PKP: Wycinka drzew

Wzdłuż trasy kolejowej w Poznaniu trwa wycinka drzew. Pod topór poszły młode zdrowe drzewa. Wycinkę obserwować można wzdłuż trasy Pestki. Spytaliśmy o przyczynę usuwania drzew  oraz o dane liczbowe.

- Uprzejmie informuję, że zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym i bezpiecznego przejazdu pociągów wymaga również uporządkowania terenu obok torów. Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. usuwają drzewa, które mogą zagrozić przejazdom. Dotyczy to tylko drzew, które mogą być utrudnieniem lub grożą złamaniem pod naporem silnego wiatru. Zależy nam na ograniczaniu wycinki, ale też na zachowaniu bezpieczeństwa. Działamy tylko na podstawie uzyskanych zgód. Na wycięcie drzew przy torach na terenie Jeżyc posiadamy zgodę Prezydenta Miasta Poznania. Drzewa są wycinane w obrębie 11 km torów linii Poznań – Szczecin. Wycinkę drzew, z pasa 15 m od toru prowadzimy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jest to nasz obowiązek, wynikający z postanowień Ustawy o transporcie kolejowym oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 7 sierpnia 2008 r. Zgodnie z § 1 rozporządzenia na gruntach położonych w sąsiedztwie linii kolejowej drzewa i krzewy mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 15 m od osi skrajnego toru kolejowego. Na wycięcie każdego drzewa musimy mieć stosowne pozwolenie. W ostatnim czasie już kilkakrotnie dochodziło do poważnych zakłóceń w ruchu pociągów, spowodowanych uszkodzeniami sieci trakcyjnej przez powalone drzewa i konary. Aby uniknąć tego rodzaju zdarzeń, które nie tylko zakłócają ruch pociągów, ale mogą także stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżnych konieczne jest prowadzenie takich prac – poinformował Zbigniew WolnyZespół Prasowy, Wydział Komunikacji i Promocji w Regionach, Biuro Komunikacji i Promocji, Centrala PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., ul. Targowa 74, 03-734 Warszawa.

Spytaliśmy też o liczbę drzew, które do tej pory wycięło PKP i o planowaną dalszą wycinkę. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na to pytanie.

Nasz komentarz

O rosnącym smogowym problemie i coraz gorszej jakości powietrza w Poznaniu i całym niemal kraju piszą i krzyczą już niemal wszyscy. Umieramy masowo na zawały i niewydolności krążeniowe, wywołane koszmarnym jakościowo powietrzem. Tym bardziej szkoda, że z taką gorliwością wycina się kolejne drzewa „na wszelki wypadek” i „prewencyjnie”. Usuwanie życiodajnych drzew nazywa się „uporządkowaniem terenu obok torów”. A wszystko zgodnie z przepisami. Bo mamy takie przepisy, jakich urzędników i polityków. A jacy oni są – wystarczy sobie włączyć telewizor.

(wal)

Linki do wybranych smogowych artykułów i stron

Na mapie widoczna jest trasa kolejowa, wzdłuż której wycięto drzewa – drzew zaznaczonych czerwonym owalem już nie ma.

roose

Źródło mapy – Google

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *