Na osiedlu Zwycięstwa w bloku nr 13 wymieniane są obecnie balkony. Dotychczasowe metalowe pręty zastąpione zostaną przez pełne betonowe ścianki boczne. Lokatorzy, którzy już mają takie właśnie balkony, narzekają na nie. Ale administracja pozostaje nieugięta.
Przez nowe balkony nie może patrzeć małe dziecko, wspina się, by cokolwiek zobaczyć. To stwarza realne niebezpieczeństwo wypadnięcia dziecka. Również zwierzęta, psy czy koty, uwielbiają spoglądać na świat przez pręty balustrady. Lokatorzy, mający tego typu balkony zwracają uwagę, że “stoi” tam powietrze, a pranie nie schnie. Swoje krytyczne opinie wpisywali na profilu FB Winogrady. Z mieszkańcami nikt nie konsultował rodzaju nowych balkonów, to projekt narzucony odgórnie. Jak twierdzi administracja, tak być musi.
– Przed przystąpieniem do remontu balkonów na budynkach wysokich zwrócono się z opinię do Wydziału Urbanistyki i Architektury UM Poznania. Z uwagi na fakt, że obecne przepisy budowlane nie dopuszczają stosowania tego rodzaju balkonów powyżej 25 m wysokości, w postanowieniu o wyrażeniu zgody na odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych z UM Poznania zawarto warunek polegający za konieczności zastosowania pełnych ścian wypełnienia balustrady balkonu. Opisywane wypełnienia z płyt perforowanych lub profili stalowych stosowane są w balkonach budynków niskich. Zgodnie z obowiązującym planem remontów na 2018 r. obecnie remontowane są balkony w budynku 13. Kolejny budynek zostanie zaproponowanych Radzie Osiedla przy tworzeniu planu remontów na 2019 r. o kolejności decyduje stan technicznych balkonów na podstawie przeprowadzanych kontroli technicznych – wyjaśnia Marta Maksimowicz, Administrator OZ.
Nasz komentarz
Skoro udało się uzyskać zgodę na “na odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych z UM Poznania”, to być może wprowadzenie zmian w postaci niewielkich otworów lub elementów z siatki metalowej wtopionej w boczne płyty balkonowe – też byłoby możliwe do uzyskania. Tylko zapewne nikt na to nie wpadł. A nie wpadł, ponieważ nie spytał lokatorów o zdanie, a projektanci balkonów zapewne też sami nie są ich użytkownikami. Bo gdyby byli – to by pomyśleli. A administracja, utrzymywana z pieniędzy mieszkańców, powinna służyć interesom mieszkańców, konsultując z nimi wszelkie zmiany i wsłuchując się w ich opinię. Ale teraz administracja już ma szansę zapoznania się z głosami użytkowników betonowych balkonów. Ma szansę poznania krytycznych uwag lokatorów, którym oferuje jedynie słuszny projekt betonowanych niefunkcjonalnych balkonów. Tylko czy cokolwiek z tą wiedzą o potrzebach mieszkańców zrobi?…
(wal, pewu)
Pierwotna publikacja na stronie: winogrady.org