Winogrady: Winogradzki socrealizm i modernizm – w blogowych refleksjach

“Blog pokazujący niedocenianą, ale wszechobecną stronę Poznania – poznańskie art deco, modernizm, socrealizm, funkcjonalizm aż po postmodernizm oraz modernistyczne podróże po całym świecie” – tak autor wprowadza na stronę swego bloga o modernistycznej twarzy Poznania. A skoro socrealizm, to, oczywiście, i Winogrady.

 

Wpisy poświecone są poszczególnym osiedlom, np. Wichrowym Wzgórzom czy osiedlu Kosmonautów, o którym autor pisze tak: “Fascynacja lotami kosmicznymi była podsycana również przez propagandę ZSRR oraz jego krajów satelickich. Do najbardziej udanych przedsięwzięć o wymowie propagandowej należał program Interkosmos”.

Oberwało się i wydziałowi komunikacji, usytuowanemu obok bliźniaczych wieżowców Twin Towers – bo i takie w Poznaniu na naszych Winogradach sobie stoją: “Tuż obok wieżowców znajduje się nowszy budynek należący do Urzędu Miasta. Znajduje się w nim Wydział Ochrony Środowiska oraz Wydział Komunikacji. Te placówki badawcze zajmują się opracowywaniem i testowaniem najnowszych technik kolejkowych. Urząd w służbie człowieka”.

W jednym z wpisów autor pisze tak: “Winogrady zostały wybrane jako lokalizacja nowych osiedli z 2 zasadniczych powodów, pierwszym była bliska odległość od centrum miasta, natomiast drugim dobre warunki klimatyczne panujące w tej części Poznania. Nasłonecznienie i ukształtowanie terenu sprawia też, że jest to jednym z najcieplejszych miejsc w Poznaniu”. A wszystko bogato ilustrowane. Warto zajrzeć!

 

Linki do strony:

(wal)

 

mode

Pierwotna publikacja na stronie: winogrady.org

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current ye@r *