Kaliskie: Gdzie szukać pomocy dla zwierząt?

Gdzie można szukać pomocy dla potrzebujących zwierząt w Kaliskiem? Trudne pytanie…

Zadaliśmy sobie takie pytanie po tym, jak jedna z naszych dziennikarek postanowiła zadzwonić w sprawie zaniedbanego psa na jednej z podkaliskich wsi. Odszukała w internecie telefon do Help Animals, jednej z nielicznych Fundacji działających – jak się wydawało – aktywnie na terenie kaliskim. Kilkakrotnie próbowała uzyskać połączenie – bez skutku. A wyznaczone godziny są tylko trzy dni w tygodniu między 18.00 a 19.00. Nikt nie odbiera, a automat informuje o braku możliwości pozostawienia wiadomości głosowej z powodu przepełnionej skrzynki. To świadczy o wielkiej potrzebie wsparcia dla katowanych czy zaniedbywanych zwierząt w Kaliszu i podkaliskich wsiach. Spytaliśmy mailowo Help Animals o przyczyny takiego stanu rzeczy oraz o to, w jaki sposób można u nich szukać pomocy, skoro nikt nigdy nie odbiera telefonu. Oto, co nam wyjaśniono, cytujemy w całości: “Witam ! Cały czas jesteśmy aktywni na FB. Kaliskie Stowarzyszenie Pomocy dla Zwierząt “Help Animals”, tel. 603948690 czynny od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 – 18.00 /www.helpanimals.pl/”.

Nie odpowiedziano nam na pytanie o brak możliwości kontaktu telefonicznego, na który zresztą nadal Help Animals powołuje się w swoim mailu. Nie każdy interweniujący w sprawie zwierząt ma konto na FB lub też chce skorzystać z tej formy kontaktu. Ludzie boją się zgłaszać potrzebujące zwierzęta, obawiają się zemsty właściciela, który już wykazał się bezwzględnością wobec swojego psa czy kota. Może więc okazać się równie okrutny wobec tego, co kto stanie w obronie cierpiącego zwierzęcia i “doniesie” – bo tak często traktowana jest pomoc zwierzętom. Fundacja na swej stronie informuje, iż działają wyłącznie wolontariusze, społecznie, to zapewne tłumaczy brak ludzi do przyjmowania wszystkich interwencji, których musi być bardzo dużo – zapewne o wiele za dużo jak na możliwości tej Fundacji.

Wygląda na to, że tym, którzy są na tyle zdesperowani, by zgłosić katowane czy zaniedbywane zwierzę w Kaliskiem, pozostaje Policja.

– Ze swojej strony mogę zapewnić, że wszystkie interwencje dotyczące zwierząt, zgłaszane funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, są obsługiwane na bieżąco.  W tym zakresie policjanci współpracują ze Strażą Miejską Kalisza oraz poszczególnymi urzędami gmin – poinformowała asp. Anna Jaworska-Wojnicz, Oficer Prasowy KMP w Kaliszu.

 

Nasz komentarz

W Polsce nie funkcjonuje Policja dla Zwierząt, która koncentrowałaby się właśnie na działaniu na rzecz katowanych zwierząt. Policja zgodnie z ustawą, też zajmuje się takimi interwencjami, jednak priorytetem Policji Państwowej są działania na rzecz bezpieczeństwa ludzi. Fundacje, nieliczne, nie są w stanie przyjąć każdej interwencji. A i te pojawiają się zwykle po długim czasie zastanowienia, czy warto narażać siebie i swoje bezpieczeństwo, swojej rodziny, by ratować psa czy kota. A zwierzę cierpi… W Kaliskiem ten problem wydaje się być spory.

(wal)

Fot. Zrzut ze strony jednej z nielicznych Fundacji działających na terenie Kalisza i gmin kaliskich

help

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *