Winogrady: Rachunki za Internet nie przez Internet

P1020136

Jedna z mieszkanek Winograd zainteresowała się możliwością otrzymywania rachunków elektronicznych za usługi internetowe w Winogradzkiej Telewizji Kablowej. Internet jest szybki – 300/300, co z tego, kiedy rachunku pocztą elektroniczną otrzymać nie można. Jak wyjaśniono lokatorce w WTvK, to nie zależy od nich, lecz od spółdzielni mieszkaniowej.

Aktualnie w osiedlach winogradzkich mieszka ok. 43.000 mieszkańców, jak podaje winogradzka strona www. Niemal każdy lokator ma telewizję, wielu także Internet. Jednak mimo tych oczywistych w XXI w udogodnień mieszkańcy rachunki za czynsz i także za Internet otrzymują wyłącznie na papierze. Ani to ekologiczne, ani wygodne, zwłaszcza dla użytkowników Internetu oraz poczty elektronicznej. Tej grupie lokatorów zdecydowanie wygodniej byłoby dostawać rachunki czy faktury w postaci pliku drogą mailową.

Prawo dopuszcza, ale spółdzielnia nie korzysta

Dopuszcza to polskie prawo i ta forma przesyłania rozliczeń powoli zyskuje na popularności. Na podstawie art. 106 ust. 10 ustawy o VAT, Minister Finansów upoważniony został do określenia w drodze rozporządzenia, sposobu i warunków wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej. Faktury mogą być przesyłane w formie elektronicznej w dowolnym formacie elektronicznym, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury. Konieczny jest do tego certyfikowany podpis elektroniczny.

Jak wyjaśnia Winogradzka Spółdzielnia Mieszkaniowa, elektronicznej formy rachunków za Internet czy czynsz nie przewidziano. Spółdzielnia tłumaczy to  m.in. niewielkim zainteresowaniem tą formą rozliczeń.

– Dbając o wewnętrzne procedury obiegu dokumentów w Spółdzielni w oparciu o przepisy prawa i rozbieżności w interpretacjach  przepisów podatkowych oraz fakt, że 70% osób woli otrzymywać faktury w formie papierowej, Spółdzielnia nie wprowadza niepewnego w polskim obrocie gospodarczym  elektronicznego obiegu faktur – wyjaśnia Zarząd Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Winogrady” w Poznaniu. – Spółdzielnia drukuje książeczki opłat za mieszkania raz w roku za cenę ok. 70 groszy/mieszkanie/rok i wówczas nie ma potrzeby miesięcznego wystawiania dokumentów, co nawet w formie elektronicznej jest czasochłonne, a jednocześnie kosztowne. Natomiast Winogradzka Telewizja Kablowa nie korzysta z usług pocztowych, dokumenty dostarcza siłami własnymi, co między innymi ma odbicie w bardzo niskim abonamencie.

Jak dodaje  w swoim wyjaśnieniu Zarząd Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Winogrady” w Poznaniu, represyjna polityka podatkowa nieprzyjazna podmiotom gospodarczym nie sprzyja wprowadzaniu rozwiązań, które funkcjonują w państwach Europy Zachodniej. Wystarczy sprawdzić najnowsze raporty, podkreśla Zarząd spółdzielni mieszkaniowej, tylko 16% przedsiębiorców w Polsce korzysta z możliwości wysyłania faktur drogą elektroniczną, pozostałych 84% nawet nie zastanawia się nad przejściem na elektroniczną formę rozliczeń w najbliższym czasie, pomimo licznych kampanii reklamowych.

Polacy wolą na papierze

Temat e-faktur podejmują gazety biznesowe, m.in. wyborcza.biz /więcej czytaj tutaj: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14164834,59_proc__Polakow_boi_sie_e_faktur__Uzasadnienie___Wole.html/. Tym bardziej, że przed e-fakturami nie uciekniemy. Komisja Europejska ustaliła, że e-faktura ma się stać główną metodą rozliczeń w Europie do 2020 roku.

Jak wskazują badania opinii publicznej zrealizowane na zlecenie Lewiatana, aż 92 proc. osób jest zadowolonych z faktur elektronicznych. E-faktura to wygoda – otrzymanie i opłacenie dokumentu przez Internet, oszczędność czasu – oraz ochrona środowiska. To także: bezpieczeństwo danych, łatwość przechowywania i niskie ryzyko utraty dokumentu. W Polsce, według różnych szacunków, jedynie 10 proc. faktur ma formę elektroniczną, podczas gdy w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 90 proc. Pod względem popularności e-faktur jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie, za takimi krajami, jak: Bułgaria, Rosja czy Rumunia.

Może jednak ta – nawet choćby nie tak liczna – grupa winogradzkich zwolenników faktur i rachunków w postaci elektronicznej doczeka się tej nowoczesnej i przyjaznej środowisku naturalnemu formy rozliczeń. Nic jednak nie wskazuje, by stało się to w najbliższej przyszłości.

(pewu)

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *