Pomoc potrzebna: Dom Dorosłego Autysty powstaje w Poznaniu

 Według szacunkowych danych w Polsce żyje ok. 30 tys. osób chorych na autyzm, w tym 20 tys. dzieci i 10 tys. osób dorosłych. Brakuje dla tych osób specjalistycznych domów opieki. I właśnie o to walczą poznańscy rodzice dzieci niepełnosprawnych, chorych na autyzm. Każdy z nas może w tym pomóc. 

Na stronie www.niepełnosprawni.pl przeczytać można, że ze statystyk wynika, iż w ciągu ostatnich 15-20 lat liczba zachorowań wzrosła dziesięciokrotnie. “Jak podaje brytyjskie Narodowe Stowarzyszenie Autyzmu w 1966 r. na 10 000 urodzeń przypadało 4,5 przypadków autyzmu – 1997 r. stwierdzono już 91 przypadków na 10 000 urodzeń. Wzrost zachorowań nie jest charakterystyczny jedynie dla Wielkiej Brytanii – podobne obserwacje poczyniono w niemal wszystkich krajach rozwiniętych. W Wielkiej Brytanii liczbę osób cierpiących na jeden z zespołów zaburzeń autystycznych ocenia się na ok. 500 000”.

– Istniejące dziś w Polsce placówki pobytu całodobowego dla osób niesamodzielnych nie są dostosowane do potrzeb osób z autyzmem. Są za duże, zatrudniają za mało pracowników w stosunku do liczby mieszkańców, nie mają zindywidualizowanego podejścia do poszczególnych mieszkańców. Dla osoby z autyzmem pobyt w takim ośrodku zwykle wiąże się z dużym cierpieniem, często kończy się przedwczesną śmiercią. Placówka, którą utworzymy, będzie pierwszą w Poznaniu i może stanowić wzór dla kolejnych miejsc, służących terapii i godnemu życiu dorosłych osób z autyzmem – apeluje Fundacja Dom Autysty na specjalnie przygotowanej broszurze informacyjnej.

– Już niedługo – 3 grudnia o godz. 16 w Sali Wystaw Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się Aukcja dla Domu. To aukcja dzieł sztuki, organizowana przez Fundację Dom Autysty. Na stronie portalu artinfo.pl można już oglądać prace, przekazane na aukcję. Wystarczy kliknąć w poniższy link:
http://www.artinfo.pl/pl/katalog-aukcji/katalog/fundacja-dom-autysty/1-aukcja-dla-domu/?prange=100
Gorąco zachęcamy do osobistego udziału w aukcji i wsparcia inicjatywy budowy w Poznaniu domu dla dorosłych osób z autyzmem. Ale żeby wziąć w niej udział, nie trzeba być na miejscu. Można licytować za pośrednictwem artinfo.pl. Wśród obrazów, które można będzie kupić podczas naszej aukcji są m.in. prace Jana Berdyszaka, Honzy Zamojskiego i, Piotra C. Kowalskiego, Małgorzaty Szymankiewicz i Wojciecha Mullera. Dwie prace tego ostatniego artysty przekazali na aukcję ze swojej kolekcji Jacek i Joanna Jaśkowiakowie. Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak objął Aukcję dla Domu swoim honorowym patronatem i zapewnił, że osobiście weźmie w niej udział. Swoim patronatem naszą aukcję objął także JM Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prof. Wojciech Hora. Kuratorem aukcji jest Karolina Leśnik, a licytację poprowadzi Maciej Narożny. Obrazy można będzie oglądać podczas wystawy przedaukcyjnej w Sali Wystaw Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82, 1 i 2 grudnia w godz. 12-20, oraz 3 grudnia, w dniu aukcji, w godz. 12-14. Cena wywoławcza zdecydowanej większości obrazów to 100 zł. Pieniądze są nam bardzo potrzebne. Fundacja Dom Autysty zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat zbudować dom opieki dla dorosłych osób z autyzmem o wysokim stopniu niesamodzielności, pierwszy w Poznaniu i jeden z pierwszych w Polsce. Na ukończeniu są starania o przekazanie Fundacji w użytkowanie wieczyste działki w rejonie ul. Szamarzewskiego, na której ma powstać placówka. Zapraszamy do udziału w aukcji! – apeluje Adam Kompowski, prezes Fundacji Dom Autysty.

(pewu)

Broszura informacyjna do pobrania – FDA_dokument wersion 3

Czytaj więcej:

Aukcja dla Domu

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *