Poznań: Jak i gdzie można leczyć zaćmę u psa?

IMG_20150506_094704 Poznanianka, właścicielka starszego psa z zaćmą poszukuje bezskutecznie kliniki weterynaryjnej, gdzie można pomóc psu. Operacyjne leczenie zaćmy u psów wykonuje się we Wrocławiu, Lublinie i Katowicach. Ale czy w Poznaniu też? – pyta.

Zmętnienie soczewki, widoczny brak przezierności , „mleczna soczewka, to najczęstsze objawy, po których można rozpoznać zaćmę. Schorzenie to może pojawić się w różnym wieku i nasilać się, jednak najczęściej dotyka starsze psy. Rozróżnia się cztery podstawowe rodzaje zaćmy u psów, które dzielą się na wrodzoną, nabytą, cukrzycową oraz starczą. Postępowanie zależy zatem od rodzaju zaćmy. W przypadku psów starych wskazane jest leczenie operacyjne, jednak pies musi być poza tym zdrowy, gdyż związane jest to z narkozą. Zatem nie każdy pies kwalifikuje się do takiej operacji. Zabieg usunięcia zaćmy przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Z tego względu przed planowaną operacją należy wykonać badanie krwi (morfologia i biochemia) oraz EKG. Jeśli pies kwalifikuje się do znieczulenia ogólnego to kolejnymi badaniami, które należy wykonać są: usg gałki ocznej i elektroretinografia /więcej czytaj tutaj: http://weterynarz-okulista.blogspot.com/2015/01/zacma-u-psa-fakty-i-mity.html/.

 Jak informuje strona www Północnopolskiego Centrum Okulistyki Weterynaryjnej Lew, jedyny skuteczny sposób stanowi właśnie operacja. To pozwala na uzyskanie doskonałych efektów terapeutycznych. Przy odpowiedniej kwalifikacji operacyjnej i przy braku współistniejących chorób oczu, uzyskujemy u psów pełne przywrócenie prawidłowego widzenia. Po prawidłowej implantacji soczewki wewnątrzgałkowej, możliwe jest niekiedy (poprzez jednoczesną korekcję wad wzroku) uzyskanie widzenia lepszego niż przed rozwojem zaćmy. 

Jak informuje lek.wet. Paweł Stefanowicz. Przychodnia Retina. Kraków na stronie zapytaj.onet.pl, w tej klinice można aktualnie wykonać taki zabieg za 1000 zł (jedno oka), 1700 zł (obustronnie), plus ewentualnie dodatkowo po 600 zł za wszczepienie sztucznej soczewki /więcej czytaj tutaj:  http://zapytaj.onet.pl/Category/010,001/2,5561943,Ile_kosztuje_operacja_zacmy_u_psa_.html/. 

Jak informuje poznański lekarz weterynarii Piotr Dąbrowski, leczenie zaćmy u zwierząt chirurgicznie  polega na usunięciu zmienionej soczewki metodą fakoemulsyfikacji (jest to obecnie najnowocześniejsza i najmniej inwazyjna metoda, rutynowo stosowana w podobnych sytuacjach u ludzi). Istnieje także możliwość wszczepienia sztucznej soczewki /więcej czytaj: http://www.wet.pl/strona.php?p=18/.

(wis)

You may also like...

2 Responses

  1. Marta pisze:

    Ja swojego pieska operowałam w Retina Veterinary Clinic w Krakowie http://www.weterynarz-okulista.pl/pl/ .Odie dobrze zniósł narkozę i cały zabieg.

  2. Informacje zawarte w artykule są nieprecyzyjne. Usunięcie zaćmy u psa możliwe jest także w Krakowie, czego nie sugeruje tytuł. Sam zabieg zaś jest w chwili obecnej znacznie droższy w większości ośrodków w Polsce. Informacja o szacunkowej cenie zabiegu podana przeze mnie, a zacytowana w artykule pochodzi sprzed wielu lat. Od tego czasu znacznie wzrosły koszty materiałów i sprzętu. Poprawiły się natomiast znacząco skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów. Pozdrawiamy wszystkich pacjentów! Paweł Stefanowicz. www weterynarz-okulista.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *