Lublin: Wprowadzono zajęcia dla studentów nt. koronawirusa

Pandemia ogarnęła świat wczesną wiosną 2020 r., niektóre uczelnie już kształcą studentów w zakresie COVID-19. Jedną z takich szkół wyższych jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Tamtejsza Katedra Społecznych Problemów Zdrowotności Inst. Socjologii UMCS Zakład Socjologii Medycyny UM w Lublinie prowadzi fakultet dla studentów socjologii o istocie koronawirusa. Zdaniem specjalistów, to bardzo ważne i potrzebne zajęcia.

– W obecnych czasach pandemii wywołanej koronawirusem Polacy jeszcze częściej korzystają z mediów społecznościowych, w których, niestety, można natrafić na mnóstwo fałszywych informacji. Jedni publikują je z niewiedzy, inni dla zabawy, a jeszcze inni dla straszenia, wywoływania paniki. W końcu nikt już nie jest pewny, czy stosując się do rekomendowanych zaleceń jest się w stanie faktycznie zminimalizować ryzyko zagrożenia. Ludzie w obliczu pandemii są żądni informacji.  Ważne jest więc, aby były to informacje rzetelne. Podaje się, że konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta (infolinia pod numerem 800 190 590), gdzie można  uzyskać wszystkie niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, odbierają nawet kilka tysięcy połączeń dziennie w sprawie koronawirusa. Istnieje więc potrzeba nie tylko informowania, ale także edukacji w tym zakresie. Cieszy fakt, że na niektórych Uczelniach, np. UM w Lublinie, jak podaje prof. ucz. dr hab. Włodzimierz Piątkowski, Kierownik Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności Inst. Socjologii UMCS Zakład Socjologii Medycyny, rozpoczynają się zajęcia fakultatywne nt. “Socjologii COVID-19” dla całego II roku kierunku socjologia, studia licencjackie. Może warto takie zajęcia wprowadzić na innych Uczelniach i do tego celu w naszym odczuciu przydatna może być książka „Życie w cieniu pandemii. Aspekty medyczne, etyczne i społeczne – wyjaśnia prof. zw. dr hab. n. med. Elżbieta Krajewska-Kułak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, redaktor naukowy książki poświęconej obecnej pandemii.

Link do publikacji, która właśnie ukazała się na księgarskim rynku – https://wydawnictwo-silvarerum.eu/produkt/zycie-w-cieniu-pandemii-aspekty-medyczne-etyczne-i-spoleczne/ 

Pandemia-całosć

(pewu)

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *