E-mail: Podszywają się pod Pocztę Polską

PrzechwytywanieOdbiorcy poczty mailowej powinni być czujni. Zwłaszcza, gdy dostają wezwanie z Poczty Polskiej. Bo ktoś się podszywa pod tę instytucję i rozsyła wirusy w załączniku. 

Jedna z poznańskich firm otrzymała maila tej treści /cytujemy oryginalną, pełną błędów pisownię/:

“Dzien dobry.

Przesylka nie zostala doreczona odbiorcy w dniu 4 grudzien 2015, poniewaz nikt nie otworzyl kurierowi. Do odebrania przesylki nalezy wydrukowac informacje i udac sie do najblizszego biura.

Otwórz zalacznik.

Uwaga!

W razie jezeli zamówienie nie zostanie odebrane w okresie 30 dniu, firma nalicza oplate z tytulu przechowywania. W celu otrzymania dodatkowej informacji dotyczacej przechowywania i pobierania oplat, odwiedz nasza witryne.

Z powazaniem,

Poczta Polska.”

Jednak Poczta Polska takich maili nie wysyła. To próba zawirusowania komputera odbiorcy.

– To nie jest e-mail od Poczty Polskiej. Poczta Polska  już od ubiegłego roku prowadzi kampanię informacyjną na stronie internetowej i w mediach społecznościowych dotyczącą fałszywych maili. Zalecamy nie otwierać podejrzanych wiadomości, a przede wszystkim proszę ignorować załączniki i odnośniki, gdyż mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie. Przypominam, że Poczta Polska nigdy nie przesyła dokumentów w plikach ZIP – wyjaśnia Kamila Supron-Kalinowska, Biuro Prasowe, Poczta Polska S. A.

Poczta Polska na swojej stronie www zamieściła też praktyczne wskazówki i ostrzeżenia:

Adresy, z których przychodzą maile

Prosimy zwracać szczególną uwagę na adres mailowy, z którego przyszła wiadomość. Poczta Polska wysyła powiadomienia do swoich klientów zawsze z adresu w domenie „poczta-polska.pl”. Przykładowe adresy mailowe z, których możesz otrzymać bezpieczną wiadomość mailową od naszej firmy:

informacja@poczta-polska.pl

no-reply@poczta-polska.pl

uslugi.pocztowe@poczta-polska.pl

uslugi.finansowe@poczta-polska.pl

abonament_rtv@bydgoszcz.poczta-polska.pl

rtv_rejestracja@cor.poczta-polska.pl

skargi@centrala.poczta-polska.pl

Przykłady adresów mailowych z których Poczta Polska nie wysyła wiadomości:

Fałszywe korespondencja może pochodzić z przykładnych adresów, gdzie „xx” może być liczbą lub zestawem liczb czy liter.

@poczta-polska.xx.com

@poczta-polska.xx.org

@poczta-polska.xx.net

Fałszywe wiadomości w treści często zawierają nieprawdziwe informacje o nieodebranej przesyłce, a nawet wezwanie do zapłaty za przechowanie przesyłki, w wiadomości zwykle podany jest linki do stron internetowych lub plik ZIP. Zalecamy nie otwierać podejrzanych wiadomości, a przede wszystkim prosimy ignorować załączniki i odnośniki, gdyż mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie. Jeśli mają Państwo wątpliwości, czy otrzymana wiadomość jest szkodliwa, to prosimy zwrócić też uwagę na jej treść  – takie maile zwykle są niepoprawne gramatycznie, zawierają błędy ortograficzne i stylistyczne.”

W Niemczech istnieje specjalne biuro podawcze, do którego można napisać takie zgłoszenie o otrzymaniu maila z zawirusowanymi załącznikami. Ale nie u nas. W Polsce tak naprawdę, nie bardzo jest się do kogo zwrócić. Użytkownikom elektronicznej poczty nie pozostaje nic innego, jak wzmożona czujność.

(pewu)

Link do strony www Poczty Polskiej z przydatnymi wskazówkami: http://www.poczta-polska.pl/badz-ostrozny-w-sieci/

You may also like...

1 Response

  1. ubuntu vps pisze:

    Przestepcy podszywaja sie pod Poczte Polska juz od dawna i idzie im to calkiem dobrze – mailowa informacja o nieodebranej przesylce czesto zaskakuje odbiorcow wiadomosci na tyle, ze bez zastanowienia klikaja oni w umieszczony w wiadomosci odnosnik lub pobieraja zalacznik, by zapoznac sie z rzekomymi szczegolami odebrania paczki. Niestety, takie zachowanie konczy sie zazwyczaj sciagnieciem na pecet wirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *