystko wskazuje na to, że tabliczki też są spółdzielczego autorstwa. Bo woda stanowi przecież rodzaj pokarmu, tyle że płynnego. Może ten konflikt rozwiązałyby wyznaczone miejsca z odpowiednimi tabliczkami administracyjnymi Zarządu Zieleni Miejskiej informujące, że tu można wystawiać poidła z wodą dla ptaków… Skoro nie fontanny, to chociaż te tabliczki w wyznaczonych przez ZZM – jako administratora parków – specjalnych “strefach pojenia ptaków”.
(wal)
Na zdjęciu – Niepodpisany zakaz na poznańskich Winogradach. Czy woda podlega wyłączeniu z tego zakazu? Nie wiadomo. Podobnie jak to, kto jest autorem tabliczki.